Přejít k hlavnímu obsahu

Podle těchto 5 znaků poznáte, že je váš nadbytečný břišní tuk způsoben hormony

Tuk na břiše trápí mnoho lidí, a to především ve vyšším věku. A ačkoliv je všeobecně jasné, že za nadbytečný tuk mohou především tučná a nezdravá jídla a nedostatek pohybu, nemusí tomu tak vždy být. Příčinou totiž mohou být hormony. Přinášíme vám znamení, podle kterých poznáte, že za váš nadbytečný břišní tuk mohou právě hormony.

Nadbytečný tuk na břiše bývá neúprosný a představuje obtíž pro mnoho žen, a to především ve vyšším věku. I když se vám podaří začít se stravovat zdravěji nebo pravidelně cvičit, zklamání je o to větší, pokud břišní tuk stále nemizí. To může být překvapivě  způsobeno vašimi hormony. Existuje pět klíčových hormonů, které mohou ovlivnit vaši hmotnost: inzulín, kortizol, hormony štítné žlázy, progesteron a estrogen. Nerovnováha v některém z těchto hormonů může vést k nárůstu hmotnosti, a to zejména v oblasti břicha. Je proto důležité věnovat pozornost příznakům, podle kterých jednoduše poznáte, že máte tyto hormony v nerovnováze, což může ovlivnit i vaši celkovou hmotnost.

Lidé nad 40 let by měli vstávat určitým způsobem: Nezničíte si tak zdraví a den nastartujete správně

Ranní vstávání není jen o tom otevřít oči a začít fungovat, jak si možná mnozí myslí. Zavést si svůj ranní rituál a zdravé návyky je pro zdraví člověka klíčové. Důležitou roli to hraje především u lidí, kterým je přes 40 let.
svetzeny.cz

1. Cvičíte, jíte zdravě a břišní tuk nemizí

I přes to, že se stravujete zdravě, máte správný životní styl a pravidelně cvičíte, si všímáte toho, že břišní tuk prostě nemizí? Důvodem může být narušená hormonální rovnováha. Hormonální tuk na břiše je často snadno rozpoznatelný, protože se objevuje náhle a nečekaně. S přibývajícím věkem dochází k přirozeným změnám v regulaci inzulinu v těle, což vede k ukládání tuků místo jejich spalování. Je běžné, že v období menopauzy dochází k nárůstu tuku právě v oblasti břicha.

2. Máte větší chuť na jídlo? Mohou za to hormony

Na tom dopřát si čas od času něco sladkého není nic špatného. Pokud vás ale honí mlsná opravdu často, je čas zbystřit. Může to totiž být důsledek inzulínové rezistence, která může negativně ovlivnit hormon leptin. Leptin hraje klíčovou roli v regulaci pocitu hladu a signalizuje mozku, když jsme sytí. Pokud ale tato komunikace selže, může to vést k nadměrnému příjmu potravy a ukládání tuku zejména v oblasti břicha.

Co se stane s vaším tělem, když přestanete jíst bílý cukr neboli bílý jed

Cukr naše tělo ke svému zdravému fungování potřebuje. Řeč je však o komplexních sacharidech, které jsou obsaženy v ovoci, ale také batátech, bramborách, celozrnných produktech nebo například luštěninách. Škodí nám ale bílý cukr, který bývá označován dokonce jako bílý jed. Pokud ho ve stravě výrazně omezíte nebo ho dokonce vyloučíte úplně, svému tělu rozhodně prospějete.
svetzeny.cz

3. Změny nálad jsou signálem hormonální nerovnováhy

Když se k břišnímu tuku přidají výrazné změny nálad, to může být signálem toho, že v tom hormony hrají svou roli. Pokud dojde k narušení rovnováhy hladiny estrogenu, například během menstruačního cyklu nebo v období menopauzy, může dojít nejen k akumulaci břišního tuku, ale také ke změnám ve vaší náladě.

4. Cítíte se být ve stresu? Hormony zajistí ukládání tuku do vašeho břicha

Cítíte častý pocit přetížení a stresu, a to i při drobných událostech? To může být způsobeno hormonem kortizolem. Když je jeho uvolňování v těle nadměrné, začínáme prožívat stres, který dále přispívá k tvorbě břišního tuku. To je způsobeno přepínáním těla do režimu přežití, kdy se snaží udržet nás v bezpečí. V této situaci tělo nejen bojuje proti stresu, ale také vytváří zásoby tuku.

5. Jste unavení, ale nemůžete usnout - i za to mohou hormony

Stává se vám někdy, že vám únavou padají oči, ale přesto nemůžete usnout? Kortizol může hrát v této situaci významnou roli. Vyšší hladiny kortizolu mohou vést k hypotyreóze, což opět může přispívat k nárůstu hmotnosti. Pokud tedy bojujete nejen s problémy se spánkem, ale také s nechtěným přibíráním na váze, rozhodně byste si měli nechat si svou štítnou žlázu zkontrolovat odborníkem.

Čaj, který pomáhá ničit břišní tuk: Oolong vám pomůže vyřešit nadváhu

Čaj oolong, tedy směs zeleného a černého čaje, je často spojován s hubnoucími účinky. Pravidelná konzumace tohoto čaje dokonce může vést k úbytku váhy u lidí s nadváhou. Studie ukazují, že osm gramů čaje oolong denně po dobu šesti týdnů vede k výraznému snížení břišního tuku, což může být spojeno s rychlejším metabolismem. Objevte další výhody tohoto tradičního čínského nápoje a zařaďte ho do svého zdravého životního stylu.
svetzeny.cz

Jak takové “hormonální břicho” řešit?

V první řadě je klíčové si uvědomit, že navýšení cvičení a striktní diety nemusí přinést žádané výsledky a naopak může vaši situaci  zhoršit. Je vhodné vyhledat odbornou lékařskou analýzu hormonů a konzultovat další postup s odborníkem na hormonální výkyvy. Doporučujeme také zajít za profesionálním výživovým poradcem, nechat si přezkoumat váš jídelníček a upravit ho tak, aby vyhovoval vaší současné, ale i budoucí situaci.

Zdroj článku