Přejít k hlavnímu obsahu

Skrytý zabiják: Způsoby, jak snížit vysoký cholesterol, který podle studie postihuje více než polovinu Čechů

Info ikona
Starší muž držící se za srdce

V posledních letech se zvýšený cholesterol stal jedním z hlavních zdravotních problémů v České republice. Statistiky naznačují, že více než polovina Čechů trpí tímto nebezpečným jevem, který může zvyšovat riziko srdečních onemocnění a dalších kardiovaskulárních chorob. Přečtěte si, jaké jsou příčiny, důsledky a hlavně preventivní opatření a léčba zvýšeného cholesterolu.

Vysoký cholesterol má na svědomí nejvíce úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Podle studie z roku 2020 trpí zvýšenou hladinou cholesterolu v České republice každý 7 člověk z 10! Vysoký cholesterol přitom způsobuje kardiovaskulární onemocnění, ucpává cévy a zkracuje život. Může vést až k infarktu a mrtvici. Podle výzkumu z roku 2017 jsou třemi nejčastějšími příčinami smrti v České republice právě kardiovaskulární onemocnění, rakovina plic a rakovina tlustého střeva a konečníku. „Hodnoty cholesterolu by si lidé měli pravidelně hlídat, protože komplikace spojené s jeho vysokou hladinou v krvi dokáží zkrátit život o 5 až 10 let,“ uvedl v jenom z rozhovorů prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., předseda České společnosti pro aterosklerózu (ČSAT) a předseda České asociace preventivní kardiologie České kardiologické společnosti (ČKS). Ačkoliv k vysokému cholesterolu mají předpoklady spíše lidé s nadváhou, může se týkat i štíhlých jedinců, kteří se stravují nezdravě a mají nezdravý životní styl. Může jít také o genetickou predispozici. Vysoký cholesterol je navíc zákeřný v tom, že nemá žádné viditelné projevy. Měli byste si ho proto nechat pravidelně kontrolovat, například v rámci preventivní prohlídky u vašeho lékaře.

„Hodnoty cholesterolu by si lidé měli pravidelně hlídat, protože komplikace spojené s jeho vysokou hladinou v krvi dokáží zkrátit život o 5 až 10 let,“ - prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., předseda České společnosti pro aterosklerózu (ČSAT) a předseda České asociace preventivní kardiologie České kardiologické společnosti (ČKS).

O hubnutí u žen rozhoduje snídaně: Toto je podle odborníka na výživu nejlepší čas na snídani

svetzeny.cz

Češi se dlouhodobě stravují velmi nezdravě

Státní zdravotní ústav odhalil chronické nedostatky ve výživě české populace, kdy ženám chybí ve stravě vápník, hořčík, zinek, draslík i selen, mužům pak zase vápník, hořčík a draslík. Odborníci se však shodují, že nedostatek těchto minerálů může způsobovat řadu infekčních onemocnění i chronických zánětů. „Takové chyby se bohužel časem v organismu sčítají. Prevence je dlouhodobě zanedbávána a zbytečně zhoršuje zdravotní stav populace. Přináší to trápení v životě jednotlivců a v důsledku velkou ekonomickou zátěž pro zdravotní systém,“ uvedl v jednom z rozhovorů Prof. MVDr. Jiří Ruprich, CSc., vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu. Ničemu nepomáhá ani to, že Češi rádi holdují alkoholu a jsou v jeho spotřebě výrazně nad evropským průměrem. Podle poznatků za rok 2022 byla průměrná spotřeba alkoholu v ČR 10 litrů čistého alkoholu na osobu! Denně pije alkohol až 10% dospělé populace. Nadměrně konzumuje alkohol až 12% české populace.

Předcházejte vysokému cholesterolu a snažte se snížit jeho hladinu

Největší roli proti zvýšenému cholesterolu hraje prevence. Abyste předcházeli zvýšenému cholesterolu nebo snížili jeho hodnotu, omezte příjem nasycených tuků a trans-tuků, které se nacházejí v červeném masu, tučných mléčných produktech, smažených potravinách a pečivu. Můžete je nahradit je nenasycenými, které naleznete v rybách, ořeších, avokádu nebo třeba v olivovém oleji. Ve svém jídelníčku vyměňte bílé pečivo za celozrnné, které obsahuje vysoké množství vlákniny, a navyšte příjem ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na antioxidanty. Dopřejte si také alespoň jednou týdně rybu a pořiďte si doplňky bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které zlepšují zdraví srdce. Omezte přísun alkoholu na minimum, pokud máte cholesterol zvýšený, ideálně jej vyřaďte ze svého života úplně. To samé platí i s cigaretami, které negativně ovlivňují hladinu cholesterolu. Snažte se o aktivní životní styl a věnujte každý den alespoň pár minut fyzické aktivitě. Může jít o běhaní, posilovnu, ale i procházku.

Nejúčinnější dieta na světě pro dlouhověkost: Vědci identifikovali optimální stravu

svetzeny.cz

Zdroj článku