Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Český jazyk 1. stupně základní školy. Otestujte si svoje znalosti. Chytáky, které dostanou i zkušené znalce

Znáte dokonale pravopis, neděláte chyby a nesnášíte hrubky u ostatních? Tak náš kvíz je právě pro vás. Otestujte svoje znalosti a zkuste zvládnou kvíz bez chyby. Tuto gramatiku by měl zvládnout každý, kdo prošel základní školou. Držíme vám palce!

Kvíz: Kdo je Dorota Máchalová a jak se jmenoval drak Z pekla štěstí? Otestujte si svoje znalosti českých pohádek

Vítejte v začarovaném světě českých pohádek, kde se setkáváme s neuvěřitelnými bytostmi, kouzelnými předměty a statečnými hrdiny. Tyto pohádky nejen že zábavnou formou podávají morální ponaučení, ale také nás vtahují do dobrodružství plných napětí a zázraků. Jak dobře znáte české pohádky? To zjistíte díky zábavnému kvízu.
svetzeny.cz

Vznik české gramatiky

Český jazyk patří mezi západoslovanské jazyky a je jedním ze tří hlavních zástupců slovanských jazyků, společně s polštinou a slovenštinou. Jeho kořeny sahají až do 9. století, kdy se začala formovat raná čeština. Postupně se vyvíjela ze staroslověnštiny, kterou přinesli do střední Evropy byzantští slovanští misionáři Cyril a Metoděj. Samotný název "český jazyk" má svůj původ v etnonymu kmene Čechů, kteří osídlili území dnešní České republiky.

Otestujte svoje znalosti

Eva Burešová zvažovala i konec kariéry. Hvězdná herečka nezvládá nenávist na sítích

Eva Burešová (29) dřela celý svůj život, aby byla slavná. V roce 2011 soutěžila v Česko Slovensko má talent a splnil se jí sen. Její kariéra se rozjela a Burešovou zná téměř celá republika. Sláva má ale i odvrácenou tvář a tu Eva Burešová, zdá se, nezvládá.
svetzeny.cz

Náročnost českého pravopisu spočívá v několika faktorech:

  1. Mnoho výjimek: Český pravopis je plný výjimek a některá pravidla mají mnoho podmínek a omezení. To může být zvláště frustrující pro cizince učící se češtinu.

  2. Diakritika: Čeština používá rozsáhlou diakritiku, což jsou malá písmena (čárky a háčky) nad nebo pod písmeny. Tyto diakritické znaménka nesou důležitou funkci a mohou změnit význam slova, což ztěžuje jejich správné použití.

  3. Skloňování a časování: Čeština má složitý systém skloňování podstatných jmen, přídavných jmen a zájmen, což znamená, že se tvar slova mění podle jeho role ve větě. Stejně tak má rozsáhlý systém časování sloves.

  4. Dublety a homonyma: Čeština obsahuje slova, která se odlišují pouze v použití diakritiky nebo mají podobnou výslovnost, ale odlišný význam. To může být matoucí pro ty, kteří se učí češtinu.

  5. Výslovnost a intonace: Správná výslovnost a intonace jsou klíčové pro porozumění a používání češtiny. Některé zvuky jsou pro cizince obtížné, a tak může být náročné se naučit češtinu tak, aby byla srozumitelná a přirozená.

Zdroj článku