Přejít k hlavnímu obsahu

Cítíte často vztek a nevíte proč? Zřejmě potřebujete srovnat hormony

Info ikona
vztek

Asi to znáte. Někdy se prostě probudíte naštvaní, vůbec nevíte proč a tento pocit se s vámi vleče celý den. Teď jsme vám našli vysvětlení. Může za to takzvaný hormonální hněv.

Velmi častým problémem je nerovnováha ženských hormonů estrogen a progesteron. Fungují podobně jako jin a jang. Zatímco progesteron patří mezi inhibitory, to znamená, že zpomaluje činnost mozku, estrogen ji naopak zrychluje. Aby se udržela vaše psychická kondice v pohodě, musí být obě energie vyvážené. Pokud se totiž vyplavuje jen jedna číst chemikálií, vytváří se odpad, který vede k impulzivitě, nervozitě a hněvu. 

Málo estrogenu ale může i třeba za ataky paniky a úzkosti. Hormon totiž také pomáhá mozku produkovat beta-endorfiny a serotonin - oba jsou „životně“ důležité pro pozitivní stav mysli. 

Málo mužského elementu 

Zatímco nadbytek testosteronu je spojen s vyšší agresivitou, nedostatek testosteronu může přispět k "syndromu podrážděného muže". Nízká hladina testosteronu je také spojena s vyšším množstvím kortizolu.Výsledkem je pak sarkasmus, frustrace, smutek, deprese a nepřátelství. To je také vysvětlením pro fakt, že tyto problémy provází spíše lidi, kteří mají nízkou sexuální frekvenci.

 

Vyrovnávejte!

Jak srovnat hormony do latě? Podle Dr. Josh Axe pomáhá vyměnit sacharidy za zdravé tuky. Jíst bychom tak měli potraviny bohaté na omega 3 kyseliny, které jsou pro udržení hladin hormonů nezbytné. Do denního režimu je vhodné zařadit adaptogenní bylinky, mezi které patří bazalka, ostropestřec, ženšen, rozchodnice nebo aloe vera. Všechny z nich bojují proti stresu a posilují imunitní funkci.

Přirozené vyvážení hormonů vyžaduje také eliminaci toxinů v těle. Buďte opatrní při výběru přípravků pro péči o tělo, které obsahují DEA a parabeny. Vyzkoušejte přírodní produkty, jako jsou kokosové oleje, esenciální oleje a bambucké máslo.
 
V každém případě dbejte také na spánkovou hygienu. Spíme-li méně než 7, 8 hodin, narušujeme přirozený denní rytmus těla, což zásadně rozbourává rovnovážný stav hormonů.