Přejít k hlavnímu obsahu

Spěte jako Leonardo da Vinci: Genialita se ukrývá v polyfázovém spánku

Leonardo Da Vinci, jedna z nejvýznamnějších postav v dějinách lidského vývoje, byl znám nejen svou genialitou, ale také svým nekonvenčním přístupem k různým činnostem. Mezi takovými byl i obyčejný spánek. Jeho spánkový plán, často označovaný jako "geniální spánek" či polyfázový spánek, fascinuje dodnes lidi po celém světě. Tento plán totiž zahrnuje ne více než pět hodin spánku denně, minimem jsou přitom pouhé dvě hodiny spánku.

Mohlo by se vám líbit

Nostradamova předpověď pro rok 2024: Evropu čeká nadvláda mocného vůdce, umělá inteligence zajistí revoluční průlom v medicíně

I v nadcházejícím roce 2024 nás čeká odhalení tajemných proroctví Nostradama, která budou předpokládat vývoj našeho světa a poskytnou nám náhledy na to, co by mohl "rok draka" přinést. Představíme si ta nejzajímavější z nich, která zahrnují vzestup Číny k celosvětové dominanci a nástup charismatického evropského vůdce.
svetzeny.cz

Existuje mnoho možností polyfázového pojetí spánku

Někteří tvrdí, že skutečným ideálem jsou jen 2 hodiny denně spánku, tak jako to dělal sám Leonardo Da Vinci, někteří preferují o trochu více hodin času. V podstatě se ale spánkový režim u všech druhů tzv. polyfázového spánku příliš neliší. Polyfázový spánek, tedy spánek rozdělený do více segmentů za den, může zpočátku znít jako velká výzva pro většinu lidí, kteří jsou zvyklí na tradiční monofázový spánek – tedy spát jednou denně několik hodin v kuse. Leonardo Da Vinci přitom tento nekonvenční spánkový vzorec nevymyslel. Ve skutečnosti polyfázový spánek dominuje spánkovým návykům většiny savců.

Mezi hlavní polyfázové režimy patří:

1. Režim Dymaxion: Každých šest hodin 30 minut spánku, celkem tedy 2 hodiny spánku denně.

2. Režim Uberman: Každé 4 hodiny 20 minut spánku, celkem tedy 3 hodiny spánku denně.

3. Režim Everyman: 3 hodiny spánku přes noc a poté tři 20 minutové bloky spánku přes den, celkem tedy 4 hodiny spánku.

Mohlo by se vám líbit

Tajemství dlouhověkosti: Tyto potraviny vám prodlouží život. Zařaďte je do jídelníčku ještě dnes

Dlouhý a zdravý život je přání většiny lidí na světě. Nesmrtelnost však bohužel neexistuje, a dokonce ani elixír mládí. Zato však existuje několik potravin, které mohou pozitivně ovlivnit vaše zdraví a prodloužit vám život. Klíčem je strava bohatá na živiny a antioxidanty, které chrání tělo před stárnutím a chorobami. Přečtěte si, které to jsou.
svetzeny.cz

Spánkový režim podle Leonarda je vhodný jen pro ty, kteří si mohou pohodlně naplánovat den

Spánkový plán podle Leonarda Da Vinciho je vhodný především pro lidi, kteří mohou flexibilně plánovat svůj den. Tento systém totiž vyžaduje krátké, ale časté spánkové intervaly. Pokud patříte mezi jedince, kteří si mohou svůj den naplánovat podle sebe, a chcete tento spánkový režim vyzkoušet, musíte projít náročným obdobím adaptace. První dva týdny mohou být extrémně obtížné a provází je nedostatečná koordinace, nízká energie a pokles bdělosti. Někteří zažívají nevolnost, bolesti hlavy nebo ztrátu chuti k jídlu. Tyto nepříjemné symptomy však prý obvykle po 10-14 dnech postupně odezní a tělo se vrátí k normálnímu režimu.Ve skutečnosti však neexistují žádné přesvědčivé vědecké důkazy pro výhody polyfázového spánku oproti klasickému monofázovému režimu. Také neexistují důkazy, že se tělo může efektivně přizpůsobit extrémně krátkému spánku. Polyfázový spánek tak může být spíše pomocníkem pro lidi, kteří mají potíže s usínáním, nebo nemají na spánek kvůli pracovnímu vytížení čas.

Nedostatek spánku má závažné důsledky pro lidské zdraví

Skoro se zdá, že Leonardo da Vinci dokázal maximalizovat svou kreativitu a vynalézavost právě díky svému netradičnímu spánkovému plánu. Leonardo byl vizionář, který předběhl svou dobu a přinesl světu prvky, které nesmazatelně ovlivnily historii lidstva. Nicméně je třeba mít na paměti, že nedostatek spánku může mít vážné negativní důsledky na lidské zdraví. Spánek je pro lidský organismus nepostradatelným, jelikož během něj dochází k obnově tělesných funkcí, regeneraci mozku a ukládání nových informací. Pokud nedopřejete tělu dostatečný a kvalitní spánek, může to vést k řadě problémů. Patří k nim například zvýšená úroveň stresu a úzkosti, které mohou ovlivnit psychické zdraví. Nedostatek spánku také zvyšuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění, cukrovky a obezity. Mohou být také narušeny kognitivní funkce, jako je koncentrace, paměť a rozhodování. Dlouhodobý nedostatek spánku může dokonce přispět k rozvoji chronických onemocnění a zkrátit délku života. Proto musíte svému tělu poskytnout dostatek kvalitního spánku, abyste si udrželi pevné zdraví a psychickou pohodu.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček