Přejít k hlavnímu obsahu

Ať vám slunce nepoškodí oči

O prázdninách si chceme sluníčka co nejvíc užít. Občas při tom zapomínáme, že jeho paprsky jsou také nebezpečné – nejen pro kůži, ale i pro oči.

Dlouhodobý pobyt v místech intenzivního slunečního záření (u moře či ve vysoké nadmořské výšce) může vyvolat drobné defekty epitelu rohovky a s tím spojenou výraznou bolest oka. V extrémních případech, jako je pozorování zatmění Slunce, pohled na Slunce pomocí dalekohledu nebo trvalé rozšíření zornice, může dojít i k nevratnému poškození sítnice v místě nejostřejšího vidění. Krátkodobý přímý pohled do sluníčka není pro zdravé oči nebezpečný. Zornice oka reaguje jako clona fotoaparátu a reguluje množství slunečního záření, které dopadne na sítnici.

Oči ohrožuje zejména ultrafialové záření, jež může vést k nenávratnému poškození struktur oka, zejména rohovky a sítnice. Pobyt na slunci je proto pro oči nebezpečný zejména při nižší koncentraci ozonu v atmosféře, kdy je výrazně vyšší intenzita UV záření.

Oči bychom si měli chránit brýlemi s UV filtrem, kterých je na trhu nepřeberné množství v různých cenových relacích. Brýle pro děti musejí velikostí odpovídat tvaru dětského obličeje, aby na něm dobře držely. Lidé, kteří mají potíže s takzvaným suchým okem, či pacienti po laserových refrakčních operacích by si měli častěji aplikovat hydratační oční kapky, a to hlavně v klimatizovaných prostorech, kde jsou oči náchylné k osychání. Výběr těchto kapek je v současnosti opravdu široký a existují také speciální oční kapky s UVB filtrem.

Na oči je třeba dávat pozor také u vody. Vodní hladina moře, bazénů či jiných ploch odráží a znásobuje množství UV záření dopadajícího na lidské tělo. Proto je vhodné při dlouhém pobytu v bazénech, moři a podobně používat speciální plavecké brýle s UV filtrem.

Foto: Depositphotos (1)