Přejít k hlavnímu obsahu

Začínáte cvičit po 50. roce? Není to nemožné, jen se musíte vyhnout určitým druhům cvičení

Info ikona
Cvičení po 50. roce

Pokud jste celý život nemusela nic dělat a vaši postavu jste vždy měla tzv. zadarmo, vězte, že zařazení sportu do vaší ruiny bude mít mnohem víc benefitů než jen krásné tělo. Pokud je vám přes padesát, platí to dvojnásob, protože v tomto věku ubývá každých deset let 15 % svalové hmoty. Takže i když se vám pravidelný pohyb po celou dobu vyhýbal, je na čase s ním začít. Stačí se jen držet několika zásad.

Proč je důležité začít cvičit po padesátce?

Pokud je vám padesát let a nikdy jste nebyli milovníci sportu, patrně si vaše tělo zvyklo na režim nicnedělání. Máte-li sedavé zaměstnání a z práce se jen přesunete domů na gauč k televizi, asi tušíte, že to není pro vaše zdraví příliš dobré. Spoustu žen si možná řekne, že už je to zbytečné a nemá smysl s cvičením v tomto věku začínat. To je ale velká chyba. Samozřejmě že už patrně nebudeme vypadat jako dvacetileté modelky, nicméně, o tom to rozhodně není. Jde o to být sama se sebou spokojená, být co nejvíc a nejdéle fit a hlavně se cítit dobře. A právě toho pravidelným cvičením dosáhneme. Kromě udržení si postavy cvičení pomáhá zastavit nebo alespoň oddálit vážná onemocnění jako jsou srdeční choroby, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo například artritida.

Jak se správně motivovat

Je samozřejmé, že pokud jste se „nedokopali“ ke cvičení po celý život, nebude snadné najít tu správnou motivaci. Mezi námi děvčaty, takový mladší sexy milenec by byl ideálním důvodem, nicméně, ne vždy připadají zajíčci v úvahu. Velmi dobře však funguje skupinová motivace. Vezměte s sebou do zdravějšího životního stylu i své kamarádky. Pokud začnete cvičit společně, bude vás to jednak víc bavit a zároveň si navzájem nedovolíte jen tak to vzdát. Udělejte si ze cvičení nebo sportu společnou aktivitu a místo toho, abyste se sešly někde na kávě či na víně, proberte nejnovější drby při pohybu. Začít můžete i se svým partnerem. Takové společné svižné procházky nebo pravidelné výlety na kole posílí nejen vaše tělo ale i váš vztah. Najděte si takový sport, který vás bude bavit. Nemá smysl snažit se mermomocí vydržet u něčeho, do čeho se vám opravdu nechce. To by mělo za následek akorát stále častější výmluvy, proč na cvičení není zrovna dnes vhodný den.

Kolik kroků denně musíte ujít ve 40, 50 a 60 letech, abyste zhubli jedno kilo tuku

svetzeny.cz

Cvičit by se mělo ideálně každý den, ale bohatě stačí, když se mu budete věnovat pravidelně alespoň třikrát týdne po dobu 45 minut. Pokud zbylé dny věnujete právě například svižné procházce, bude to ideální kombinace.

Jak s cvičením začít a kterým cvikům se raději vyhnout?

Před každým cvičením je důležité se zahřát a protáhnout se. Na zahřátí je ideální rotoped nebo použijte pěnový válec, který krásně prokrví svaly. Musíme myslet na to, že nebude možné cvičit stejně jako kdyby vám bylo dvacet a ani byste se o to neměli pokoušet. Rozhodně byste se měli vyhnout přílišnému skákání a tvrdým dopadům. Běháním nebo skákáním přes švihadlo byste si mohli spíše uškodit.

Místo toho zvolte mírnější kardio v podobě svižné chůze. Ta je velice efektivní a šetří klouby. Pokud nejste procházkový typ, můžete se projet na kole nebo si jít zaplavat. Jako kardio mohou být skvělou volbou i taneční lekce. Přestože jste namotivovaní a natěšení, nesmíte se ze začátku přepínat. Se vším začněte pomaleji a postupně intenzitu přidávejte.

Jak shodit až 5 kg za týden? Nemusíte se nijak výrazně omezovat, stačí pouze jeden cvik na všechno

svetzeny.cz

Co se týče posilování, úplně nejlepší by bylo poradit se s profesionálním trenérem. Ideální pro vás budou posilovací stroje, je však nutné vědět, s jakou váhou pracovat a jaká je správná technika. Pokud se vám nezamlouvá představa posilovny a složitých strojů, můžete zkusit jógu nebo pilates.

Po každém cvičení je potřeba se také pořádně protáhnout, jinak se druhý den nebudete moci ani hnout, což je jednak nepříjemné, zároveň by vás to mohlo odradit od dalšího cvičení. Takže i když ze sebe máte radost, že jste další trénink zvládli, neutíkejte hned do sprchy, ale věnujte dalších pár minut protažení. Vaše svaly vám za to poděkují. Uvidíte, že si cvičení nakonec zamilujete a ten pocit, který budete mít po dobře odvedeném tréninku, bude k nezaplacení.

Zdroj článku