Přejít k hlavnímu obsahu

Máte problémy se zrakem, žluté bělmo, světlejší víčko, nebo se vám něco na vašich očích nezdá? Může to být signál vážné nemoci

Jak se říká, oči jsou oknem do duše. Věděli jste ale, že vaše oči mohou odhalit řadu chronických zdravotních problémů, o kterých jste možná ani nevěděli? Odborník prozradil, že existují příznaky, které vás mohou upozornit na problémy, jako je vysoká hladina cholesterolu nebo dokonce mrtvice.

Oči jsou pohledem do vašeho zdraví. Změny na očích mohou signalizovat problémy se zrakem, cukrovku, stres nebo dokonce odchlípení sítnice. Většinu z nich navíc můžete sami vidět, a to za předpokladu, že víte, na co se zaměřit. Všímejte si detailů a nebojte se v případě podezření na změnu ve vašich očích kontaktovat svého lékaře.

Vědecká studie radí, kdy je dobré chodit spát a proč: Můžete se vyhnout srdečním onemocněním a mrtvici

Tělo potřebuje tak nutně spánek, stejně jako vodu či jídlo, přesto mnoho lidí nespí ani déle než šest hodin. Lidem, kteří málo a špatně spí, hrozí nejen srdeční nemoci. Spánek patří mezi nejdůležitější mechanismy pro regeneraci těla, přesto ho lidé opomíjejí. S jakými výsledky přišla nová studie?
svetzeny.cz

Bílé nebo žluté bulky v blízkosti očí

Pokud máte bílé nebo žluté bulky v blízkosti očních víček, může to být známkou vysoké hladiny cholesterolu.  Vysoká hladina cholesterolu se může hromadit ve stěnách tepen a snižovat průtok krve do srdce. To zvyšuje riziko vzniku sraženiny a také ischemické choroby srdeční. V krajním případě může člověka postihnout infarkt.

Žluté oči

Pokud oční bělmo zežloutne, znamená to nejčastěji vysokou hladinu bilirubinu v krvi, jinak známého jako žloutenka. Podle praktického lékaře existuje několik příčin žloutenky, od infekce jater, žlučové kameny až po rakovinu. Pokud se u vás objeví žluté zbarvení očí, je velmi důležité ihned navštívit svého lékaře.

Potraviny, které dle studií poškozují funkci mozku: Hrozí demence i Alzheimerova choroba

Každým rokem přicházejí nové studie, které odhalují špatný vliv stravy či stresu na naše zdraví. To, že existují potraviny, které nám škodí, není žádným tajemstvím, ale víte, jaké potraviny mohou zhoršit vaši paměť nebo zvyšovat riziko demence a propuknutí Alzheimerovy choroby?
svetzeny.cz

Světlé spodní víčko

Když stáhnete dolní víčko, vnitřní strana víčka by měla být červená nebo růžová. Pokud má někdo anémii neboli chudokrevnost, jeho spodní víčko bude světlejší než obvykle. Mezi další příznaky anémie patří únava, dušnost, bušení srdce a pocit na omdlení. Anémie, která je častější u žen než u mužů, je často způsobena nedostatkem železa. Neléčená anémie může zvýšit náchylnost k nemocem a infekcím, protože nedostatek železa ovlivňuje přirozený obranný systém organismu. Těhotné ženy s těžkou nebo neléčenou anémií mají také vyšší riziko komplikací před a po porodu.

Dočasná ztráta zraku

Pokud se vám zdá, že nemáte periferní vidění, mohli jste prodělat mrtvici. Vidění je složitý neurologický proces s vyhrazenou oblastí v mozku a také několika nervy, které ovládají pohyby očí a zornic. Pokud proděláte mrtvici, což je krvácení do mozku nebo nedostatek krve v jedné z těchto oblastí, ovlivní to váš zrak. Mrtvice může mít různé následky v závislosti na tom, kde v mozku k poškození došlo. Může změnit vaše myšlení a pocity a způsobit problémy s řečí nebo slabost na jedné straně.

Vědci zjistili, jak vyhladovět a zpomalit růst zákeřných nádorů: Tyto poznatky umožňují novou léčbu

Důležitá studie přináší zajímavé výsledky. Vědci studovali rakovinotvorné nádory a objevili slibný postup léčby některých nádorů v těle. Odborníci zabývající se výzkumem rakoviny se snaží najít řešení a tím zázračným lékem je právě aminokyselina. Zajímá vás více? Vše se dozvíte v dnešním článku.
svetzeny.cz

Rozmazané vidění

To může být příznakem cukrovky, kterou způsobuje příliš mnoho cukru v krvi. Pokud není dobře léčena, můžete dostat diabetickou retinopatii, což je stav, kdy z drobných cévek v očích uniká krev a další tekutiny. Může u vás dojít k rozmazanému vidění a v noci se vám může stát, že neuvidíte vůbec.

Záškuby očí

Jsou velmi časté a téměř vždy neškodné, protože obvykle samy odezní. Mohou souviset s alkoholem, únavou, kofeinem, nedostatkem spánku, stresem nebo kouřením. Ve velmi vzácných případech mohou být známkou problému s nervovým systémem, jako je například roztroušená skleróza.

Oči nás mohou varovat před vážnými zdravotními problémy
Zdroj článku