Přejít k hlavnímu obsahu

Studie: Pokud jíte tyto potraviny před spaním, váš spánek je ohrožen

Potíže s usínáním potkají čas od času téměř každého z nás. Jenže pokud se vám to stává pravidelně, je potřeba zamyslet se nad tím, co večeříte. Jídlo totiž významně ovlivňuje pochody v našem těle a spánek není výjimkou. Na které potraviny byste si měli dát pozor?

Není žádným tajemstvím, že výživa i spánek hrají zásadní roli v našem zdraví. Výživa může ovlivnit kvalitu spánku. Nkěterá jídla mohou usnadnit usínání, jiná ho naopak zkomplikovat,” píše pro online magazín sleepfoundation.org Kimberly Truongová, lékařka spánkové medicíny. Vyvážená strava pomáhá nejen redukci váhy, dodává energii a také přispívá k lepšímu spánku. Zaměřte se proto na svůj jídelníček a vyřaďte některé potraviny před spaním. Jakým potravinám se raději vyhnout, než jdete spát? Jaké jsou potraviny, které způsobují problémy se spánkem?

Pizza a párky mohou způsobit problémy se spánkem

Milujete pizzu, jídla z fast foodů? Nebo si dáte večer misku smažených brambůrků nebo pražených oříšků? Pak jste na nejlepší cestě, jak si pokazit kvalitu spánku. Na noc je vhodné vyhnout se jídlům s obsahem nasycených kyselin, což jsou obvykle jprůmyslově zpracovné potraviny. Mnoho z nich obsahuje i spoustu soli, což může způsobit, že se v noci probudíte s pocitem velké žízně.

Bílé pečivo raději vynechejte

Rafinované obiloviny a potraviny z nich vyrobené mívají vysoký glykemický index a to může snadno zvyšovat hladinu cukru v krvi. Proto je lepší bílé pečivo jako rohlíky, chléb a podobně odložit na ráno či dopoledne. Obecně se má za to, že je mnohem lepší sáhnout po celozrnném pečivu.

Kvalitní spánek jako základ zdravé životosprávy: Dopřejte si ho konečně!

Těžko se vám usíná, několikrát za noc se probouzíte a ráno na vás v zrcadle zírají unavené pandí oči, zkrátka jste vysátá a bez energie? Tenhle problém má spousta lidí současné generace. Než ale sáhnete po antidepresivech nebo jiném chemickém koktejlu, raději předem načerpejte informace o přírodních možnostech...
svetzeny.cz

Kdybyste si mohli vybrat potraviny, které vám pomohou co nejlépe spát, udělali byste to? A kdybyste věděli, které potraviny mohou bránit vašemu klidnému spánku, vyhnuli byste se jim? Souvislost mezi jídlem, které konzumujeme večer a kvalitou spánku, potvrzuje mnoho vědeckých studií. Zajímavé výsledky nabízí studie vědců z Univerzity v Uppsale. Z jejích výsledků vyplývá, že kvůli konzumaci některých potravin se kvalita hlubokého spánku účastníků studie zhoršila ve srovnání s těmi, kteří se stravovali zdravěji. Výsledky byly zveřejněny v časopise Obesity.

Sýr může způsobit problémy se spánkem

Milujete sýry v jakékoliv formě? Některé jsou sice lahodné, ale ne vždy úplně vhodné. Mohou mít negativní vliv na trávení, obzvláště v případě, když se kombinují i s jinými druhy jídla, která také nejsou to pravé před spánkem. Podle Mayo Clinic například zralé sýry obsahují vysoké množství aminokyseliny tyraminu, která může zvyšovat srdeční frekvenci. 

Smažená a tučná jídla raději vynechejte

Smažená jídla miluje hodně lidí. Ale pozor, kdy si na nich pochutnáváte. Před spaním by to totiž být nemělo. Taková jídla obsahují obvykle vysoký obsah tuku a ten se tráví déle. Nejen, že vám budou ležet déle v žaludku, ale mohou přispět i refluxu a tedy i pálení žáhy

Na druhou stranu se nemusíte vyhýbat tučným rybám. Podle této studie totiž spánku naopak prospívají. Jsou skvělým zdrojem vitaminu D a omega-3 mastných kyselin, které mohou zlepšit kvalitu vašeho spánku.

Pozor na kofeinové nápoje

Kofein je známý tím, že má povzbuzující účinky, stejně tak zelený či černý čaj a energetické nápoje.  Kofein ale najdete i v dalších potravinách, například v čokoládě. Dodat si kofeinem energii je fajn, ale počítejte s tím, že se pak může měnit také kvalita spánku.

Přemíra cukru negativně ovlivňuje spánek

Pokud si rádi pochutnáte na sušenkách a čokoládě nebo jiných sladkostech, musíte počítat s tím, že se vám bude hůře usínat. Přemíra cukru totiž vede ke zvýšení krevního cukru (glykemie), což vede k tomu, že slinivka začne produkovat hormony k jeho odbourání a jeho ukládání do buněk. Tím jim, a potažmu celému tělu, ale dodáváte energii, což vás ke spánku zrovna neukolébá.   

Zdroj článku