Přejít k hlavnímu obsahu

Je vám přes 40? Vyzkoušejte cvičení, která vás ochrání proti nejčastějším chorobám. Na artritidu fungují dřepy, na srdeční nemoci zase kardio

Osteoporóza, deprese, bolesti zad: s věkem se zvyšuje riziko různých onemocnění. Zabraňte jim díky těmto cvičením, které zvládne každý!

Každý, kdo sportuje, zůstává fit a energický

Od 30. roku života dochází k postupné degradaci těla - to má vliv na svalovou hmotu i kosti, kondici a další. O to důležitější je udržovat se v kondici. Pravidelné cvičení nám nejen pomáhá cítit se a vypadat dobře, ale také prodlužuje délku života.

Měli byste vyzkoušet:

1. K prevenci srdečních onemocnění

Kardio cvičení jako běhání, jízda na kole nebo plavání zvyšují tepovou frekvenci a posilují srdeční sval. Abyste dosáhli maximálních přínosů pro zdraví, měli byste cvičit alespoň 30 minut při 80–85 % vaší maximální tepové frekvence (výpočet: 220 – váš věk). Ideální je 3x až 4x týdně.

 

Udržujte své tělo ve formě pomocí těchto cviků:

2. Prevence osteoporózy

Protože kosti s věkem slábnou, zvyšuje se riziko zlomenin. Proto byste se měli 1 až 2krát týdně posilovat silovým tréninkem. Případně jsou vhodné různé míčové sporty, tenis a běhání. Trénují se nejen všechny velké svalové skupiny; fyzická aktivita také stimuluje kosti k tvorbě nových kostních buněk a tím k budování kostní hmoty.

3. K prevenci artritidy

Riziko artritidy se zvyšuje s věkem. Chronická bolest a ztuhlost kloubů mají tendenci postihovat lidi s nadváhou a ty, kteří utrpěli zranění kloubů. I zdraví lidé by ale měli na prevenci myslet včas. Posilovací cviky jako dřepy, mrtvé tahy a tlaky na ramena jsou k tomu nejvhodnější 2 až 3krát týdně.

Mohlo by se vám líbit

Výživový poradce prozradil jednu jedinou radu, díky které zhubne každý v každém věku

Chcete zhubnout, znáte jídelníčky nazpaměť, všechny rady od a do z máte v malíku, ale ne a ne najít tu poslední nutnou část, kterou je odhodlání? Hubnutí nemusí být boj, nutriční poradce vám prozradí, jak na to!
svetzeny.cz

4. K prevenci deprese

Riziko deprese se zvyšuje s věkem, zejména u žen. Přestože se endorfiny zlepšující náladu uvolňují při jakékoli formě cvičení, existuje několik studií, které ukazují, že především jeden sport snižuje stres a zvedá náladu: jóga! Cvičte jednou týdně jógu a automaticky snížíte riziko rozvoje deprese a úzkostných poruch.

5. K prevenci bolestí zad

Kromě špatného držení těla je hlavní příčinou tohoto rozšířeného onemocnění nedostatek pohybu, a proto byste rozhodně měli posilovat svůj střed, abyste předešli bolestem. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je dělat pravidelně plank, který byste měli držet po dobu 90 sekund 3krát týdně. Pro začátečníky je nejlepší zkusit 30 sekund a poté si dát krátkou pauzu. Důležité je, aby tělo při cvičení zůstalo napjaté, nohy byly od sebe zhruba na šířku ramen a lokty byly umístěny rovnoběžně s rameny, nezapomeňte mít zatažené bříško! 

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: