Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Poznáte legendární české filmy podle jediné věty? Otestujte si svoje filmové znalosti

Určité filmy jsou prakticky nepostradatelnými poklady české kinematografie. Mnoho z nás je vidělo tolikrát, že z nich bez problémů dokážeme opakovat celé úryvky textu. Vybrali jsme několik ikonických výroků z nezapomenutelných českých filmů. Schválně, jestli se vám podaří určit, ze kterých pocházejí.

Hlášky z českých filmů jsou velmi specifické a pro cizince často až nepochopitelné. Bavíme-li se o českém humoru, ten je kapitolou sám o sobě. V některých případech je černý, někdy až nevhodný, ale je náš a důležité je jej neztratit. Právě k tomu napomáhají některé, dnes již kultovní, české filmy, které jsou nejrůznějšími hláškami a vtipy nabité.

Kvíz: Máj, Kytice nebo Babička. Orientujete se v české literatuře, kterou by měl znát každý? Otestujte se

Klasická česká literatura 19. a 20. století nám přinesla mnoho nezapomenutelných děl a významných autorů, kteří ovlivnili literární scénu nejen v Českých zemích, ale i po celém světě. Jak dobře se však vyznáte v těchto literárních skvostech? Připravili jsme pro vás zábavný kvíz, který vás provede tímto bohatým obdobím české literatury a připomene vám ta nejvýznamnější díla.
svetzeny.cz

České filmy

Česká kinematografie má dlouhou a bohatou historii. Během desetiletí vytvořila mnoho nezapomenutelných filmů, které se staly kultovními. Tyto filmy české publikum naprosto miluje a tvoří neodmyslitelnou součást naší kultury.

Jedním z příkladů úspěšných filmů u je snímek „Ostře sledované vlaky” režírovaný Jiřím Menzelem, který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film v roce 1967. Tento film je považován za klasiku české kinematografie a stále zůstává inspirací pro mnoho mladých filmařů.

Nezapomenutelnými jsou také filmy režiséra Miloše Formana jako „Hoří, má panenko" a „Lásky jedné plavovlásky", které odrážejí sociální a politické změny v Československu. Forman později pokračoval v úspěšné kariéře v Hollywoodu a získal za své filmy několik Oscarů.

Zapomenout ale nesmíme ani na legendární „Pelíšky” od Jana Hřebejka. Tento film nabitý nezapomenutelnými hláškami každoročně o Vánocích vysílá Česká televize. Loni sledovalo Pelíšky hned 1,3 milionu lidí. To vypovídá o tom, že ačkoliv se jedná o snímek z roku 1999, který přináší komediální pohled na život v komunistickém Československu v 60. letech, stále patří mezi jeden z nejoblíbenějších českých filmů.

Mezi další české snímky, které můžeme zařadit mezi ty nejlegendárnější – nejen svým obsazením, ale i hláškami, patří například „Na samotě u lesa”, „Kulový blesk”, nebo „Vesničko má středisková”. Vzpomenete si na hlášky z těchto a dalších českých filmů?

Otestujte se v zábavném filmovém kvízu

Kvíz: Divoký anděl nebo Hospoda. Jak dobře znáte legendární seriály z 90. let, které jsme milovali? Otestujte se

Kdo by nemiloval éru devadesátých let a zejména seriály, které v té době byly vysílány a které si mnozí z nás stále rádi připomínají? Pokud máte chuť si na ně zavzpomínat a prověřit, jak dobře si je pamatujete, otestujte své znalosti v našem kvízu.
svetzeny.cz
Zdroj článku