Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Poznáte největší světové umělce? Otestujte své znalosti. Testem projdou jen opravdoví znalci

V historii vzniklo několik významných děl, která formovala konkrétní období a jistě zanechala hluboký dojem v každém z nás. Autoři těchto děl jsou považováni za nejvýznačnější umělce všech dob. Někteří z nich představovali ikony určitého uměleckého směru, zatímco jiní dokonce vytvořili svůj vlastní unikátní styl. Jak dobře znáte světově známá umělecká díla a jejich autory? Otestujte se v zábavném kvízu.

Nejslavnější obrazy světa

Na světě existuje nespočet slavných a významných obrazů, které se svou unikátností vryly do paměti téměř každého z nás. Člověk rozhodně nemusí být odborníkem na umění, aby tato významná díla znal. V dnešní době mají tato díla nevyčíslitelnou hodnotu a tvoří část naší historie a kultury.

Takových děl je na světě nespočet, nicméně přeci jen existují taková, která patří mezi ty opravdu nejslavnější. Rozhodně mezi ně patří například slavná Mona Lisa, kterou namaloval významný italský umělec Leonardo Da Vinci v letech 1503 - 1505. Odpovědi na otázky kdo byla tato žena v reálu a proč se tak zvláštně usmívá nejspíš nikdy nezjistíme. Jisté ale je, že právě to je možná důvod, proč nás tento obraz po staletí fascinuje. Pokud byste se na něj chtěli podívat na vlastní oči, naleznete jej v pařížském muzeu Louvre.

Kvíz: Poznáte legendární české filmy podle jediné věty? Otestujte si svoje filmové znalosti

Určité filmy jsou prakticky nepostradatelnými poklady české kinematografie. Mnoho z nás je vidělo tolikrát, že z nich bez problémů dokážeme opakovat celé úryvky textu. Vybrali jsme několik ikonických výroků z nezapomenutelných českých filmů. Schválně, jestli se vám podaří určit, ze kterých pocházejí.
svetzeny.cz

Mezi celosvětově významná díla bezpochyby patří také obraz jménem Výkřik, který má na svědomí norský malíř Edvard Munch. Obraz pochází z roku 1893 a zanechal ve společnosti opravdu významnou stopu. Munch totiž svým dílem pobouřil velkou část tehdejší společnosti, která byla zvyklá na klasickou akademickou malbu. Tímto dílem Munch položil základy expresionismu, což mělo v umělecké sféře velký vliv na další rozvoj do budoucna. Obraz najdete v muzeu v Oslu, kam ho sám jeho autor daroval.

Lidé jsou díly Van Gogha fascinováni dodnes

Nesmíme zapomenout ani na Hvězdnou noc od Vincenta Van Gogha pocházejícího z Holandska. Ačkoliv je v dnešní době Van Gogh jméno, které rezonuje uměleckým světem a nese s sebou určitou slávu, paradoxem je, že sám autor za svůj život prodal pouze jeden jediný obraz. Náležitého uznání se autorovi dostalo až po jeho smrti. Dílo jménem Hvězdná noc z roku 1889 se stalo jedním z nejslavnějších na celém světě. Lidé jsou díly Van Gogha fascinováni dodnes. Možná proto, že se v tazích štětcem snaží najít odpovědi k tomu, proč si umělec uřízl ucho a co ho k tomuto šílenému kroku vedlo.

Mezi nejznámější světová díla patří desítky dalších obrazů. Pojďte společně s námi zjistit, jak moc tato díla znáte a jak dobře se v umělecké sféře orientujete.

Otestujte své znalosti v oblasti umění

Kvíz: Máj, Kytice nebo Babička. Orientujete se v české literatuře, kterou by měl znát každý? Otestujte se

Klasická česká literatura 19. a 20. století nám přinesla mnoho nezapomenutelných děl a významných autorů, kteří ovlivnili literární scénu nejen v Českých zemích, ale i po celém světě. Jak dobře se však vyznáte v těchto literárních skvostech? Připravili jsme pro vás zábavný kvíz, který vás provede tímto bohatým obdobím české literatury a připomene vám ta nejvýznamnější díla.
svetzeny.cz
Zdroj článku