Přejít k hlavnímu obsahu

Zázračné účinky lahodných datlí: Pročistí střeva, nebo pomohou k přirozenému porodu. Benefitů mají ale mnohem víc

Jsou sladké a často se proto přidávají do dezertů. Jenže nejde jen o to, že datle skvěle chutnají. Jsou nabité výživnými látkami důležitými pro naše zdraví a na náš organismus mají doslova zázračné účinky. Zkuste je proto zařadit do jídelníčků pravidelně.

Datle seženete v obchodech sušené i čerstvé celoročně, ale nejlepší jsou čerstvé období od listopadu do ledna, kdy je jejich sezona. Dopřát si je můžete „jen tak“ třeba místo dezertu nebo když máte chuť na něco sladkého a potřebujete tělu rychle dodat energii. Skvěle se ale také hodí jako zdravé sladidlo do moučníků či dezertů, kde mohou nahradit klasický rafinovaný cukr. Pro svou přirozeně sladkou chuť s karamelovými tóny a lepivou konzistenci jsou nepostradatelnou ingrediencí raw receptů, smoothie či ovocných salátů. Proč si vlastně datle dopřát s ohledem na naše zdraví?

Jsou nabité antioxidanty

Naše tělo antioxidanty potřebuje, ale neumí si je vyrobit, takže je musí přijít prostřednictvím stravy. Antioxidanty jsou látky, které organismu pomáhají bojovat s volnými radikály. Ty vedou ke vzniku zánětů, nádorů, poruchám imunity a dalším zdravotním potížím. Kromě toho si antioxidanty umí poradit s oxidačním stresem, jež způsobuje předčasné stárnutí. Pokud si pravidelně dopřejete datle, pomůžete organismu antioxidanty doplnit.

Studie: Vysokým cholesterolem trpí až polovina Čechů. Potraviny, které sníží jeho hodnotu, tlak a pročistí cévy

Vaše tělo cholesterol sice potřebuje k vybudování zdravých buněk, ale jeho vysoká hladina rapidně zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Vysoký cholesterol totiž vytváří tukové zásoby v cévách, což znesnadní průtok krve vašimi tepnami. Tyto usazeniny nakonec mohou způsobit srdeční infarkt či mrtvici. Naučte se tedy s vysokým cholesterolem bojovat a prohlédněte si, jaké potraviny s ním nejlépe zatočí.
svetzeny.cz

Mají hodně vlákniny

Sníte-li deset dekagramů datlí, dodáte svému tělu třetinu denní doporučené dávky rozpustné vlákniny, která je zásadní pro správnou střevní peristaltiku, průchod potravy zažívacím traktem a pravidelné vyprazdňování. Pokud trpíte zácpou, dejte pár datlí do hrnku a zalijte přes noc vodou. Ráno budou mít konzistenci podobnou sirupu, který si dejte na lačno.  

Posílí vaše kosti

Se zvyšujícím se věkem se z kostí vytrácí vápník a kostní tkáň řídne, což může vyústit v obávanou osteoporózu. Datle obsahují minerály, které jsou pro zdraví kostí naprosto zásadní. Jedná se o vápník a fosfor. Kromě toho jsou zdrojem hořčíku, jež pomáhá formovat kosti a nepřímo se podílí na kostním metabolismu.

Přispějí k přirozenému porodu

Zařazení datlí do jídelníčku v posledních týdnech těhotenství může podpořit dilataci děložního hrdla a snížit nutnost vyvolávání porodu. Někteří odborníci také předpokládají, že látky obsažené v datlích pomáhají zkrátit délku porodu, protože napodobují účinky oxytocinu, hormonu, který se podílí na porodních kontrakcích.

Zdraví: Jedno ze čtyř zvířat prozradí váš denní režim. 55 % populace jsou medvědi

Specialista na spánek doktor Michael Breus přišel se zábavným rozdělením čtyř různých denních režimů podle různých zvířat. Podle něj je biologický rytmus u každého člověka jiný a ovlivňuje dobu, kdy jste nejvíce produktivní a kdy byste naopak měli odpočívat. Přečtěte si následující chronotypy, kdy každý představuje jiné zvíře – medvěd, vlk, lev nebo delfín. Které zvíře nejvíce sedí na váš režim?
svetzeny.cz

Rychle a na dlouho vás zasytí

Díky tomu, že datle obsahují až 70 % přírodního cukru, představují rychlý zdroj energie. Navíc vaše tělo díky vláknině důležitým minerálům na dlouho zasytí, protože mají nízký glykemický index. I z toho důvodu představují výbornou svačinu na dlouhé cesty a další celodenní sportovní aktivity či pro lidi s namáhavou fyzickou prací. Datle obsahují také kyselinu pantotenovou (B5), jež je důležitá nejen pro fyzickou, ale i psychickou kondici, dodává tělu energii a vitalitu a podporuje také soustředění.

Pomohou usnout

Na jednu stranu umí datle dodat energii, ale zároveň pomohou i ke kvalitnímu spánku. Je to díky esenciální kyselině tryptofan, jež se v mozku mění na hormony serotonin a melatonin. A právě tyto hormony způsobí, že dobře usnete a dopřejí vám dlouhý a kvalitní spánek. Zkuste si dát pár datlí po večeři a uvidíte sami.

Zdroj článku