Přejít k hlavnímu obsahu

Cítíte často vztek a nevíte proč? Zřejmě potřebujete srovnat hormony

Info ikona
vztek

Asi to znáte. Někdy se prostě probudíte naštvaní, vůbec nevíte proč a tento pocit se s vámi vleče celý den. Teď jsme vám našli vysvětlení. Může za to takzvaný hormonální hněv.

Velmi častým problémem je nerovnováha ženských hormonů estrogen a progesteron. Fungují podobně jako jin a jang. Zatímco progesteron patří mezi inhibitory, to znamená, že zpomaluje činnost mozku, estrogen ji naopak zrychluje. Aby se udržela vaše psychická kondice v pohodě, musí být obě energie vyvážené. Pokud se totiž vyplavuje jen jedna číst chemikálií, vytváří se odpad, který vede k impulzivitě, nervozitě a hněvu. 

Málo estrogenu ale může i třeba za ataky paniky a úzkosti. Hormon totiž také pomáhá mozku produkovat beta-endorfiny a serotonin - oba jsou „životně“ důležité pro pozitivní stav mysli. 

Málo mužského elementu 

Zatímco nadbytek testosteronu je spojen s vyšší agresivitou, nedostatek testosteronu může přispět k "syndromu podrážděného muže". Nízká hladina testosteronu je také spojena s vyšším množstvím kortizolu.Výsledkem je pak sarkasmus, frustrace, smutek, deprese a nepřátelství. To je také vysvětlením pro fakt, že tyto problémy provází spíše lidi, kteří mají nízkou sexuální frekvenci.

 

Tyhle potraviny byste měli jíst každý den. Zbavíte se špatné nálady, získáte zpět energii a ještě zhubnete

Aktuální náročná pandemická situace, ale i stres v práci nebo nedostatek sociálních kontaktů mohou způsobit, že se cítíte osaměle, bez energie a máte mizernou náladu. Naštěstí ale existuje pár způsobů, jak se těchto pocitů snadno zbavit. Co takhle začít nejdříve se změnou jídelníčku? Následující potraviny vám dodají sílu a zaženou všechny chmury.
svetzeny.cz

Vyrovnávejte!

Jak srovnat hormony do latě? Podle Dr. Josh Axe pomáhá vyměnit sacharidy za zdravé tuky. Jíst bychom tak měli potraviny bohaté na omega 3 kyseliny, které jsou pro udržení hladin hormonů nezbytné. Do denního režimu je vhodné zařadit adaptogenní bylinky, mezi které patří bazalka, ostropestřec, ženšen, rozchodnice nebo aloe vera. Všechny z nich bojují proti stresu a posilují imunitní funkci.

Přirozené vyvážení hormonů vyžaduje také eliminaci toxinů v těle. Buďte opatrní při výběru přípravků pro péči o tělo, které obsahují DEA a parabeny. Vyzkoušejte přírodní produkty, jako jsou kokosové oleje, esenciální oleje a bambucké máslo.
 
V každém případě dbejte také na spánkovou hygienu. Spíme-li méně než 7, 8 hodin, narušujeme přirozený denní rytmus těla, což zásadně rozbourává rovnovážný stav hormonů. 

Cítíte se osaměle? Na vašem zdraví se to odrazí hůř než nadváha. Zažeňte úzkosti i nudu pomocí těchto 3 tipů

Světová pandemie koronaviru zasáhla do životního tempa většiny lidí. Menší počet kontaktů, nařízený home office a práce z domova mohou mít nevalný vliv na lidskou psychiku. Jak se vyhnout nudě a pocitům úzkosti z osamění? Důležité je si najít i doma vhodnou zábavu, která vás zbaví negativních myšlenek a zažene chmurnou náladu. Vyzkoušejte proto pár našich tipů, které vám pomohou navrátit se zpět k psychické pohodě.
svetzeny.cz

10 životních pravd a hodnot, které změní váš osud

Někdy vás asi překvapí, jak snadné je ztratit povědomí o tom, co je v životě opravdu důležité. S nabitým diářem, prací, dětmi a koníčky člověk ani nemá čas se soustředit na vlastní pocity. Letí na autopilota, hlavně aby všechno stihl. Někdy i rodinné oslavy, prostě chvíle, kdy máte mít radost a užívat si společnost lidí, které máte rádi, se stávají rutinní záležitostí, která vás spíš obtěžuje.
svetzeny.cz