Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si užít Nový rok bez nevolností: Nejen hydratace a vitamíny, ale i další tipy vám pomůžou na pořádnou kocovinu

Info ikona
Nový rok bez nevolnosti

Blíží se Silvestr a pro mnohé tento den přináší i zvýšenou konzumaci alkoholu. Zatímco večer se však dobře bavíte, ráno vám může být z nadměrného množství alkoholu pořádně zle. Pochopitelně nejlepší prevencí je nepít alkohol vůbec nebo jen v malém množství. Když se toho však chystáte vypít trochu více, měli byste znát následující tipy.

Info ikona
Alkohol

Dejte pozor na kombinaci léků a alkoholu

Pokud se s něčím dlouhodobě léčíte, užíváte antibiotika nebo třeba léky na bolest, měli byste se konzumaci alkoholu raději vyhnout nebo se poradit s vaším lékařem či lékárníkem, zda můžete své léky míchat byť s malým množstvím alkoholu. Některé léky totiž mohou účinek alkoholu zvyšovat, zatímco alkohol může snížit či zvýšit účinek léků.

Vezměte si vitamíny

Alkohol z vašeho těla vyčerpává širokou škálu vitamínů, aminokyselin, enzymů, bílkovin i třeba minerálů. Nedostatek těchto látek v těle může výrazně zhoršit průběh kocoviny a prodloužit dobu potřebnou k jejímu překonání. Dopřejte tedy svému tělu dostatek hořčíku, vitamínu C i před konzumací alkoholu a při kocovině zkuste vypít multivitamin. Pomoci vám také může ostropestřec, který podporuje správnou funkci jater.

Hněv ovlivňuje játra: Poznejte, jak ovlivňují další emoce jiné orgány a jak si pomoci zpět ke zdraví a rovnováze díky správnému jídlu

svetzeny.cz

Info ikona
Alkohol

Zvolte správnou stravu

Nadměrná konzumace alkoholu má vliv na hladinu cukru v krvi. Lidé s cukrovkou by tedy při konzumaci alkoholu měli dbát zvýšené opatrnosti. Rozhodně není dobré pít nalačno, měli byste se tedy večer najíst a následné pití alkoholu prokládat drobným občerstvením nebo alespoň třeba oříšky. Pokud vám ráno není vyloženě špatně od žaludku, dobrou snídaní jsou třeba vejce se slaninou, jelikož obě suroviny obsahují aminokyselinu zvanou cystein, která pomáhá odvádět škodlivé odpadní látky alkoholu z těla. Pokud je vám hůře, zkuste do sebe dostat banán či avokádo, které obsahují soli a minerály, které tělo potřebuje k regeneraci.

Hlavní je hydratace

Hlavním problémem při kocovině je dehydratace, jelikož alkohol odvádí z těla příliš mnoho tekutin. V důsledku toho dochází k silným bolestem hlavy a jiným nepříjemným projevům. K léčbě kocoviny je tedy třeba pít dostatek tekutin, ideální volnou je čistá voda bez příchuti. Důležité je také pít nealkoholické nápoje už během popíjení. Pokud vás láká si dát během kocoviny kávu, buďte opatrní, jelikož kofein ještě více dehydratuje organismus.

Avokádo: zázračný pomocník v péči o pleť a celé tělo

svetzeny.cz

Info ikona
Sprcha

Sprcha a odpočinek

I když se vám nebude chtít ráno z postele, donuťte se jít osprchovat. Studenější voda vás příjemně osvěží a pomůže vás dostat do lepšího psychického rozpoložení. Poté se snažte co nejvíce odpočívat. Ideální je, pokud si po sprše vezmete něco k jídlu, pořádně doplníte tekutiny, vitamíny a minerály a pokud jste unavení, jdete si znovu lehnout a spát, jelikož během spánku tělo nejlépe regeneruje.

Zázračný čerstvý vzduch

Při kocovině je výborným pomocníkem čerstvý vzduch, proto buďte v dobře větrané místnosti. Zkuste se překonat a jít se projít. Na procházku si s sebou nezapomeňte vzít alespoň tekutiny, které musíte pravidelně doplňovat. Při přetrvávajících bolestech hlavy můžete sáhnout i po volně dostupných lécích na bolest, myslete však na to, že stejně jako alkohol jsou i léky zátěží pro játra!

Ananas, rajče a další potraviny vás ochrání před nachlazením. Zařaďte je do svého jídelníčku a prožijete klidný podzim i zimu

svetzeny.cz