Přejít k hlavnímu obsahu

Správné skladování mouky: Tento způsob vás překvapí a přitom je nejlepší!

Mouku najdete téměř v každé kuchyni. Tam je obvykle uložena ve spíži. Ale pozor! Existuje lepší alternativa.

Takto by měla být mouka správně skladována

Mouka se používá při vaření i pečení a je velmi všestranným pomocníkem. Někteří ji necháváme v obalu ve spíži, zbytek si ji přesype do speciální nádoby. Obecně by měla být mouka skladována na chladném a suchém místě. Zdá se vám spíž nebo kuchyňská skříňka nejlepší místo? Ne tak docela!

Takto se správně skladuje mouka

Někteří odborníci se domnívají, že mrazák je ideální místo pro uchovávání mouky. Je důležitý předem přemístit mouku do vzduchotěsné nádoby, protože klasické papírové obaly na mouku v mrazáku navlhnout a mouka se může zkazit. Nebojte se, i přes nízké teploty se dá s moukou ihned pracovat – protože neobsahuje žádnou vlhkost, neztuhne balíček ani v mrazáku.

Výhody

1. Prodloužená trvanlivost

Po otevření pšeničné mouky je doba trvanlivosti přibližně rok. Mnoho celozrných a speciálních mouk má dokonce kratší trvanlivost, protože obsahuje nenasycené oleje, díky nimž může mouka rychleji žluknout. V mrazáku se proti tomu životnost zvyšuje až o rok, což znamená, že například pšeničnou mouku lze po otevření uchovávat až dva roky. Zmrazení je dobrý nápad, zejména u drahých speciálních mouček, které se používají jen zřídka.

Info ikona
Skladování mouky

2. Škůdci nemají šanci

„Kontaminovaná“ mouka je něco, co v kuchyni rozhodně nechceme. Škůdci, jako jsou moli, roztoči a červi a jejich larvy, však nemají v mrazáku šanci na přežití.

Jak péct s moukou z mrazničky

Před použitím mouky z mrazničky k pečení byste měli mouku vždy nechat „ohřát" na pokojovou teplotu . Protože studená mouka se hněte hůř a může způsobit lepivé těsto. To zase může negativně ovlivnit konzistenci pečiva, které se chystáte péct v troubě.

Mohlo by se vám líbit

Čištění trouby přes noc: Jednoduché, šetrné k životnímu prostředí a účinné

Věděli jste, že troubu lze vyčistit, když spíte? Tato metoda se vám zalíbí natolik, že už nikdo nebudete umývat troubu jinak. A velké plus navíc – je šetrná k životnímu prostředí.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Vyzrajte nad namrzlým čelním sklem u auta. Trik s horkou vodou vám vyrazí dech

Namrzlé sklo a vás čeká nepříjemné ranní „škrábání“? To je minulost! Pokud vyzkoušíte tento trik, ušetříte ráno čas i svoje nervy.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Důmyslný „skládací“ trik: takovou tortillu jste ještě nejedli

Na TikToku se v současné době šíří inovativní způsob přípravy tortill. Nová technika skládání je extrémně jednoduchá, důmyslná a zábavná.
svetzeny.cz