Přejít k hlavnímu obsahu

V kolika letech začíná stáří. Nenápadné příznaky, které značí, že se stáří týká i vás

Generace X překračuje hranice padesátky a přesto se nebojí žít život trochu jinak, než bylo normální u předchozích generací. Padesátka již není pro nikoho známkou staroby. Lidé bývají v tomto věku hodně aktivní, cestují, budují svou kariéru, a stále jsou na ně kladeny vysoké nároky. Jenže biologické hodiny nezpomalují. Jak poznáte, že už se stáří týká také vás?

Před sto lety byly padesátileté ženy považovány za staré, což dnes už rozhodně neplatí. Díky pokročilé medicíně a změně životního stylu, žijeme podstatně déle než naši předci. Statistiky Eurostatu ukazují, že šance dožití v západní Evropě se za posledních několika desetiletí zvýšila o další dva roky. České ženy se průměrně dožívají více než 81 let, muži o něco méně. Podle autora knihy Konec stárnutí, Davida Sinclaira – profesora genetiky na Harvardské lékařské fakultě a člena správní rady Americké federace pro výzkum stárnutí je dokonce velmi pravděpodobné, že se už i vy dožijete sta let: “Nezáleží na tom, jak jste staří, kde žijete a kolik vyděláváte, své geny dlouhověkosti můžete začít využívat okamžitě! Lidé, kteří se dožijí „pouze“ stovky, mají šanci prožít roky po osmdesátce a devadesátce jako nejlepší léta svého života“. Autor za svůj výzkum a významné vědecké průlomy získal více než třicet pět ocenění. Podle časopisu Time patří mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě a TOP 50 ve zdravotnictví.

Co se stane s vaším tělem, když denně vypijete šálek heřmánkového čaje

Heřmánkový čaj není jen příjemně voňavý a chuťově lahodný, dal by se bez okolků označit jako všelék. Obsahuje totiž mnoho hodnotných a zdraví prospěšných látek. Co se stane, když budete každý den popíjet šálek heřmánkového čaje? To se dozvíte v našem článku.
svetzeny.cz

Znaky stárnutí

S rostoucím věkem dochází k nevyhnutelným tělesným změnám, které negativně ovlivňují lidský organismus. Dochází ke snížení výkonnosti i ke změně tvaru postavy. Snižuje se bazální metabolismus, který vede k nárůstu hmotnosti, přestavbě těla a dochází také k dehydrataci a zvrásnění pokožky zaviněné ubýváním kolagenních vláken. Menopauza se často projevuje také návaly horka a nočním pocením, které snižují kvalitu spánku i sexuálního života. Tyto příznaky často vedou až k depresím. U žen nastává menopauza typicky kolem 50. roku věku, avšak její projevy i průběh se může mnohdy hodně lišit. Nepříjemné fyzické příznaky je možné alespoň zčásti potlačit pravidelnou fyzickou aktivitou. Právě menopauzou se zabývá ve své knize Manifest menopauzy také americká gynekoložka Jen Gunterová: “Období menopauzy nemusíte tiše přetrpět jen kvůli předsudkům, studu a misogynním postojům společnosti. Mnohem lepší strategií je vybavit se informacemi: když totiž pochopíte, co se děje, proč se to děje, a co si s tím počít, zbavíte se obav i pochyb, a naopak získáte sebedůvěru při rozhodování o svém zdraví.” Kromě srozumitelného vysvětlení najdete v knize i praktické tipy, jak se s menopauzou a postmenopauzou vypořádává autorka samotná.

Období menopauzy dříve a dnes

Současné ženy pociťují projevy menopauzy delší čas než bylo patrné u našich předchůdkyň. Je to právě z důvodu, že se ženy dožívají vyššího věku, zatímco jejich vaječníky přestávají fungovat ve stejný čas, jako tomu bylo dříve. Dnešní ženy také častěji zastávají významné manažerské funkce a mají tak zaměstnání bez dostatku pohybu. V práci je na ně vyvíjen tlak a není brán ohled na probíhající hormonální změny.  Z toho důvodu ženy prožívají klimakterické příznaky s většími obtížemi. Dnes sice existují širší možnosti včetně hormonální substituce, mnoho žen stále vyhledává úlevu za pomocí přírodních prostředků jako to dělávaly naše babičky. Je to i z důvodu, že hormonální léčba není vhodná pro každého.

Už naše babičky žvýkaly denně lístky máty. S vaším zažíváním udělají divy

Máta je velmi oblíbená bylina pro její příjemnou mentolovou vůni a chuť. Nejstarší důkazy o jejím využití jsou známy již z období starého Egypta, v našich krajích se objevila ve středověku. Existuje nespočet druhů této byliny, nejznámější je však máta peprná, která se považuje za jednu z nejvyužívanějších léčivých rostlin.
svetzeny.cz

Jak může pomoci příroda?

Vědecké studie poskytují důkazy o blahodárných účincích některých přírodních látek jako jsou ploštičník hroznatý a extrakt z byliny třezalky tečkované. Kombinace těchto bylin pomáhá ženám vyrovnat se s nepříznivými projevy klimakteria. Do studie bylo zapojeno více než 6000 respondentek. “Kombinace ploštičníku a třezalky se jeví jako optimální, přírodní a bezpečná alternativa, která je účinná proti návalům horka a pocení, tak i proti depresivním náladám a poruchám spánku, které období klimakteria doprovázejí a snižují tak kvalitu života ženy,”, potvrzuje doktor přírodních věd Martin Štula.

Mužský přechod

Hormonální změny a stárnutí se týká i mužů. Andropauza nebo-li mužský přechod postihuje muže kolem padesátky. V tuto dobu mohou muži pocítit jisté tělesné změny související s intimní oblastí. Objevují se problémy s erekcí a prostatou, které mohou výrazně a negativně ovlivnit celkovou kvalitu života.

Jak předcházet stárnutí

Závěrem lze říct, že každý má do určité míry možnost ovlivnit nejen délku svého života, ale i jeho kvalitu prostřednictvím péče o sebe sama. Stav těla a duše nezávisí pouze na financích. Cvičení, zdravá strava a udržování svěží mysli jsou dostupné opravdu pro každého. Vypomůže i správně zvolená kosmetika a pravidelná péče o pleť. Pravidelně ji odličujte, čistěte, vyživujte, hydratujte a chraňte před UV zářením opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem. Vyhněte se kouření, nepijte často a hodně alkoholu ani kofeinu a nestresujte se. Vyhýbejte se konzervantům, umělým barvivům a dochucovadel v jídle. Jezte dostatek vitamínů A, C, E a doplňujte selen. Tuky byste měli požívat jen ve formě nenasycených mastných kyselin tedy rostlinných tuků a olejů nebo oleje rybího. Dopřejte si dostatek spánku a hodně pijte. Pokud si budete udržovat dobrou kondici i v pokročilém věku, pak i po padesátce budete moci vést život podle svých představ.

Zdroj článku