Přejít k hlavnímu obsahu

Zdraví: Jedno ze čtyř zvířat prozradí váš denní režim. 55 % populace jsou medvědi

Info ikona
spánek

Specialista na spánek doktor Michael Breus přišel se zábavným rozdělením čtyř různých denních režimů podle různých zvířat. Podle něj je biologický rytmus u každého člověka jiný a ovlivňuje dobu, kdy jste nejvíce produktivní a kdy byste naopak měli odpočívat. Přečtěte si následující chronotypy, kdy každý představuje jiné zvíře – medvěd, vlk, lev nebo delfín. Které zvíře nejvíce sedí na váš režim?

Máte narušený spánek a budíte se každou noc ve stejnou dobu? Může to značit zdravotní problém!

svetzeny.cz

Info ikona
Medvěd

Medvěd miluje spánek

Pokud milujete spánek a je těžké vás dostat z postele, pak vašemu chronotypu odpovídá právě medvěd. Medvědi totiž spánek přímo milují a potřebují alespoň osm hodin spánku, aby mohli následující den vůbec fungovat. Výběr zvířete se přitom odráží od skutečných medvědů v přírodě, kteří jsou nejaktivnější ve dne a v noci spí. Pokud se poznáváte právě v tomto chronotypu, je pro vás optimální doba spánku alespoň 7 až 8 hodin. Velmi prospěšný je pro vás i krátký spánek během dne. Pokud jde o jídlo, je třeba si dávat pozor, jelikož máte nejspíš sklon k vyššímu BMI. Tento chronotyp je nejběžnější a má ho asi 55% lidí. Doktor Breus radí všem medvědům, aby vstávali pokud možno kolem 7. hodiny ráno, večer si zacvičili a chodili spát kolem 23:00.

Info ikona
Lev

Lev je po ránu svěží

Pokud se probouzíte ráno plni energie a hned po ránu máte chuť k jídlu, pak váš chronotyp odpovídá lvovi. Lvi jsou totiž motivovaní už od rána, kdy vstávají většinou dřív než všichni ostatní. Ráno je také nejproduktivnější doba pro lvy, protože později k večeru se již obvykle cítí unavení. Podle doktora Breuse jsou lvi skvělí na vedoucích pozicích, měli by se věnovat cvičení v podvečer před večeří a do postele by měli ulehnout už mezi 21:00 až 22:00.

Tajemství dlouhověkosti: Jak se dožít stovky? Stačí pro to udělat opravdu málo

svetzeny.cz

Info ikona
Vlk

Vlk je noční tvor

Pokud nejste ráno příliš použitelní, ale v noci máte naopak energie na rozdávání, pak je vaším chronotypem vlk. Vlci jsou nejživější v noci, aniž by pociťovali jakékoliv známky únavy. S příchodem tmy dostávají obrovský vlčí hlad, ale ráno do sebe naopak skoro nic nedostanou a nejraději by jen spali. Doktor Breus tvrdí, že vlci jsou kreativní, emocionální, vynikají v oblasti medicíny, umění nebo technologií. Ráno by si vlci měli nařídit alespoň dva budíky, svoji práci by pak měli dokončit nejpozději v 18:00 hodin, dát si pozdní večeři a pokusit se neprotahovat přílišné ponocování po půlnoci.

Info ikona
Delfín

Delfín napůl spí a napůl bdí

Skuteční delfíni v přírodě odpočívají vždy jen polovinou mozku, aby byli schopni se neustále vynořovat k nadechnutí a kontrolovat ostatní predátory. Pokud milujete cvičení nebo máte nízké BMI a trpíte neustálou únavou, pak je vaším chronotypem právě delfín. Podle doktora Breuse mají lidé s chronotypem delfína problémy s usínáním, bývají nervózní a příliš starostliví. Zaměřují se na detaily, jsou velmi inteligentní a mají sklon k perfekcionismu. Doktor Breus delfínům doporučuje jógu nebo relaxaci, aby ulevili své věčně zaměstnané a starostlivé hlavě. Pozor by si také měli dát na konzumaci kávy, jelikož by mohla narušit už tak velmi křehký spánek. Delfíni mají však vynikající okno produktivity mezi 10:00 a 14:00!

Zdroj článku