Přejít k hlavnímu obsahu

Jídlo zásadně ovlivňuje vaši náladu: Nejezte určité druhy potravin a budete šťastnější. Vyhněte se třeba perlivým nápojům

V životě vás ovlivňuje spousta věcí, výživa a správné stravování nevyjímaje. Znáte ten pocit, když si dáte jídlo, které máte rádi? Ihned se zlepší a změní nálada. To, co jíte vás ve skutečností umí ovlivnit. A to dobrým i tím špatným směrem. Jídlo a obecně výživa má vliv na duševní a emocionální pohodu.

1. Co se stane když vysadíte kofein?

Kofein obecně narušuje spánkový režim, dehydratuje a tedy není zrovna nejlepším pomocníkem. Když si ho dáte pozdě odpoledne nebo večer, můžete kvůli němu bdít celou noc. Snažíte se ho vysadit? Mohou se projevit abstinenční příznaky. K těm patří například úzkost, špatná nálada, podrážděnost, nervozita a podobně.

2. Jak škodí aspartam?

Jde o umělé sladidlo, které se objevuje se v potravinách a nealko nápojích. Tato látka může narušit produkci látek, které naruší dobrou náladu, může se jeho vlivem zvyšovat oxidační stres v mozku a tím pádem se dostavují nepříjemné pocity. Můžete cítit nervozitu, únavu nebo stres.

3. Smažená jídla mohou způsobit i depresi

Milujete smažené jídlo, hranolky, pořádný kuřecí řízek a další pochutiny? Máte pocit, že když si něco takového dáte, budete se cítit lépe? Možná zdánlivě ano. Ale v konečném důsledku jsou smažená jídla pro duševní zdraví špatná. Kognitivní paměť selhává, lidé jsou více unavení, protože jde o jídlo těžké, které potřebuje na zpracování delší čas. Můžete být nevrlí, podráždění. Podle výzkumu publikovaného v časopise PNAS Journal se lidé, kteří ho jí často, častěji potýkají s depresí o 7% více než ostatní.

Info ikona
žena
Mohlo by se vám líbit

Jste to, co jíte: Co o vás vypovídá vaše oblíbené jídlo? Víc, než byste si mysleli

„Řekni mi co jíš, a já ti povím, jaký jsi.“ Tento slavný citát z 19. století pronesl francouzský právník a politik Jean Anthelme Brillat-Savarin. A věda mu dnes dává za pravdu, skutečně existuje spojitost mezi povahou člověka a jeho oblíbenými jídly. Co prozradí vaše chutě o vás?
svetzeny.cz

4. Proč nepít sycené nápoje?

Nejen jídlo má negativní vliv na vaše duševní zdraví. Nepomáhají ani sycené nápoje. Ty většinou obsahují velké množství cukru, které se přenáší do těla a může ovlivňovat mozek, vaši únavu nebo náladu. Navíc některé nápoje obsahují kromě cukru také kofein, který jsme již zmiňovali.

5. Proč nejíst průmyslově zpracované potraviny?

Čas od času si chcete dát dobrou sušenku nebo čokoládu? Nebo nestíháte a tak sáhnete po hotových jídlech, které jen ohřejete a můžete jíst? Výjimečně se to dá zvládnout, ale zpracované potraviny obvykle mívají nízkou nutriční hodnotu, což pro vaše tělo není to pravé. Když si budete vařit, přesně víte, co do jídla dáváte, hlídáte si nutriční hodnotu a k tomu dodáváte tělu i mozku všechno, co potřebuje.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku