Přejít k hlavnímu obsahu

Geniální malíř byl psychopatickým tyranem žen: Co jste nevěděli o Pablu Picassovi?

Na světě snad není člověk, který by neznal jméno Pablo Picasso. Drtivá většina veřejnosti zná Picassa jako jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století. Co už ale ví jen málokdo je fakt, že byl známý malíř také velkým milovníkem žen. A nechoval se k nim zrovna nejlépe. Ve skutečnosti je často psychicky týral a ublížil snad každé, kterou potkal.

Zrození uměleckého génia

Pablo Picasso, jedna z nejvýznamnějších postav v dějinách moderního umění, se narodil 25. října 1881 v Malaze ve Španělsku. Jeho otec byl umělec a učitel kreslení, takže se Picasso pohyboval v uměleckém prostředí odmalička. Vztah malého Pabla k umění se nedal zapřít. V každé volné chvíli, dokonce i v průběhu vyučování ve škole, si kreslil. Jeho talent byl zjevný, a tak byl poslán studovat uměleckou školu v Barceloně. Brzy se přestěhoval do Paříže, kde se zapojil do umělecké scény a začal experimentovat s různými styly a technikami.

Jednou z jeho nejvýznamnějších a nejuznávanějších fází bylo období kubismu, kterou se zapsal do paměti valné většiny společnosti. Společně s Georgesem Braquem vyvinuli nový způsob zobrazování reality, rozkládající objekty na geometrické tvary a fragmenty. Tato éra byla klíčová nejen pro jeho kariéru, ale i pro celé umění 20. století.

Novodobá mučednice Edith Stein: Žena, která předpověděla osud Židů v Německu a byla prohlášena za svatou

Jméno Edith Stein vám možná nic neřekne, ovšem svatá Terezie Benedikta od Kříže ano. Tato žena se zapsala do historie nejen svým zajímavým životním příběhem, ale také tím, že byla v roce 1998 prohlášena za svatou. Tato kanonizace, kterou učinil papež Jan Pavel II., se považuje za jednu z nejspornějších v historii. Přečtěte si životní příběh ženy, která se narodila jako ortodoxní Židovka, svou hlubokou víru našla v katolictví a řeholnictví a její život skončil v plynové komoře v Osvětimi.
svetzeny.cz

Picassovy ženy

Picasso měl bouřlivý osobní život; byl známý svými turbulentními vztahy a zápletkami s desítkami žen. Ženy, které v Picassově životě rezonovaly, se často staly i jeho múzami v rámci umění. Proto jsou vyobrazeny na desítkách jeho děl právě ony.

První láska

Vztah mezi Fernande Olivier a Pablem Picassem byl významným a emocionálně náročným obdobím v Picassově životě. Fernande byla jeho první významnou dlouhodobou milenkou a zároveň modelkou.

Potkali se v roce 1904 a začali spolu žít v pařížském ateliéru. Jejich vztah byl plný vášně, ale i komplikací a emocionálních turbulencí. Bok po boku spolu vydrželi celých 7 let, přičemž si Fernande celou dobu vedla deník, který byl později zveřejněn. Díky jejím memoárům tak přesně víme, jaký byl život po boku jednoho z největších umělců historie. Její paměti popisují bouřlivý vztah plný vášně, lásky, ale i šílené žárlivosti, která dovedla Picassa až k takovým činům, že svou milou zamykal doma pokaždé, když šel ven. Pablo opustil Fernande kvůli jiné ženě – Evě Gouel, kterou si podle svých preferencí přejmenoval na Marcelle Humberto. Zhrzená Fernande tuto životní ránu nesla velmi těžce, a tak začala veřejnosti odhalovat intimnosti ze života se známým umělcem – a to včetně jeho závislosti na opiu.

