Přejít k hlavnímu obsahu

5 + 1 tip, jak začít (zase) cvičit

Pokud jste si z prázdnin odnesla pár kilo navíc, neděste se – nejste jediná. Letní slunečné počasí svádí k lenošení a lákadla v podobě zmrzlin a alkoholických koktejlů jsou všudypřítomná. Ve druhém zářijovém týdnu je načase vrátit se k trošce dřiny a zapotit se. Víme, jak se dostat zpátky do kondice. Úspěšně testováno redakcí!

1. Vytvořte si návyk

Stereotypy a rituály fungují. Stanovte si dny a časy, ve kterých budete cvičit. Může to být ranní desetiminutovka pro lehké protažení, půlhodina chůze z práce domů nebo lekce posilování ve fitku. Důležité je necvičit nárazově, ale držet si stálý rytmus a neporušovat ho.

2. Žádné výmluvy

Jednou jste moc unavená, podruhé se zdržíte v práci, pak příliš hladová a s plným břichem se necvičí… Naplánujte si svůj den tak, aby se cvičení stalo jeho součástí. Když nenecháte všechnu práci až na konec pracovního dne, bude se vám snáze (a včas) odcházet na trénink. Jídlo neodbývejte, aby na vás v podvečer nepřišel vlčí hlad. A hlavně, pozitivně se motivujte. Po cvičení něco za odměnu? Proč ne.

3. Ve dvou se to lépe táhne

Pokud nejste individualistka, podpora kamarádky přijde vhod. Jednou vytáhne ona vás, podruhé zas vy ji. Když se jedné nechce a druhá je do cvičení celá divá, její nadšení vás strhne. Navíc potom můžete klidně skočit na jedno malé pivo a zdrbnout, co je nového.

4. Dávejte si dosažitelné cíle

Nebuďte k sobě zbytečně tvrdá. Nemusíte hned zhubnout dvacet kilo, uběhnout maraton a udělat sto kliků na jedné ruce. Cvičební návyky si osvojujte postupně, aby vám cvičení dělalo radost. Zpočátku si dávejte krátkodobé cíle. Velkým úspěchem je samotné dodržení plánu. Později si stanovte, čeho chcete dosáhnout. Uběhnout pět kilometrů v určitém čase. Zvládnout posilovací sérii. Udržet se v jógové pozici bez jediného zaváhání. Běžte ke svému cíli drobnými krůčky. Máte větší šanci, že to po pár dnech či týdnech nevzdáte a že vás pohyb bude dlouhodobě bavit.

5. Experimentujte

To, že všichni běhají, neznamená, že i vy jste byla stvořena k běhu. Najděte si druh pohybu, který si zamilujete. Pokud se o víkendu ráda touláte přírodou, zařaďte do běhu co nejvíce chůze. Věnujte se jí, studujte různé techniky, kupte si pomůcky jako krokoměr či hole.
Náš tip: Právě teď, na počátku nové sezony, mnohá centra nabízejí zkušební lekci na různé druhy sportu zdarma nebo za zvýhodněnou cenu. Využijte toho!

BONUS: Buďte krásná

Ano, jsme ženy a chceme se líbit. Kupte si sportovní oblečení, ve kterém se budete cítit sexy (ano, jde to, i když z vás lije pot, každý sval vás bolí a sotva popadáte dech). Vyberte si své oblíbené barvy a střihy, jež vám lichotí. Výhodou specializovaného sportovního oblečení je i to, že funkční materiál lépe odvádí pot, rychleji schne a méně se opotřebuje. Už žádná vytahaná trička a legíny se zadkem u kolen.
Náš tip: Při výběru se nedívejte jen po renomovaných značkách. Skvěle si vyberete i v módních řetězcích, např. v H&M či v F&F.