Přejít k hlavnímu obsahu

3 nejlepší diety pro ženy nad 50 let podle lékařů a dietologů

Info ikona
Nejúčinnější diety pro ženy nad 50 let

Ženy kolem 50. roku trápí nekontrolovatelné přibírání na váze. Jednou ročně vychází v prestižním magazínu o zdraví speciál o dietách, kde odborníci vyberou ty nejlepší a nejzdravější diety. Letos se jedna z kategorií zaměřila na ženy po 50. roce. Jaké jsou 3 nejlepší a nejúčinnější diety?

Každý leden vydává U.S News & World Report nový seznam nejlepších a nejhorších diet v různých kategoriích. Zatímco dříve se hodně zaměřovali na obecné kategorie, jako je „nejlepší strava celkově“ a „nejlepší strava pro hubnutí“, nedávno přidali do seznamu více specifičnosti, včetně toho, co je nejlepší například pro kosti a klouby.

Co se děje s ženským tělem po 50. roce?

Menopauza obvykle začíná mezi 45. a 55. rokem, podle National Institute on Aging, a tento přechod zahrnuje změny hormonů, kvality spánku, energetické hladiny a svalové hmoty, které mohou vést k nárůstu hmotnosti. Studie ze září 2022 zveřejněná v BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynecology říká, že většina žen uvádí, že každý rok přibere asi 2 až 4,5 kila, a to navzdory nulovým změnám ve cvičení nebo dietních návycích.

Madla lásky trápí hlavně ženy po 40: Výživový poradce radí, jak s nimi zatočit

V určitém věku se přirozeně začne tuk ukládat víc, než doposud. Větší břicho, ruce i stehna trápí většinu žen. A co teprve boky! Tzv. madla lásky zkrátka nevypadají lichotivě. Výživový poradce Michal Šetina radí, jak s nimi zatočit. Stačí pár jednoduchých cviků, které můžete dělat i doma před televizí.
svetzeny.cz

Ženy ve věku nad 50 let by se měly zaměřit na několik klíčových živin, jak potvrzují lékaři a dietologové zapojení do tohoto výběru. Tyto zahrnují:

  • Vitamin B12: Pomáhá předcházet anémii (úbytku červených krvinek) a hraje roli při vývoji nových mozkových a nervových buněk. S přibývajícím věkem naše těla hůře absorbují B12. Nedostatek vitaminu B12 způsobuje únavu, slabost, bledost, snížená výkonnost. 
  • Vápník: Míra absorpce vápníku také klesá s věkem, což může mít za následek řídnutí kostí.
  • Vitamin D: Pomáhá při vstřebávání vápníku.
  • Protein: Zachovává svalovou hmotu, podporuje hojení ran a hraje roli při produkci hormonů.

3 nejlepší diety pro ženy nad 50 let podle lékařů a dietologů

1. Diety pro ženy kolem menopauzy: DASH dieta

Začátkem tohoto měsíce byla kardiology American Heart Association (AHA) vybrána dieta DASH (zkratka pro Dietary Approaches to Stop Hypertension) jako nejlepší dieta pro zdraví srdce.

Chcete-li dodržovat DASH dietu, upřednostněte nízkotučné mléčné výrobky, ovoce, zeleninu, ořechy, semínka, celozrnné výrobky a libové bílkoviny a zároveň omezte přidané cukry. Tato strategie pravděpodobně povede k celkovému jídelníčku s nízkým obsahem sodíku, vyváženým makroživinami (bílkoviny, sacharidy a tuky) a bohatým na klíčové mikroživiny, zejména vápník.

2. Středomořská dieta je ideální pro ženy nad 50 let

Tato stravovací dieta, která je šestiletým vítězem „Nejlepší diety pro zdraví“, si také v roce 2023 vysloužila nejvyšší příčky jako Nejlepší dieta pro zdravou výživu. V tomto hodnocení je středomořská dieta na druhém místě, protože je vědecky spojena s nižším rizikem srdečních onemocnění a lepším celkovým zdravím. Sestavení jídelníčku ve středomořském stylu, který zpomaluje i vypadávaní vlasů, má ve skutečnosti takový dopad, že se může rovnat chůzi o ​​4 000 kroků navíc za den.

