Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Máj, Kytice nebo Babička. Orientujete se v české literatuře, kterou by měl znát každý? Otestujte se

Klasická česká literatura 19. a 20. století nám přinesla mnoho nezapomenutelných děl a významných autorů, kteří ovlivnili literární scénu nejen v Českých zemích, ale i po celém světě. Jak dobře se však vyznáte v těchto literárních skvostech? Připravili jsme pro vás zábavný kvíz, který vás provede tímto bohatým obdobím české literatury a připomene vám ta nejvýznamnější díla.

Česká literatura 19. a 20. století

19. a 20. století bylo pro Českou literaturu obzvláště významné období. V té době tvořily a působily desítky ikonických osobností, které svými díly ovlivnily nejen literaturu, ale i celou společnost. A jejich vliv trvá až dodnes. Literární umělec byl v té době vnímán jako vyjímečná osobnost, která otevírá nové obzory. Česká literatura v té době prožívala opravdový rozkvět. Působili zde jak lidé, kteří psali ve vlasteneckém duchu, tak i tací, kteří se nechali ovlivnit dalšími uměleckými směry. Na přelomu století začal do literatury pronikat impresionismus, symbolismus, dekadence, syntetismus a také secese. Prostor v té době dostala také poezie, která se zapsala do historie stejně významně, jako próza.

 Během tohoto období se objevilo mnoho významných literárních osobností, jejichž díla jsou stále součástí školních učebnic a také maturitních otázek. Tato léta byla pro českou literaturu nepopiratelně klíčová a nezapomenutelná.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Vzpomínáte si na jídla ze socialismu? Harlekýn, Katův šleh nebo UHO. Otestujte své znalosti

Dnes už jen tak na jídelníčku nenajdete Katův šleh, kuřecí prso s broskví nebo okurkovou omáčku. Pro někoho gastro hrůza, pro jiné nostalgická vzpomínka na dobu, kdy se v kantýně nebo hospodě dalo najíst levně a chutně. Pamatujete si všechna jídla, která byla za socialismu v Česku oblíbená? Vyzkoušejte náš kvíz a zjistěte, jak jsou na tom vaše znalosti!
svetzeny.cz

Nejvýznamnější osobnosti v české literatuře 19. a 20. století

Mezi nejvýznamnější osobnosti této doby rozhodně patří Božena Němcová, která bude pravděpodobně navždy přežívat skrz svá díla i jméno. Narodila se jako Barbora ve Vídni roku 1820, avšak rok poté se se svou rodinou přestěhovala do Ratibořic, kde vyrůstala. S výchovou matce pomáhala babička dětí, která byla pro spisovatelku velkou inspirací při psaní jejího nejznámějšího díla Babička. Vedle tohoto díla sepsala také povídku Divá Bára, pohádky zvané Národní Báchorky a jiné pověsti, či Cesty na Slovensko.


Byla významnou představitelkou národního obrození, do kterého patřili i další významní čeští spisovatelé, jako například Karel Havlíček Borovský, František Ladislav Čelakovský, nebo František Palacký. Cílem národního obrození a jeho členů bylo pozvednout český jazyk a jeho význam, což se těmto a dalším autorům úspěšně podařilo. Mezi další významné literáty patřil například Karel Jaromír Erben, autor básnické sbírky Kytice, Karel Hynek Mácha, který napsal snad nejpopulárnější lyricko - epickou báseň o lásce, Máj. Zajímavé na této knize je, že se jedná o jedinou knihu, která vyšla za Máchova života. Ostatní jeho díla vyšla až zpětně po jeho smrti. Mezi ženské zástupce významných českých autorů patří, kromě Boženy Němcové, také Karolína Světlá, která je považována za zakladatelku českého vesnického románu. Mezi její nejznámější díla patří například Kříž u potoka, či Kantůrčice.

Zábavný kvíz české literatury! Otestujte se

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Poznáte známé filmy pouze podle fotografie? Testem projdou jen opravdoví znalci a milovníci kinematografie

Pokud máte vášeň pro filmy a rádi si užíváte hraní kvízů, máme pro vás skvělý způsob zábavy! Vyzkoušejte náš zábavný kvíz o nejlepších filmech všech dob z Čech i ze zahraničí a ověřte své filmové znalosti. Dokážete podle obrázků identifikovat ty nejvýznamnější filmy historie?
svetzeny.cz
Zdroj článku