Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se dožít 100 let: Zařaďte do života jednoduchá pravidla, která výrazně prodlužují život

Možná si myslíte, že dosáhnout věkové hranice 100 let je poměrně neobvyklé. Stále více lidí se však tohoto úctyhodného věku dožívá a nestojí za tím žádné zázračné preparáty. Ve skutečnosti jde o jednoduchá pravidla ohledně životního stylu, kterými se stačí řídit. Právě ty mají totiž největší podíl na minimalizaci života ohrožujících chorob a nemocí, které mohou váš život výrazně zkrátit.

Jezte hodně ovoce a zeleniny

Že máte jíst ovoce a zeleninu kvůli vitamínům slýcháte nejspíš již od dětství. Ale podle studie z roku 2017 to nejsou pouze dobře míněné rady, ale i způsob, jak si prodloužit život. Podle studie je totiž 5,6 až 7,8 milionů předčasných úmrtí na celém světě způsobeno nedostatečnou konzumací ovoce (pod 500 g) a zeleniny (pod 800 g).

Mohlo by se vám líbit

Studie: Vědci zjistili, že výška souvisí s vaší inteligencí. Rozdíly zpozorovali už u tříletých dětí

To, zda patříme k menším lidem nebo jsme vysocí, úzce souvisí s genetikou. Vědci zjistili, že jedna z těchto dvou skupin je inteligentnější a vědecká studie potvrzuje, že na naši inteligenci má tedy vliv nejen genetika , ale i fyzické vlastnosti. Do jaké skupiny patříte vy?
svetzeny.cz

Vyměňte červené maso za kvalitní rostlinné bílkoviny

Nikdo vás nenutí, abyste se stali vegetariány. Pouze zkuste nahradit červené maso kvalitními rostlinnými bílkovinami, které naleznete například v sóji nebo luštěninách. Podle výzkumu z roku 2019 dochází nahrazením červeného masa kvalitními zdroji rostlinných bílkovin k příznivějším změnám krevních lipidů a lipoproteinů. To muže výrazně snížit riziko předčasné smrti, zejména co se týče srdečních chorob.

Info ikona
Červené maso

Vybírejte si do jídelníčku správné tuky

Podle nedávné studie máte výrazně vyšší šance dožít se 100 let, pokud omezíte nezdravé trans-tuky či nasycené mastné kyseliny ve vaší stravě. Podle studie se totiž s každým 2 % zvýšením příjmu těchto nezdravých trans-tuků ve vaší stravě zvyšuje také riziko předčasné smrti až o 16 %! Nahraďte nezdravé tuky, které ucpávají tepny, těmi zdravějšími mononenasycenými tuky.

Info ikona
Ořechy

Jezte hrst ořechů

Jednou z potravin, které obsahují tyto zdravější tuky, jsou například ořechy. Ačkoliv mají ořechy vysoký obsah tuku, většinou jde právě o zdravé nenasycené tuky. Navíc mají vysoký obsah bílkovin a vlákniny a bylo prokázáno, že zlepšují hladinu cholesterolu a krevního tlaku. Mezi nejzdravější ořechy patří vlašské ořechy, mandle, pistácie, makadamové ořechy a kešu ořechy. Podle jedné studie bylo zjištěno, že ti, kteří jedli ořechy každý den, měli o 20 % nižší pravděpodobnost, že zemřou během 30 let sledování během studie, než ti, kteří ořechy nejedli.

Zbavte se stresu

Stres bývá často podceňován z hlediska dopadu na fyzické zdraví, ostatně jako ostatní duševní potíže. Jenže příliš mnoho stresu zvyšuje riziko onemocnění, která vám mohou zkrátit život. Kromě toho se vám propisuje do tváře a nechátrá jen vaše zdraví, ale i vzhled. Jednou velmi účinnou metodou, jak se zbavit stresu, je meditace. Existují také různá dechová cvičení, s nimiž vám mohou pomoct některé mobilní aplikace. Nezapomeňte se občas také hýčkat a dopřejte si relaxaci a pořádný odpočinek. Pokud se nemůžete dlouhodobě zbavit stresu, neváhejte s tímto problémem navštívit lékaře.

Mohlo by se vám líbit

Zázračné účinky datlí: Zjistěte všechny jejich benefity

Jsou sladké a často se proto přidávají do dezertů. Jenže nejde jen o to, že datle skvěle chutnají. Jsou nabité výživnými látkami důležitými pro naše zdraví a na náš organismus mají doslova zázračné účinky. Zkuste je proto zařadit do jídelníčků pravidelně.
svetzeny.cz

Zdravý životní styl

Na závěr je třeba zopakovat již známé rady, kterými člověk svoji dlouhověkost podpoří. Je dobré si udržovat zdravý životní styl, pít minimum alkoholu, nekouřit a dostatečně se pohybovat na čerstvém vzduchu. Omezit sedavou práci a hlídat si zdravou váhu. Důležité je také si udržovat své koníčky a přinášet do svého života harmonii a radost.

Info ikona
Prohlídka

Nezanedbávejte preventivní prohlídky

Je nezbytné navštěvovat svého lékaře kvůli preventivním prohlídkám. Pokud navštěvujete i jiného odborníka, nezapomínejte na pravidelné kontroly. Nikdy nepodceňujte svůj zdravotní stav a v případě neobvyklých příznaků si raději zajděte k lékaři, aby se nemoc podchytila včas. Také se nebojte preventivního mamografického vyšetření v rámci screeningu rakoviny prsu prostřednictvím mamografie, které by si měla nechat udělat každá žena starší 45 jednou za dva roky.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku