Přejít k hlavnímu obsahu

Za týden 5 kilo dolů: Módní zelná dieta vás ohromí svými výsledky, ovšem jsou zde i rizikové faktory

Zní to jako sen: Za pouhý týden díky této dietě zhubnete až 5 kilo. Jedná se o módní dietu, při které de facto nebudete konzumovat nic jiného než zelnou polévku. Ta vám bude možná v prvních dnech připadat chutná, zatímco v posledních dnech diety už ji nebudete moct ani cítit. Tato dieta je sice velmi účinná, ale rozhodně není trvale udržitelná, jelikož se tělu dostává nedostatek živin a může narušit váš metabolismus. Zjistěte o této dietě více...

Mohlo by se vám líbit

Jak zhubnout v obličeji: Jednoduché kroky, které pomohou ženám nad 40 ke štíhlejšímu obličeji

"Potřebuju zhubnout v obličeji." Napadá vás tato věta při pohledu do zrcadla? Na vině mohou být dvě věci: stárnutí a přirozený pokles lící, nebo jste jednoduše trošku přibrala. Zhubnout v obličeji může být jednoduché, a tak se nemusíte ničeho bát. Podívejme se na faktory, které hrají hlavní roli a poradíme vám, jak efektivně zhubnout.
svetzeny.cz

Lákavá nabídka

Zelná dieta je pro lidi velkým lákadlem, jelikož slibuje velký úbytek váhy za velmi krátký čas. Při této dietě se dá totiž shodit až 5 kilo za týden, využívají ji tedy především lidé, které čeká nějaká výjimečná událost, a chtějí například shodit pár kilo do svých oblíbených šatů. Dieta je sice účinná, ale riziko jojo efektu je velmi vysoké. Během diety totiž vaše tělo strádá a chybí mu důležité živiny. K úbytku váhy dojde především kvůli prudkému poklesu přijatých kalorií, jakmile však dietu přestanete držet, kila se vrátí zpátky, tělo si navíc může vybudovat nějaké tukové zásoby navíc pro případ, že by opět muselo takto strádat. Kromě toho může tato módní dieta způsobit nepříjemné vedlejší účinky, které mohou narušovat vaše každodenní aktivity. Jedná se například o průjem, nadýmání či celkové narušení metabolismu.

Výživová specialistka Julie Rothenberg, RD, LDN, vysvětluje princip diety takto: „Dieta se zelnou polévkou je sedmidenní dieta, která má nízký obsah tuku a vysoký obsah vlákniny,“. Dále vysvětluje, že tato dieta vyžaduje, aby lidé jedli zelnou polévku několikrát denně po dobu jednoho týdne. „Nízkokalorická strava v kombinaci s vysokým obsahem vlákniny v zelenině, ovoci a zelí pomáhá člověku chodit na záchod více než obvykle,“ říká Rothenberg. „Na konci týdne dochází k úbytku hmotnosti především kvůli ztrátě vody a z velké části kvůli omezení kalorií,“. Zelná dieta vyžaduje sníst pouze 1000 kalorií denně nebo i méně v prvních dnech. Další dny je příjem kalorií asi 1200 kalorií. Podle Mayo Clinic jsou módní diety takové, které nezahrnují flexibilitu, vyváženou stravu nebo fyzickou aktivitu. Přitom právě pravidelná fyzická aktivita je nezbytná pro udržení nižší hmotnosti. Cvičení navíc podporuje činnost srdce a mozku a snižuje riziko chronických onemocnění.

Mohlo by se vám líbit

Jídelníček podle Rebel Wilson, která zhubla během roku více než 30 kilo. Sklenka vína povolena

Rebel Wilson proslula svojí rolí „tlusté legrační dívky“, ale v roce 2020 se rozhodla, že si udělá „Rok zdraví“. Díky dietě, která se nazývá Mayrova dieta, se jí podařilo během roku zhubnout více než 30 kilogramů a její vzhled se radikálně proměnil. Přečtěte si tajemství jejího úspěchu v hubnutí a zjistěte, jaký byl její jídelníček.
svetzeny.cz

Pro koho je dieta vhodná

Pokud vás láká vyzkoušet toto krátkodobé řešení přebytečných kil, rozhodně nedodržujte dietu déle než týden. Při jejím dodržování nezapomínejte na pitný režim, který je nesmírně důležitý především v případě průjmu. Samozřejmě základem úspěchu této diety je, že vám nevadí chuť zelné polévky. Tento typ diety rozhodně není vhodný pro lidi s chronickými onemocněními srdce, s cukrovou I. i II. typu, pro lidi se zvláštními dietními omezeními ani pro lidi, kteří potřebují shodit více než 5 kilogramů.

Jakou polévku si uvařit

Pokud chcete přesto dietu vyzkoušet, nejspíš vás bude zajímat, jakou polévku si máte vlastně uvařit. Můžete vyzkoušet tento jednoduchý recept, na který budete potřebovat:

  • ½ hlávky velkého zelí, nakrájené na kousky velikosti sousta
  • 6 jarních cibulek, nakrájené na kostičky
  • 2 zelené papriky, nakrájené na kostičky
  • 1–2 plechovky nakrájených rajčat (nejlépe s nízkým obsahem sodíku)
  • 1 svazek celeru, nakrájený
  • sůl a pepř na dochucení
  • sušené bylinky nebo koření podle vašeho výběru (jako je sušený česnek, paprika nebo petržel)
  • 6 šálků vody nebo zeleninového vývaru
  • 1–2 kostky bujonu (není nutné)

Všechny ingredience přidejte do velkého hrnce, podlijte vodou či vývarem a vařte na mírném plameni až 1 hodinu, dokud všechna zelenina nezměkne.

Během diety můžete neomezeně konzumovat vařenou i syrovou zeleninu, 3. den si můžete dát jablko a např. borůvky, 4. den odstředěné mléko, 6. den kousek hovězího masa a 7. den hnědou rýži a šťávu bez cukru. Ve velmi omezeném množství si také můžete během diety dát kuřecí maso, banány (kromě 4. dne)m vejce, ryby a brambory.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon