Přejít k hlavnímu obsahu

Vánoce nejsou jen o jídle a přejídání se. Výživová poradkyně radí, jak si pochutnat a zároveň nepřibrat

Pečeme cukroví, připravujeme nákupní seznam dobrot, na kterých si pochutnáme, ale tak trochu se už dopředu děsíme, jak to dopadne s naší váhou. Patříte-li k lidem, kteří během svátků obvykle přiberou a pak kila pracně shazují, třeba pro vás následující řádky budou inspirací, jak to letos udělat jinak.

Začněte už samotným plánováním nákupů potravin a přípravy jídel. Dost možná jste byli vychování v tom, že na svátečním stole musí být dvanáct druhů cukroví, štola, vánočka a štrůdl. Bez tuny bramborového salátu si neumíte představit Vánoce, stejně tak jako bez smaženého kapra, vinné klobásy a bezpočtu skleniček vaječného likéru. Pak tu máme také čokoládové figurky ze stromečku, nějaký ten chlebíček na návštěvě u příbuzných a dvě kila banánů a hroznového vína, které přece na sváteční stůl také patří..  

Tolik jídla, co nakoupíme a připravíme, obvykle nemáme šanci zkonzumovat. Spousta se ho pak zbytečně vyhodí nebo ještě hůře – sníte je i za cenu toho, že už nemáte na nic chuť. Jenže nechcete plýtvat.

Řešení je v tomto případě jednoduché. Nakupte a uvařte či upečte jen to, co sníte. Zkuste to letos s polovičními dávkami nebo udělejte jen to, co máte všichni rádi a na čem si skutečně pochutnáte. Napište si dopředu seznam nezbytných surovin a toho se držte.

Perníčky i salát. O Vánocích si můžete dopřát všechny, a přesto nepřibrat. Změna ingrediencí vám zaručí úspěch

Ráda byste zhubla nějaké to kilo nebo byste se jen letos ráda vyhnula nevolnostem z každoročního vánočního přejídání? Nebojte se, jde to. A nemusíte přitom ani zůstat o hladu a smutně koukat na své příbuzné, jak se ládují dobrotami. Zkuste se zaměřit na potraviny, které se dobře tráví, jsou zdravé a navíc po nich nepřiberete. Jak je zařadit do tradičních pokrmů?
svetzeny.cz

Vyměňte ingredience a snižte příjem kalorií

Klasické pokrmy jako je bramborový salát, smažený kapr nebo cukroví představují obvykle doslova kalorickou bombu. Nemusíte se jich vzdávat, ale jejich energetickou hodnotu můžete snížit tím, že některé suroviny v nich nahradíte zdravějšími variantami. Do bramborového salátu dejte minimum majonézy a zbytek nahraďte bílým jogurtem nebo sojanézou. Nebo si připravte variantu bramborového salátu úplně bez majonézy. Na internetu najdete spoustu receptů.

Cukroví pečte ideálně ze špaldové mouky a třtinového cukru a vyhýbejte se druhům slepovaných máslovým krémem a politých čokoládou. Kapra či řízky upečte v troubě, místo abyste je smažili v oleji. Ideální a zdravou variantou je i příprava v horkovzdušné fritéze.

Svůj energetický příjem můžete mít pod kontrolou i díky aplikaci Kalorické tabulky, kterou si zdarma můžete stáhnout do mobillu nebo počítače. Najdete v ní i spoustu zdravých receptů a zkušeností lidí, kterým se podařilo zhubnout.   

Dopřejte si bílkoviny

Pokud jste někdy zkoušeli hubnout pod dohledem odborníka, jistě vám poradil, abyste zvýšili příjem bílkovin. Ty vás totiž zasytí na delší dobu a navíc vás nebude honit každou chvíli mlsná. "Začněte třeba snídaní, ke které si dáte místo vánočky třeba míchaná vejce s kouskem čerstvé zeleniny, k tomu přikusujte kousek žitného chleba", radí výživová poradkyně Bc. Renata Daubnerová. Až přijde návštěva a budete sedět povídat, nakrájejte na stůl kvalitní šunku, nízkotučný sýr a spoustu zeleniny. Skvělé je také sušené maso nebo zeleninové chipsy.

Tyto zelené potraviny zařaďte do vašeho jídelníčku. Jedná se o účinnou prevenci nejen proti rakovině

V dnešní době lidé stále více myslí na prevenci závažných onemocnění, mezi které patří i obávaná rakovina. Ačkoliv neexistuje žádný zázračný přípravek, který by rakovině stoprocentně předešel, existuje alespoň velmi účinná prevence, která spočívá v konzumaci zdravé stravy bohaté na živiny, antioxidanty a další prospěšné látky. Mezi takové potraviny patří právě tzv. zelené potraviny. Přečtěte si, které to jsou.
svetzeny.cz

Pozor na alkohol

Nemusíte se stát zrovna abstinenty, ale zkuste se zamyslet nad tím, kolik alkoholu přes svátky vypijete. Obecně je známá věc, že alkohol je velice kalorický. Tím spíš jde-li o oblíbené sladké likéry, svařáky nebo tvrdý alkohol. Hlídejte si proto počet vypitých skleniček a omezte je na minimum. Raději tyto druhy nápojů nahraďte suchým bílým vínem ideálně s větším množstvím vody. „Pozor si dejte také na sladké limonády, kolové nápoje a džusy, které jsou také plné prázdných kalorií,“ dodává Renata Daubnerová.

O Vánocích nezapomínejte na pohyb

Sledování pohádek z gauče s miskou cukroví nadosah je sice populární činností, ale vašemu tělu moc neprospěje. Donuťte se každý den vyrazit ven alespoň na půlhodinovou svižnou procházku. Jděte si zabruslit, zaplavat do bazénu nebo vyrazte na lyže. „Pokud si chcete vyloženě zaposilovat a zacvičit, zkuste to podle nějaké platformy na internetu. Spousty lekcí jsou i pro začátečníky a jsou zdarma,“ radí výživová poradkyně.

Nelichotivé pivní břicho u žen nad 50: Takhle se ho můžete rychle zbavit

Pivní břicho tak trochu připomíná těhotenské, ale nad pasem se oproti těhotenskému vypíná poněkud nelichotivě. Ačkoli je označováno jako pivní, nemusí být vůbec zapříčiněno popíjením oblíbeného chmelového nápoje. Abyste se pivního břicha zbavili, zapracujte na změně stravy, životního stylu a hodně se hýbejte.
svetzeny.cz

Věnujte jídlu pozornost

Neházejte do sebe bezmyšlenkovitě jídlo, na které třeba ani nemáte chuť, jen proto, že je zrovna na stole. To se stává často někde na návštěvě, kde se člověk tak trochu nudí. Když někam půjdete, zkuste přinést něco „zdravého“. Podle odbornice to mohou být třeba jednohubky se zeleninovou pomazánkou nebo hummus s nakrájenou mrkví či řapíkatým celerem.  

Užívejte si svátky

Vánoce jsou časem, který byste si měli užít. Ne se ládovat od rána do večera nezdravým jídlem a pak si to vyčítat. Tady platí pravidlo o „zlaté střední cestě“. Pokud se vám podaří dodržet alespoň některé z našich výše uvedených tipů, můžete si svátky užít naplno a přitom ani nepřibrat.

Zdroj článku