Mohlo by vás zajímat: Kolik kroků denně musíte ujít ve 40, 50 a 60 letech, abyste zhubli jedno kilo tuku

Abyste se drželi středomořské diety, která je inspirována kuchyněmi zemí nacházejících se poblíž Středozemního moře (ale lze ji přizpůsobit jakýmkoli kulturním preferencím), doplňte svůj jídelníček nízkotučnými mléčnými výrobky, rybami, mořskými plody, vejci, drůbeží, celozrnnými výrobky, olivovým olejem, ořechy a semínky. Jezte příležitostně červené maso, dejte si občas sklenku červeného vína a omezte vysoce zpracovaná jídla a přidané cukry. Tuto dietu miluje například Amal Clooney a vděčí jí za svoji dokonalou postavu. 

Začínáte cvičit po 50.roce? Není to nemožné, jen se musíte vyhnout určitým druhům cvičení

Pokud jste celý život nemusela nic dělat a vaši postavu jste vždy měla tzv. zadarmo, vězte, že zařazení sportu do vaší ruiny bude mít mnohem víc benefitů než jen krásné tělo. Pokud je vám přes padesát, platí to dvojnásob, protože v tomto věku ubývá každých deset let 15 % svalové hmoty. Takže i když se vám pravidelný pohyb po celou dobu vyhýbal, je na čase s ním začít. Stačí se jen držet několika zásad.
svetzeny.cz

3. nejlepší dieta pro ženy nad 50 let: MIND dieta

Tato dieta je v podstatě směs DASH diety a Středomořské diety, pravděpodobně není žádným překvapením, že dieta MIND si odnáší bronz na seznamu nejlepších diet pro ženy nad 50 let. Je navržena tak, aby pomáhala udržovat a případně posilovat mozkové funkce během našeho stárnutí. Studie zveřejněná v lednu 2022 v časopise Alzheimer's Research & Therapy, říká, že dieta MIND snižuje riziko demence.

Čtěte: Potraviny, které dle studií poškozují funkci mozku: Hrozí demence i Alzheimerova choroba

Chcete-li dodržovat dietu MIND, nešetřete ve svém jídelníčku ovoci, zelenině (zejména tmavé, listové zelenině), fazolích, luštěninách, celozrnných výrobcích, ořeších, semenech, rybách, mořských plodech a olivovém oleji.


 

Výživový poradce radí: Rýži jako přílohu při hubnutí nikdy nejezte. Způsobí více škody než užitku

Troufáme si tvrdit, že každý z nás někdy prošel fází hubnutí – ať už v létě do plavek, kvůli menšímu oblečení, nebo kvůli celkovému zdraví. Existuje ale jedna chyba, kterou při snaze zhubnout dělá skoro každý – konzumace rýže. Výživový poradce říká, že tato potravina může způsobit více škody než užitku.
svetzeny.cz

Slovo odborníka na závěr: 

Pro podporu zdraví srdce, mozku, síly kostí, udržení hmotnosti a především dlouhověkosti doporučuje skupina odborníků DASH dietu, Středomořskou dietu a dietu MIND jako jeden z nejlepších životních stylů pro ženy nad 50 let. „Mohu potvrdit, že všechny tyto diety jsou účinné. Nejsou to žádné novinky ve světě diet, zásadní roli vždy hraje vaše disciplína. Není těžké dietu držet, ale vydržet a především to nevnímat jako utrpení, ale postupně prostě měnit stravovací návyky, které jsou v ČR na extrémně špatné úrovni, alespoň dle mých zkušeností s klienty," říká výživový poradce Michal Šetina. 

Zdroj článku