Přejít k hlavnímu obsahu

Hubneme s rozumem: Už nikdy vlčí hlad!

Vlčí hlad je největším postrachem všech, co drží redukční diety. Dá se zdánlivě neovladatelné náhlé přecpávání ovládnout? Poradíme vám, jak na to.

Mlsejte vhodné ovoce

Třeba fíky uspokojí chuť na sladké a díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na mnohem delší dobu než jiné druhy ovoce. Dejte si je bez výčitek, protože „ovocná prevence“ je zdravá a výrazně snižuje riziko, že podlehnete záchvatu hladu a slupnete půlku čokolády najednou.

Opravdu hladová?

Než se pustíte do sušenky nebo vytáhnete z ledničky první, co vás praští do očí, zabrzděte! Máte opravdu hlad, nebo vás jen honí mlsná? V druhém případě pak jen vaše duše baží po něčem příjemném, ale kde je psáno, že to musí být jen jídlo? Zkuste nějaký jiný požitek. Co třeba procházka, sprcha nebo snad láskyplné objetí…

Óda na vejce

Proteiny zasytí rychle a nadlouho. Podle posledních poznatků také chrání před nezvladatelným hladem. Důležité je ale správné načasování. Když si místo snídaně složené ze samých sacharidů připravíte vaječnou omeletu (ale i tvaroh nebo např. sýr cottage), v průběhu dne sníte méně a nebudete mít problém se ovládnout, když vás přepadnou choutky na sladké. 

Čokoláda, nebo čaj?

Že si život bez sladkého neumíte vůbec představit? Zkuste to trochu jinak, tentokrát bez kalorií. Místo zákusku či čokolády si dejte čaj s čokoládovým aroma. Dopřejete si tak sladký požitek a alespoň částečně uspokojíte chuť na sladké. 

Zázračné koření

Britští vědci zjistili, že skořice obsahuje rostlinnou látku, která v těle funguje podobně jako inzulin. Tedy vyrovnává hladinu cukru, a pomáhá tak předcházet intenzivnímu pocitu hladu. Údajně stačí půl lžičky skořice denně. Můžete si ji přidat do misky s müsli nebo do jogurtu apod.

Černobílý svět

Je to zvláštní trik, ale třeba na vás zabere. Vychází z faktu, že chuť podněcují barvy. Zkuste si dobrotu, po které baží vaše chuťové buňky, představit v černobílém provedení nebo si na lednici připevněte černobílé fotografie konkrétních jídel. Při pohledu na ně vás možná přejde chuť, nebo se alespoň snáz ovládnete.

Silná dvojka

Skvělým lékem na hlad je tvaroh. Plátek knäckebrotu s tvarohem (může být ochucený zeleninou) je ideální svačinka, díky níž si pak na jídlo nevzpomenete minimálně dvě hodiny. 

Křupavé ořechy 

Nové studie se shodují v tom, že muži a ženy, kteří denně snědí hrst ořechů nebo mandlí, hubnou rychleji nebo nepřibírají tak rychle jako ti, kteří přijímají tuk z jiných zdrojů. Navíc konzumace ořechů chrání před návaly hladu. Takže chroupejte ořechy!

Voňavé brzdy 

Stačí přivonět si k mátě, a riziko, že vezmete ledničku útokem, se rázem sníží. Uvádí se, že mátová nebo vanilková esence vysílá do mozku vjemy, které pomáhají zvládnout hlad. Nemusíte s sebou nosit lahvičku s mátovým aroma, stačí klasické peprmintové žvýkačky.

Akupresura

Zkuste jednoduchý trik. Tlačte ukazováčkem 15 až 20 sekund na místo mezi nosem a horním rtem. Opakujte dvakrát až třikrát. Dochází ke stimulaci chuťového centra v mozku a následně k potlačení hladu.

Foto: Depositphotos (1)