Přejít k hlavnímu obsahu

Propadněte kouzlu jógy: Jejím pravidelným cvičením dosáhnete nevídaných výsledků

Info ikona
Jóga

Ráda byste našla něco, co vás dostane do výborné fyzické a duševní pohody, ale nevíte co? Máme pro vás řešení, které se jmenuje jóga. Toto úžasné relaxační cvičení asi není třeba více představovat, protože patří mezi nejoblíbenější aktivity mnoha lidí. Věděla jste ale, v čem tkví její zázračné účinky a proč je pro nás tak prospěšná?

Nejen, že pomáhá ke zpevnění těla, ale úžasně působí také na duševní zdraví. Jaká další „kouzla“ dokáže toto prastaré cvičení s tělem? Možná, že vás příjemně překvapí, kolik toho pravidelným cvičením jógy děláte pro své zdraví. Pokud ale patříte mezi dámy, kterým se jóga doposud vyhýbá, možná právě následující zajímavosti vás přimějí k tomu s ní začít.

Učení našich prapředků

Slovo jóga pochází z indického sanskrtu a znamená spojit nebo sjednotit. Jak tedy už význam slova napovídá, cvičení jógy dostává tělo do tělesné i duševní harmonie. Podle odborníků vznikla kolem roku 500 před naším letopočtem. Pro mnoho lidí se ale nejedná jen o pouhé cvičení nebo sport. Jógu považují spíše za komplexní filozofii zahrnující relaxaci a meditaci. To, že je jóga skutečně účinná dosvědčuje také fakt, že se těší velké oblibě dodnes. Cvičí se v jógových pozicích, které se nazývají ásany. Ty se během cvičení různě střídají, rychlost změn pozic a tempa jógy závisí také na jejím konkrétním druhu. Právě těch je totiž spoustu.

Pravidelná chůze vám zachrání zdraví: Tři hlavní důvody, proč je tím nejzdravějším lidským pohybem

svetzeny.cz

Zázračné účinky na tělo i mysl

Pro mnoho lidí je jóga určitým způsobem, jak nalézt duševní harmonii a psychickou rovnováhu, zlepšit si náladu, soustředění, zvednout si sebevědomí, utřídit myšlenky, a zbavit se stresu. A není se čemu divit. Při jejím pravidelném cvičení lze totiž dosáhnout skvělých výsledků. Jakých? Posiluje svaly, napomáhá ke správnému držení těla, zlepšuje dýchací návyky, ale prospívá také správnému trávení, navíc pozitivně ovlivňuje také kvalitu spánku. To ale zdaleka není vše.

Trápí vás bolesti zad a hlavy? Pravidelné provozování jógy vás jich zbaví. Toto dávné učení navíc přispívá ke snížení hladiny špatného cholesterolu i cukru v krvi a k udržování normálního krevního tlaku. Díky tomu funguje také jako účinná prevence kardiovaskulárních onemocnění. Cvičení jógy vám navíc pomůže dosáhnout hormonální rovnováhy a tolik potřebné psychické pohody, protože vás účinně zbaví stresu. Má zkrátka nepřeberné množství blahodárných účinků. Pro motivaci ke cvičení tedy rozhodně nemusíte chodit daleko.

Není jóga jako jóga

Když se odhodláte začít s jógou, je na řadě správný výběr. Jak zde bylo už řečeno, druhů jógy je totiž opravdu mnoho a ne každý sedne všem. Čím dál větší oblibě se těší třeba hatha jóga, hormonální jóga či fit jóga. Zajímavější variantou je také hot jóga, která se cvičí v místnosti, kde je 42 °C. Vysoká teplota má dobrý důvod. Připomíná totiž podmínky indického prostředí a napomáhá k důkladnému protažení. Cvičení jógy se ale nemusíte obávat ani v jiném stavu, protože mezi druhy jógy najdete i tu pro těhotné. Navíc ji můžete cvičit pohodlně z domova prostřednictvím online lekcí. Zbývá tedy už jen nakoupit vhodnou podložku a pohodlné legíny na cvičení a vzhůru do toho!

Dny Marianne startují nově i na jaře. Nepropásněte je!

svetzeny.cz

Téměř každá žena dělá večer tuto chybu v péči o pleť

svetzeny.cz