Přejít k hlavnímu obsahu

Barva očí předurčuje vlastnosti a zdravotní rizika: Zjistěte, zda máte sklony k alkoholismu, nebo lépe snášíte bolest

Nejčastější barvou duhovky je hnědá, jelikož více než 50 % lidí na celém světě má právě hnědé oči. Každá barva očí se podle vědců pojí s jinými zdravotními riziky a může také napovědět o prahu bolesti daného jedince. Zjistěte, jaká zdravotní rizika se pojí s vaší barvou očí a co můžou vaše oči prozradit o vašem zdraví.

Mohlo by se vám líbit

Funguje vám správně štítná žláza? Nepodceňujte padání vlasů, zimomřivost a další varovné signály

Někdy se na ní svádí kdejaký zdravotní problém. Třeba nadváha. Je ale pravda, že řídí prakticky celý náš metabolismus. Pokud tedy není štítná žláza v pořádku, "rozhodí" se v těle hormony a mohou nastat vážné komplikace.
svetzeny.cz

Barevná část oka se nazývá duhovka. Barva duhovky je ovlivněna melaninem, tedy stejným pigmentem, který určuje barvu kůže. Různé barvy duhovky jsou tak výsledkem odlišného množství melaninu. Nejčastější barvou očí je hnědá, kterou má více než 50 % celkové populace. Melanin může částečně chránit oči před poškozením sluncem, což vysvětluje, proč jsou hnědé oči častější v teplejších podnebích v Asii či Africe. Ačkoliv je náročné určit, kolik lidí má jakou barvu očí, existují určité odhady, podle kterých mají zelené oči pouhé 2 % lidí na celém světě.

Rakovina oka

Pokud máte modré, zelené či šedé oči, máte vyšší riziko specifické rakoviny oka, která se nazývá uveální melanom. Není však třeba propadat panice, jelikož touto rakovinou onemocní pouze 2500 lidí ročně v celých Spojených státech amerických.

Důvěryhodnost

Vědci zjistili, že lidé s hnědou barvou očí působí důvěryhodněji než lidé s jinou barvou duhovky.

Cukrovka

Jedna evropská studie z roku 2011 naznačuje, že kombinace modrých očí a světlé pleti znamená vyšší riziko vzniku cukrovky 1. typu.

Ztráta sluchu

Podle vědců mají hnědoocí lidé menší riziko ztráty sluchu v hlučném prostředí než lidé s modrýma očima. Předpokládá se, že je to díky vyššímu množství melaninu, které lidé s hnědýma očima mají.

Mohlo by se vám líbit

Bolavá duše se projevuje pomocí nemocí: Žaludeční vředy, vysoký krevní tlak nebo revma

Stres a psychická nepohoda trápí mnoho lidí a vyrovnat se s nimi není vždy jednoduché. Často je potřeba zásah odborníka, ale ne každý si takovou věci připustí. Když však není v pohodě mentální zdraví, často se může promítnout do fyzického zdraví a pěkně vás potrápit.
svetzeny.cz

Alkoholismus

Podle studie z roku 2015 mají lidé s modrýma očima vyšší pravděpodobnost nadměrné konzumace alkoholu a zároveň mají i vyšší riziko, že se na něm stanou závislí. Záleží však také na genetických vazbách a dalších proměnných.

Endometrióza

Ženy s modrýma očima jsou náchylnější k nebezpečné hluboké infiltrující endometrióze (DIE), která způsobuje růst tkáně, která obvykle roste v děloze, mimo dělohu.

Vitiligo

Vitiligo je stav, který způsobuje ztrátu pigmentu na určitých částech těla. Odborníci se domnívají, že lidé s modrýma očima mají menší pravděpodobnost tohoto onemocnění díky genům, které jsou zodpovědné za modrou barvu očí.

Šedý zákal

Vědci se domnívají, že lidé s tmavě hnědýma očima mají vyšší pravděpodobnost šedého zákalu v nižším věku. Zároveň však dodávají, že šedý zákal nakonec dostane každý – bez ohledu na barvu očí.

Inteligence

Odborníci se domnívají, že velikost zornice v klidu by mohla být známkou inteligence. Větší zornice prý značí rychlejší a správné fungování mozku.

Sportovní nadání

Ve sportech, které vyžadují rychlou reakci, jako je například box, fotbal atp., budou podle vědců zářit především lidé s hnědýma očima. Pokud však jde o sporty, které je třeba více promýšlet, jako je například bowling, golf atp., zazáří zase lidé s modrýma očima.

Tolerance bolesti

Studie, která se zaměřovala na ženy u porodu a jejich práh bolesti, ukázala, že barva očí může napovědět, jak velkou bolest dokážete snést. Podle této studie mají ženy s tmavě zbarvenýma očima tendenci projevovat větší úzkost během porodu. Častěji trpěly bolestí, pociťovaly větší bolest v klidu i při pohybu a také projevovaly depresivní znaky kvůli své bolesti.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku