Přejít k hlavnímu obsahu

Mrtvici ročně podlehne až 8 tisíc lidí: Rozpoznejte příznaky, které vám mohou zachránit život. Pokud některý z nich máte, volejte záchranku

Info ikona
Mrtvice

Mrtvici, neboli cévní mozkové příhodě, v průměru podlehne až 8 tisíc lidí za rok. Jedná se tak o druhou nejčastější příčinu úmrtí v Čechách. V drtivé většině případů má mrtvice velmi typické příznaky, které snadno pozná i lajk. Víte, jak tyto symptomy spolehlivě rozpoznat?

Co je cévní mozková příhoda?

Pojem mrtvice známe asi všichni. Víme ale, co přesně se v těle odehrává a jak k takové mrtvici vůbec dojde? Při cévní mozkové příhodě nejčastěji dochází k poruše zásobování mozku krví. Ve většině případů se tak děje, protože dojde k ucpání mozkové tepny. Dalším, i když ne tak častým, důvodem může být přímo prasknutí mozkové cévy. V obou případech má postižený stejné symptomy a potíže.

Tři základní symptomy mrtvice

Symptomů ukazujících na fakt, že se jedná právě o mrtvici, může být mnohem více. Existují ale tři, které jsou pro mrtvici nejtypičtější. Tyto příznaky mrtvice by měl znát opravdu každý člověk, aby případně mohl včas zareagovat. Jedná se o poruchu řeči, spadlý ústní koutek a oslabení končetin.

 

Únava i pálení žáhy: Poznejte příznaky infakrtu, než bude pozdě

svetzeny.cz

1. Porucha řeči

Člověk, u kterého přichází mrtvice, velmi často zcela přestává ovládat svou komunikaci, v řeči se najednou zadrhává a nedokáže si vzpomenout na vhodná slova, která chtěl k mluvě zvolit. V těch nejtěžších případech se stává, že pacient dokonce úplně mlčí, přestane odpovídat a vnímat. Pro jasné rozpoznání tohoto příznaku můžeme postiženého jednoduše otestovat - požádejte ho, aby zopakoval jednoduchou větu, či pár slov a pozorujte, zda se zadrhává, či mumlá.

2. Spadlý ústní koutek

Tento příznak je pro mrtvici více, než typický. Mozková příhoda totiž může způsobit ochrnutí svalů tváře, což zapříčiní právě zmiňovaný spadlý koutek úst. Nechte postiženou osobu se usmát, nebo udělat grimasy a sledujte pohyblivost obou koutků. Jakmile má dotyčný problém oba koutky ovládat symetricky a synchronizovaně, je to náznak toho, že se jedná o mozkovou příhodu.

Jak se dožít 100 let: Zařaďte do života jednoduchá pravidla, která výrazně prodlužují život

svetzeny.cz

3. Oslabení končetin

Tento symptom nejlépe vypozoruje sama postižená osoba. Nemotorné úchopy drobnějších předmětů, třes rukou a prstů, či neschopnost řádně vyťukávat na klávesnici telefonu - to vše může vést až k naprostému ochabnutí končetin na jedné polovině těla. Máte-li podezření, že se jedná o mrtvici, požádejte dotyčnou osobu o zdvyžení jedné ruky a její udržení v předpažení. Pozorujte, zda je osoba schopna ruku v dané pozici udržet, či zda ruka samovolně klesá.

Neotálejte a volejte záchrannou službu

Máte-li jen sebemenší podezření, že se na základě příznaků jedná o cévní mozkovou příhodu, na nic nečekejte a zavolejte záchrannou službu. Čas, který od prvních příznaků uběhne, totiž hraje tu nejdůležitější roli v následující léčbě. Zahájí-li se přibližně hodinu po začátku příznaku, je šance na pacientovo zotavení více, než 50%. S každou další hodinou klesá potencionální účinnost léčby.

 

Zdroj článku