Skutečné milostné příběhy hollywoodských hvězd, které jsou jako vystřižené z filmového plátna

Legendární hollywoodské lásky byly mnohdy nakolik ikonické, že působily, jako by byly vystřiženy z jednoho z filmů zlatého věku Hollywoodu. Tehdejší celebrity totiž nalezly svou pravou lásku, ať už šlo o zakázané ovoce nebo oficiální partnerství.
svetzeny.cz

Smrt milenky a manželství s ruskou baletkou

Zda byla mezi Marcelle a Pablem opravdová láska, nebo se mu líbila jen jako múza pro jeho umění, je otázka, na kterou pravděpodobně nikdy nezjistíme odpověď. Picassova milá zemřela v roce 1915 po dlouhé nemoci. Umělec neztrácel čas a našel si další ženu – tentokrát ruskou baletku šlechtického původu Olgu Khoklovou. Vzali se v roce 1918 a měli spolu syna Paola, po jehož narození vztah se mezi Olgou a Pablem výrazně zhoršil. Matka začala svého syna až obsesivně chránit a chovala se, jako by ji narození syna opravňovalo k velké úctě jako manželce předního světového malíře. Manželé se neustále hádali a vytracení lásky se projevilo i v Picassově umění. Ten ale neváhal a svůj žal si vyléčil pomocí dalších milenek a nevěstinců, které velmi rád navštěvoval.

Láska, která vyhasla v Sarajevu: Tragický osud následníka trůnu a jeho ženy Žofie

Jednou z nejznámějších lásek v dějinách je příběh Františka Ferdinanda d'Este, rakousko-uherského arcivévody, a jeho ženy hraběnky Žofie Chotkové. Tento vztah byl osudový a měl tragický konec, jenž nakonec ovlivnil dějiny. Šlo o sarajevský atentát, který rozpoutal 1. světovou válku.
svetzeny.cz

O 28 let mladší milenka

Marie-Thérèse Walter byla další Pablova múza a milenka, která měla na umělcovu tvorbu velký vliv. Poznali se když mu bylo 45 let a jí pouhých 17. Vztah Picasso velmi dlouho udržoval v tajnosti až do chvíle, kdy se jim narodila dcera Maya. Picassova manželka Olga byla vzteky bez sebe a chtěla se rozvést, ale kvůli obtížné administrativě ohledně Picassoova španělského občanství a komplikacím spojeným s právními záležitostmi – například hrozbou ztráty poloviny majetku podle francouzského práva – se nakonec rozhodli pro oddělení, i když zůstávali manželsky spojeni. Naivní Marie zůstávala v naději, že se s ní Picasso nakonec ožení, ačkoliv k tomu nikdy nedošlo. Plané naděje a zoufalství nakonec přiměly Walter k tomu, že čtyři roky po umělcově smrti spáchala sebevraždu.

Další ženy, které mu neodolaly

Ačkoliv by se mohlo zdát, že způsob, jakým se Picasso ke svým vyvoleným choval, byl všeobecně známý, jeho kouzlu propadly desítky dalších žen. Picasso brzy našel lásku ve francouzské fotografce a malířce Doře Maar. Další mladé milenky zahrnovaly studentku malířství Françoise Gilot, která byla o čtyřicet let mladší než on. Během těchto let umělec udržoval se všemi ženami paralelní vztahy. S Françoise měl dvě děti z jejich volného vztahu. Ačkoli byl byl už starší, tak kolem svých sedmdesáti let Picasso neskrýval, že měl další milenky; jeho vztah s Geneviève Laporte byl znám veřejnosti, zatímco tajně uzavřel sňatek s Jacqueline Roque 2. března 1961.


Umělecký génius a milovník žen zemřel 8.dubna 1973 ve Francii během oběda s přáteli. Françoise Gilotová nedovolila svým dětem, aby se zúčastnily pohřbu. Picassova díla dodnes rezonují v nás všech. A on sám rozhodně rezonoval v životech a zlomených srdcích desítek žen.

Připomeňte si uměleckého génia Pabla Picassa a jeho známá díla, na kterých často vyobrazoval své ženy a milenky
Zdroj článku