Přejít k hlavnímu obsahu

Zdraví: Jedno ze čtyř zvířat prozradí váš denní režim. 55 % populace jsou medvědi

Specialista na spánek doktor Michael Breus přišel se zábavným rozdělením čtyř různých denních režimů podle různých zvířat. Podle něj je biologický rytmus u každého člověka jiný a ovlivňuje dobu, kdy jste nejvíce produktivní a kdy byste naopak měli odpočívat. Přečtěte si následující chronotypy, kdy každý představuje jiné zvíře – medvěd, vlk, lev nebo delfín. Které zvíře nejvíce sedí na váš režim?

Mohlo by se vám líbit

Máte narušený spánek a budíte se každou noc ve stejnou dobu? Může to značit zdravotní problém!

Budíte se každou noc ve stejnou dobu? Stal se z toho rituál? Tento podivný jev může mít vážný důvod a stát za ním může zdravotní problém, který je třeba okamžitě řešit. Na vině může být nerovnováha v toku energie ve vašem těle i zdravotní problém. Podívejte se spolu s námi, jaký čas buzení souvisí s orgány a co to pro vás znamená.
svetzeny.cz
Info ikona
Medvěd

Medvěd miluje spánek

Pokud milujete spánek a je těžké vás dostat z postele, pak vašemu chronotypu odpovídá právě medvěd. Medvědi totiž spánek přímo milují a potřebují alespoň osm hodin spánku, aby mohli následující den vůbec fungovat. Výběr zvířete se přitom odráží od skutečných medvědů v přírodě, kteří jsou nejaktivnější ve dne a v noci spí. Pokud se poznáváte právě v tomto chronotypu, je pro vás optimální doba spánku alespoň 7 až 8 hodin. Velmi prospěšný je pro vás i krátký spánek během dne. Pokud jde o jídlo, je třeba si dávat pozor, jelikož máte nejspíš sklon k vyššímu BMI. Tento chronotyp je nejběžnější a má ho asi 55% lidí. Doktor Breus radí všem medvědům, aby vstávali pokud možno kolem 7. hodiny ráno, večer si zacvičili a chodili spát kolem 23:00.

Info ikona
Lev

Lev je po ránu svěží

Pokud se probouzíte ráno plni energie a hned po ránu máte chuť k jídlu, pak váš chronotyp odpovídá lvovi. Lvi jsou totiž motivovaní už od rána, kdy vstávají většinou dřív než všichni ostatní. Ráno je také nejproduktivnější doba pro lvy, protože později k večeru se již obvykle cítí unavení. Podle doktora Breuse jsou lvi skvělí na vedoucích pozicích, měli by se věnovat cvičení v podvečer před večeří a do postele by měli ulehnout už mezi 21:00 až 22:00.

Mohlo by se vám líbit

Tajemství dlouhověkosti: Jak se dožít stovky? Stačí pro to udělat opravdu málo

Lidé, kteří se dožívají více než sta let, jsou pro vědu fascinující. Odborníci dlouhá léta nevěděli, jak je to možné. Zdá se, že za vším stojí správná strava, vyhýbání se karcinogenům a udržování kondice. Nejnovější studie odhaluje i další skutečné tajemství dlouhověkosti. Podívejte se spolu s námi, jak pomoci svému zdraví a dožít se co nejdelšího věku.
svetzeny.cz
Info ikona
Vlk

Vlk je noční tvor

Pokud nejste ráno příliš použitelní, ale v noci máte naopak energie na rozdávání, pak je vaším chronotypem vlk. Vlci jsou nejživější v noci, aniž by pociťovali jakékoliv známky únavy. S příchodem tmy dostávají obrovský vlčí hlad, ale ráno do sebe naopak skoro nic nedostanou a nejraději by jen spali. Doktor Breus tvrdí, že vlci jsou kreativní, emocionální, vynikají v oblasti medicíny, umění nebo technologií. Ráno by si vlci měli nařídit alespoň dva budíky, svoji práci by pak měli dokončit nejpozději v 18:00 hodin, dát si pozdní večeři a pokusit se neprotahovat přílišné ponocování po půlnoci.

Info ikona
Delfín

Delfín napůl spí a napůl bdí

Skuteční delfíni v přírodě odpočívají vždy jen polovinou mozku, aby byli schopni se neustále vynořovat k nadechnutí a kontrolovat ostatní predátory. Pokud milujete cvičení nebo máte nízké BMI a trpíte neustálou únavou, pak je vaším chronotypem právě delfín. Podle doktora Breuse mají lidé s chronotypem delfína problémy s usínáním, bývají nervózní a příliš starostliví. Zaměřují se na detaily, jsou velmi inteligentní a mají sklon k perfekcionismu. Doktor Breus delfínům doporučuje jógu nebo relaxaci, aby ulevili své věčně zaměstnané a starostlivé hlavě. Pozor by si také měli dát na konzumaci kávy, jelikož by mohla narušit už tak velmi křehký spánek. Delfíni mají však vynikající okno produktivity mezi 10:00 a 14:00!

Zdroj článku