Přejít k hlavnímu obsahu

6 pravidel pro krásnou postavu

Ať už vás trápí nadváha nebo jen nemůžete shodit přebytečná kila, těchto pár pravidel vám pomůže udržet váhu na ideálním čísle.

Méně jídla, více pohybu

Pokud vás trápí obezita či nadváha a chcete s tím něco dělat, musíte se do toho pustit po hlavě. „Je potřeba si jednoho dne říci, že je načase změnit svůj životní styl. Je to o odhodlání vstoupit do jiného světa, vykročit z komfortní zóny, upravit svůj režim a uvědomit si, že dosavadní styl života a stravování nebyl správný,“ radí lékař Vladimír Teplan, odborný garant výživového programu Cambridge Weight Plan. Při hubnutí je zásadní ubrat na jídle a přidat na výkonu, nic víc, nic míň.

Nehubněte jen do plavek

Nesoustřeďte se při hubnutí pouze na léto, kdy chcete okouzlit na pláži. Když se vrátíte z dovolené a vrátíte se ke svým starým zvykům, nemine vás jojo efekt. Největší motivací při hubnutí by pro vás mělo být, abyste se líbili sami sobě. Stravu ale nezanedbávejte, a to ani v práci nebo ve škole, přestože právě tam ji plno lidí odsouvá až na poslední místo. Řada lidí také zapomíná jíst třikrát denně. Nejlepší je omezit výrazně sacharidy, zejména sladkosti a přílohy. Místo knedlíků či těstovin si dejte raději jejich celozrnnou variantu, anebo klidně jen zeleninu. Zvyšte přijem bílkovin a zdravých tuků jako jsou ořechy a různá semínka (například dýňová či slunečnicová) a přidejte i ovoce. Nezapomínejte dostatečně pít! 

Překonejte první krizi

Nejdůležitější je vydržet. Pokud se vám podaří dodržet dietní pravidla první tři krizové týdny, máte napůl vyhráno. Nový životní styl už pak snáze dokážete přijmout jako běžnou součást života. V tomto období se projeví první výsledky, díky kterým získáte novou motivaci, a vy budete chtít pokračovat. Dobře funguje také to, když se do hubnutí pustíte třeba s blízkou kamarádkou nebo členem rodiny. Nejenže před sebou nebudete stydět, ale navíc se vzájemně motivujete, protože jste si neustále na očích.

Nestresujte se

Zásadní je také vyhýbat se stresu a udržovat si pozitivní myšlení. Požádejte partnera či partnerku, ať vás zkusí povzbuzovat a nenechají vás na pochybách, že to, co děláte, je úplně k ničemu! Stres a nervozita působí při snaze zhubnout kontraproduktivně, jelikož řada lidí tyto pocity zahání jídlem. To nakonec vede k hormonální nerovnováze. 

Odpočiňte si od diety

Neustále se opakující dietní jídla nemůžete ani vidět a máte pocit, že s dietou musíte přestat? Krátká pauza určitě neuškodí, umění je ale během ní nepřibrat. Zkuste změnit svou pohybovou aktivitu nebo obměnit jídelníček věcmi, které vám chutnají, ale nemají tak vysokou energetickou hodnotu. Může to být ovoce, to však ideálně v dopoledních hodinách pro svůj vyšší obsah fruktózy, ale také zelenina nebo třeba houby. „Zkuste občas vybočit ze stereotypu a vyzkoušejte jídla, která jste nikdy neochutnali. Pokud hledáte inspiraci, zajděte si třeba do vegetariánské restaurace,“ radí výživový poradce Lukáš Vrána. 

Nenechte se odradit

Při hubnutí se nenechte odradit vlastními negativními myšlenkami nebo názory vašeho okolí. Klíč k vysněné postavě a lepšímu zdraví je jednoduchý – vytrvalost, cílevědomost a silná vůle. Víme, že je to mnohdy těžké, ale taky víme, že se to dá zvládnout!