Přejít k hlavnímu obsahu

Rada nutričních specialistů, jak reálně zhubnete jednou a provždy: Tajemství není v dietách

Info ikona
jojo efekt

S tímhle problémem se setká každý, kdo se dal na přísnou dietu. Jen co s ní skončíte, ručička váhy se zase dere nahoru. Všechna snaha marná. tajemství štíhlé linie totiž vězí v něčem jiném než v drastických dietách.

Osvědčené tipy, jak zhubnout jednou a provždy!

Dny a týdny si hlídáme jídelníček, omezujeme sacharidy, počítáme kalorie a ten dortík v neděli po obědě taky oželíme. Ale jednoho krásného dne se přestaneme držet dietního plánu a začneme se stravovat jako dřív. Výsledek? Vrátíme se na výchozí hmotnost, nebo ještě hůř – nějaká kila nám přibydou. Jo-jo efekt je tu.

Nutriční specialisté proto varují: netrestejte tělo nesmyslnými dietami

Podle nich jsou to zbytečně přehnané a uměle vytvořené hladomory, na které organismus přirozeně reaguje přehnaně. Má totiž dojem, že nastal čas nouze a musí bojovat o přežití. Snaží se proto střádat i to málo kalorií, které se mu dostává. rychlost látkové výměny se snižuje a tělo se snaží spalovat pomaleji. Je to, jako byste z ferrari přesedli na bicykl. Je třeba si uvědomit, že téměř tři čtvrtiny denního příjmu energie spotřebuje organismus jenom na to, aby buňky v těle fungovaly, jak mají. Jakmile mu nedodáme dostatek paliva, zpomalí obrátky. Odborníci navíc varují, že čím víc diet člověk za svůj život drží a čím delší a drastičtější jsou, tím vyšší nastává pravděpodobnost, že se po jejich skončení dostaví nežádoucí jo-jo efekt.

Zůstanu už štíhlá

Chcete-li zhubnout napořád, je důležité vyburcovat zlenivělý základní metabolismus k vyšším výkonům – aby spaloval více energie i v klidovém stavu. Zkusme zase naše tělo přirovnat k automobilu. Pokud má velký a výkonný motor, má i vyšší spotřebu paliva (tedy energie). Proto trénovaný člověk hubne rychleji a snáz než nesportovec, který nemá svalovou hmotu a jeho bazální metabolismus je nižší. Kombinace silového a vytrvalostního cvičení urychlí metabolismus. Látkovou výměnu dokáže povzbudit jakýkoli pohyb během dne. Když se například odpoledne cítíte unavení a ospalí, zapomeňte na kousek čokolády nebo kávu. Ty vám dodají energii jen krátkodobě. Mnohem lepší je vyrazit na krátkou procházku na čerstvý vzduch, která vás osvěží a povzbudí.

Záchrana z pasti

Pokud už jste se do začarovaného kruhu diet dostali, nastal nejvyšší čas na změnu životního stylu. V prvé řadě musíte svému tělu dát čas, aby se znovu probudilo. Připravte se ale na to, že nastartování základní látkové výměny, která je po dietních pokusech rozhozená, může trvat až půl roku. Měli byste mít trpělivost a také si uvědomit, že jídlo není nepřítel, ale životní nutnost, která vám dodá potřebné základní živiny. Pochopitelně je třeba poskládat racionální a vyvážený jídelníček, žádné kalorické bomby. Když k tomu přidáte dostatek pohybu, organismus se vrátí do normálního režimu.

Stanovte si reálné cíle

Velmi podstatné je stanovit si při hubnutí reálné cíle. Nečekejte, že za dva týdny vyměníte velikost 44 za 36. přirozené hubnutí musí být pozvolné, aby nedošlo k nedostatku živin v organismu. Optimální rychlost shazování je 0,5 až 1 kilogram za týden. Důležitou součástí nového životního stylu je kromě pohybu jídelníček. Ten by měl odrážet biologické potřeby těla. To ráno potřebuje hodně energie, a proto mu můžete dopřát sacharidy. Metabolismus nastartuje také příděl proteinů, takže celozrnné müsli s bílým jogurtem je ideální kombinace. Polední porce by měla pokrýt příděl důležitých živin a vitaminů – čerstvá zelenina, např. v podobě salátu s masem, je správnou volbou.

Večer byste měli udělat něco pro to, aby svaly mohly v noci regenerovat. Pochutnejte si na bílkovinách v kombinaci se zeleninou.

S takovou životosprávou žádnou nesmyslnou dietu nepotřebujete a nehrozí ani jo-jo efekt.

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.