Přejít k hlavnímu obsahu

Váš úspěch v hubnutí závisí na tom, jaký metabolický typ člověka jste: Zjistěte, zda jste ektomorf, mezomorf nebo endomorf

Info ikona
typy postav

Důležité je cítit se ve svém těle dobře. Pokud máte pár kilo navíc, může to mít vliv na vaše zdraví i sebevědomí. Víme, jak vyhrát nad svou váhou!

Velkým pomocníkem při zdravé životosprávě a hubnutí je takzvaný metabolický typ člověka. Je to metoda, která vychází ze starodávné indické, čínské, egyptské i řecké medicíny. Základem je teorie, že každý člověk má jiné biochemické složení a patří k jinému endokrinnímu typu. Jinak tedy tráví a spaluje jednotlivé druhy potravin, a proto každému typu vyhovuje jiné složení stravy.

Pokud člověk dlouhodobě nejí podle podle metabolického typu, může to u něj vést až k chronickým nemocem, ale také právě k obezitě nebo problémům s trávením. „Každý je jinak geneticky vybaven, což vidíme na rozdílech i mezi tzv. somatotypy, tedy morfologickými typy člověka,“ říká Lukáš Vrána, výživový poradce a školitel programu Cambridge Weight Plan. Každý somatotyp má svá specifika, která souvisí s různou měrou schopnosti spalování tuků, tvorby svaloviny a rychlostí metabolismu, což má vliv na hubnutí a cvičení.

Jak zjistím, jaký typ jsem?

Základními somatotypy jsou ektomorf, mezomorf a endomorf. Nicméně je důležité zdůraznit, že skoro nikdo není jeden „vyhraněný typ“. Uvádí se, že až 99 procent lidí jsou různé přechodné typy a existují samozřejmě i případy, kdy má člověk třeba od každého somatotypu v sobě třetinu.

Jaký jste typ poznáte podle toho, na kterých místech se vám ukládá tuk a kde máte spíše svaly. Právě tyto vnější znaky mohou napovědět, jakou má člověk tendenci k nabírání a spalování tuků. Pro zjištění somatotypu je nejlépe navštívit sportovního lékaře, na základě antropometrických měření

A co dál?

Jakmile zjistíte, jaký jste somatotyp, můžete si vytvořit ideální jídelníček i tréninkový plán. Ten se musí uzpůsobit nejen tomu, jaký jste typ, ale i vašemu pohlaví. „Hlavní rozdíl mezi muži a ženami je právě ve svalovině. Muž při stejném výkonu vydá více energie, protože je většinou těžší. Může ale také podat těžší výkon, uzvedne větší váhu, má více síly. Průměrně proto muži při fyzických výkonech spálí více energie,“ objasňuje výživový poradce Lukáš Vrána. Důvodem rozdílného ukládání tuků u mužů a u žen je podle odborníků genetika. Genetici dospěli k tomu, že problémovými partiemi u žen jsou převážně boky a stehna, u mužů zase oblast kolem břicha.

Info ikona
typy postav

Ektomorf

Jak vypadá: Má přirozeně vysokou, štíhlou či hubenou postavu, dlouhé končetiny a křehkou kostru. Nemá problém s přílišným ukládáním tuku, ale má málo svalové hmoty. Ramena, hrudník i pánev jsou úzké, stejně jako obličej trojúhelníkovitého tvaru. Krk je relativně dlouhý, „labutí“.
Jak snadno hubne: Tento typ tloustne i hubne rovnoměrně všude. „Ektomorf má rychlý metabolismus, který v uvozovkách spálí vše, jak tuk, tak svalovinu. Zjednodušeně řečeno nepřibere a svaly jen tak nenabere. Svaly ale samozřejmě nabrat jde, vyžaduje to ale specifický typ tréninku. Jeho metabolismus ale spaluje tak rychle, že když trénovat přestane, není problém za měsíc ztratit kilogram svalové hmoty,“ vysvětluje Lukáš Vrána.
Co by měl jíst: Ektomorfní typy lidí většinou nepotřebují zhubnout, ale spíše nabrat svalovou hmotu. Proto by měli mít spíše „nabírací“ jídelníček v kombinaci s vhodně zvoleným tréninkem - tzn. aby příjem energie byl větší než výdej. Jídelníček by měl zahrnovat mléčné výrobky, maso, luštěniny, brambory, těstoviny. Důležité je však dbát na správný poměr živin, které konzumované potraviny obsahují.

Mezomorf

Jak vypadá: Tento somatotyp má robustní, atletické tělo, pevnou, masivní kostru a rovnoměrně rozložené svaly se hezky rýsují pod nízkou vrstvou podkožního tuku. Vyznačují se širokými rameny a hrudníkem a trup mají relativně dlouhý (ve srovnání s nohama). Základní tvar obličeje je přibližně čtvercový.
Jak snadno hubne: „Tento typ bývá často hladový, má rád mastná a slaná jídla. Nízkokalorické diety u těchto lidí nefungují, protože u nich vzbuzují pocit únavy, nervozity a úzkosti,” říká lékař Vladimír Teplan.
Co by měl jíst: Tento typ může jíst všechny typy masa včetně vnitřností, ryb a mořských plodů. Nedoporučují se velké přílohy, ideální příloha je zelenina. Mléko je vhodné plnotučné a z dezertů jsou vhodné především ty tvarohové.

Endomorf

Jak vypadá: Má také robustní tělo, ale – na rozdíl od mezomorfů – s vyšším množstvím tělesného tuku uloženého většinou centrálně, tedy v oblasti trupu (riziko srdečně cévních onemocnění). Trup je oproti nohám relativně krátký. Hlava je spíše hruškovitého tvaru.
Jak snadno hubne: „Endomorf naopak od ektomorfa dobře nabírá svaly, ale zároveň i tuky, které špatně odbourává. Ženy s tímto somatotypem zase mají problém, že jim při cvičení rychle rostou svaly na rukou a nohou, což mnohdy nechtějí.” vysvětluje Vrána. Tento typ potřebuje k hubnutí klid a kvalitní spánek, během kterého nastupují důležité hormony, které řídí metabolismus.
Co by měl jíst: „V jídelníčku by měl tento typ přirozeně omezit kofein a všechny energetické nápoje. Hlavním nepřítelem jsou cukry. Sacharidy by měl sice jíst ve větší míře, ale pouze v potravinách s vysokým obsahem vlákniny a nízkým glykemickým indexem,“ radí lékař Vladimír Teplan. Z masa je vhodné kuřecí a krůtí, ryby a z uzenin maximálně libová šunka. Při hubnutí bychom měli volit spíše nízkotučné mléčné výrobky a omezit ořechy, semínka a hlavně tuk.

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.