Přejít k hlavnímu obsahu

Orgán, který může za stres, únavu i padání vlasů: Urgentně si ho nechte zkontrolovat

Trápí vás nadměrná únava, padání vlasů a cítíte se být neustále ve stresu? Příčiny mohou být samozřejmě různé. Je ale možné, že za to všechno může jeden orgán – štítná žláza. Pokud tento malý orgán, který se nachází v krku nefunguje správně, může udělat pěknou paseku. Pokud symptomy problematiky neodhalíte včas, může být až život ohrožující.

K čemu slouží štítná žláza?

Štítná žláza je endokrinní orgán umístěný v krku, který hraje klíčovou roli v udržování homeostázy a regulaci metabolických procesů v těle. Hlavní funkcí štítné žlázy je produkce hormonů, které jsou zásadní pro správný chod organismu.

Tyto hormony mají významný vliv na metabolismus těla. Zvyšují rychlost s jakou buňky spalují živiny, což má za následek produkci energie. Tímto způsobem štítná žláza ovlivňuje celkový energetický stav organismu. Dále štítná žláza hraje klíčovou roli v růstu a vývoji. Hormony, které produkuje, jsou nezbytné pro správný vývoj mozku a dalších orgánů, zejména u plodu a kojenců.

Narušení funkce štítné žlázy může mít vážné následky na celkové zdraví. Nedostatek nebo nadměrná produkce hormonů může vést k onemocněním, jako je hypotyreóza (nedostatek hormonů), hyperaktivní štítná žláza (nadbytek hormonů), struma a další. Navíc, každý člověk má trochu jiné příznaky – někdo má problémy s váhou, jiný se potí a nesnese horko, další je neustále ve stresu a podobně. Mnoho lidí neví, že problémy se štítnou žlázou mají a pokud trvají dlouhodobě, mohou být až život ohrožující. Proto je důležité si nechat štítnou žlázu pravidelně kontrolovat lékařem. Některé z možných symptomů si představíme blíže.

Studie: Pokud jíte tyto potraviny před spaním, váš spánek je ohrožen

Potíže s usínáním potkají čas od času téměř každého z nás. Jenže pokud se vám to stává pravidelně, je potřeba zamyslet se nad tím, co večeříte. Jídlo totiž významně ovlivňuje pochody v našem těle a spánek není výjimkou. Na které potraviny byste si měli dát pozor?
svetzeny.cz

Neustálá únava může být důvodem narušení štítné žlázy

Budíte se ráno vyčerpaní bez ohledu na to, že jste šli brzy spát? Pokud se to stává pravidelně, může to být způsobeno nedostatečnou funkcí štítné žlázy. Tato situace se téměř vždy vyskytuje v důsledku autoimunitního onemocnění a sklon k tomuto onemocnění obvykle vychází z genetických predispozic. Při tomto onemocnění vytváří imunitní systém protilátky proti štítné žláze, což způsobuje zánět tkáně a narušuje schopnost štítné žlázy produkovat dostatek hormonů. S nedostatkem energetických zdrojů se všechny tělesné procesy, včetně krevního tlaku a metabolismu, zpomalují, což může vést k extrémní únavě.

Nesprávná funkce štítné žlázy může způsobovat nadbytečný stres

Roztěkanost, neustálé přemýšlení, nervozita, problémy se spánkem a podrážděnost jsou jen některé charakteristiky stresu. Pokud tyto příznaky cítíte často, nebo téměř denně, signalizuje to problematickou funkci štítné žlázy. Je možné, že trpíte zvýšenou aktivitou štítné žlázy, což často souvisí s dědičným autoimunitním onemocněním, konkrétně Gravesovou chorobou. Při této nemoci stimulují protilátky štítnou žlázu, aby produkovala nadměrné množství hormonů. U mnoha lidí, kteří tímto onemocněním trpí se stává, že protilátky napadají také tukovou tkáň okolo očí, což vede k výraznějším očním bulvám. Jestliže u sebe tuto abnormalitu zpozorujete, určitě navštivte svého lékaře co nejdříve.

V kolika letech začíná stáří. Nenápadné příznaky, které značí, že se stáří týká i vás

Generace X překračuje hranice padesátky a přesto se nebojí žít život trochu jinak, než bylo normální u předchozích generací. Padesátka již není pro nikoho známkou staroby. Lidé bývají v tomto věku hodně aktivní, cestují, budují svou kariéru, a stále jsou na ně kladeny vysoké nároky. Jenže biologické hodiny nezpomalují. Jak poznáte, že už se stáří týká také vás?
svetzeny.cz

Dysfunkci štítné žlázy poznáte i na svém krku

Struma je onemocnění, při kterém dochází ke zvětšení štítné žlázy. Tento stav obvykle vzniká při nedostatku jódu, protože štítná žláza potřebuje dostatek tohoto stopového prvku k produkci hormonů. Pokud jód chybí, žláza začne růst a absorbuje veškerý dostupný jódu z krve. Velká struma může nakonec způsobit potíže s polykáním nebo dušnost. Někdy se na štítné žláze objevují uzlíky, které mohou způsobit citlivost krku, i když nejsou viditelné na povrchu. Lidé, kteří trpí tímto onemocněním, obvykle cítí určité stísnění krku, je jim nepříjemné nosit roláky, šály a podobně.

Jablečný ocet nepatří pouze do kuchyně. Poděkují vám i vaše vlasy

Jablečný ocet pravděpodobně používáte doma v kuchyni nebo při úklidu. Využívá se nejen při redukčních dietách, při úklidu nebo k odstranění vodního kamene, doslova prospěje i vašim vlasům. Přečtěte si, jak jej správně použít, abyste měli krásné a lesklé vlasy.
svetzeny.cz

Za padání vlasů může být zodpovědná štítná žláza

Mnoho lidí, které trápí padání vlasů, se obrací na svého kadeřníka. V mnohých případech ale kadeřník ani ty nejlepší produkty na vlasy nepomohou. Padání vlasů totiž může být  způsobeno citlivostí vlasových folikulů na hormonální nerovnováhu. V případě hypofunkce, kdy celý organismus pracuje v pomalejším tempu, vstupují vlasové folikuly do klidové fáze příliš brzy. Tím dochází k tomu, že jsou vlasy hrubé, suché a často vypadávají ve shlucích. Naopak při hyperfunkci štítné žlázy vlasy rostou rychleji, ale zůstávají jemnější. Těm, kteří mají problémy se štítnou žlázou, mohou vlasy vypadávat mnohem dříve, než je běžné.

Zdroj článku