Přejít k hlavnímu obsahu

Jsou zdravé, ale ne dietní: Potraviny, které jsou vysoce kalorické a vy nevědomky přibíráte na váze

Mají image zdravých potravin, které byste měli zařadit pravidelně do svého jídelníčku. Bezpochyby je to tak! Ale jedna věc jsou živiny, které tyto potraviny obsahují a které vaše tělo potřebuje. Druhá věc je ale jejich kalorická hodnota. Na jaké dobroty byste si měli dát v jídelníčku pozor?

Každý výživový poradce vám řekne, že by váš jídelníček měl být vyvážený a měl by obsahovat látky, které vaše tělo potřebuje ke zdravému fungování. Základem jsou bílkoviny, sacharidy a „zdravé“ tuky. Vše ve správném poměru. Pak jsou tu ještě vitamíny, minerály a další látky, o kterých ale řeč tentokrát nebude. Pokud se budete řídit doporučeními odborníků na výživu, je to v pořádku. Mějte ale na paměti, že některé potraviny jsou sice zdravé, ale velmi kalorické. A ládovat se jimi od rána do večera znamená zadělat si na pěkných pár kilo navíc. U kterých potravin byste si měli hlídat množství?

Snídaňové cereálie

Zdravá snídaně? Zapomeňte na koblihy nebo rohlík se salámem. Myslíte, že když si dáte misku snídaňových cereálií, že jste zvítězili? Ano i ne. Hlídejte si složení. Tyto produkty jsou totiž zpravidla plné ovesných vloček, semínek, oříšků, kokosu a cukru! A představují tedy doslova kalorickou bombu. Chcete-li hubnout, raději si připravte domácí směs, do které přidáte místo ovesných vloček pohankové. Přihoďte i další ingredience, co máte rádi, ale vynechejte klasický cukr a med, sáhněte raději po čekankovém sirupu. Pokud jíte kupované snídaňové cereálie, dejte si doporučené množství 50 g. A doplňte je čerstvým ovocem.

Mohlo by se vám líbit

Jídelníček Meghan Markle: Čtyřicátnice nikdy nevypadala lépe a ženy po celém světě se inspirují jejími návyky

Meghan Markle má velkou lásku k dobrému jídlu a pití. V letech 2014 až 2017 vedla svůj vlastní lifestylový blog The Tig (nazvaný podle jejího oblíbeného toskánského červeného vína Tignanello), kde pravidelně sdílela recepty. Jaké je tedy oblíbené jídlo manželky prince Harryho k snídani, obědu a večeři?
svetzeny.cz

Avokádo

Trendy potravina. Kdo nejí avokádové toasty a quacamole jako by snad nebyl. Avokádo je skvělé, protože obsahuje spoustu vitamínů a nenasycených tuků, které naše tělo potřebuje. Jenže to je také kámen úrazu. Má totiž i hodně kalorií. Průměrný kus tohoto ovoce obsahuje asi 250  až 320 kalorií a k tomu ještě 20 a více gramů tuku. Teoreticky by vám měla stačit třetina avokáda denně. Množství ale samozřejmě závisí i na tom, kolik energie denně vydáte.

Džusy

Sklenka džusu vypadá zdravě, obzvlášť, když si dáte ten 100 % nebo rovnou fresh. Obsahuje sice vitaminy a některý třeba i vlákninu, ale také hodně cukru, což velmi zvyšuje jeho kalorickou hodnotu.  Například ve 100 ml pomerančového džusu s vlákninou se podle aplikace Kalorické tabulky skrývá 42 kilokalorií, což je dost. Pokud máte rádi džusy, jejich kalorickou hodnotu snížíte tím, že si je naředíte vodou.  

Mohlo by se vám líbit

Mrtvici ročně podlehne až 8 tisíc lidí: Rozpoznejte příznaky, které vám mohou zachránit život. Pokud některý z nich máte, volejte záchranku

Mrtvici, neboli cévní mozkové příhodě, v průměru podlehne až 8 tisíc lidí za rok. Jedná se tak o druhou nejčastější příčinu úmrtí v Čechách. V drtivé většině případů má mrtvice velmi typické příznaky, které snadno pozná i lajk. Víte, jak tyto symptomy spolehlivě rozpoznat?
svetzeny.cz

Oříšky

Myslíte, že když budete mlsat míst chipsů večer u televize oříšky nebo mandle, tak jste zvítězili? Ano, mají určitě mnohem vyšší výživovou hodnotu. Obsahují bílkoviny a důležité omega 3 mastné kyseliny, jež jsou důležité pro kardiovaskulární systém a pro mozek, ale jsou velmi kalorické. Například ve 100 gramech arašídů se skrývá 520 kilokalorií. A toto malé množství sezobnete večer u vína jako nic.

Saláty

Zeleninový salát je mantrou zpravidla všech, kdo se snaží zhubnout. Čerstvá zelenina, která tyto pokrmy v základu tvoří je samozřejmě v pořádku. Horší je, že aby nám salát chutnal, kolikrát ho „vytuníme“ spoustou ingrediencí, které zase tak v pořádku nejsou. Řeč je hlavně o zálivkách, jež tvoří často majonéza či jiný kalorický dresing. Také balkánský sýr nebo krutonky jsou nástrahou a raději s nimi šetřete.  

Chcete hubnout? Hlídejte si kalorie

Obecně platí, že jíst můžete jíst vlastně všechno, ale je potřeba si hlídat množství. Protože snažíte-li se shodit nějaké to kilo navíc, je třeba být v kalorickém deficitu. Jinými slovy, musíte vydat více energie, než přijmete. Ideální je, když přidáte do života pohyb a budete si hlídat příjem energie. Na to skvěle slouží třeba aplikace Kalorické tabulky, kterou si zdarma můžete stáhnout do telefonu nebo počítače. Nabízí i spoustu tipů na hubnutí a receptů.   

Zdroj článku