Přejít k hlavnímu obsahu

Ájurvédou ke zdraví a štíhlosti: Jaký jste typ a které potraviny vám škodí?

Ájurvéda je stará lékařská filozofie, kterou dodnes používají léčitelé v Indii a Nepálu. Vychází z toho, že existují tři typy energie, z nichž vždy jedna dominuje. Dle dominantního typu se pak řídí stravování a denní režim daného člověka. Jaký typ jste vy? Zjistěte to, pomůže vám to zhubnout i být zdravější.

O ájurvédě

Ájurvéda je více než 5000 let stará lékařská filozofie, která vychází ze starověkých védských textů. Tato nauka je založená na tom, že jsme všichni složeni z různých druhů energie. Energie se dělí do třech základních typů, říká se jim dóši. Jsou to Váta, Pitta, Kapha. Každý má svou dominantní dóšu, se kterou už se narodí a zůstává mu po celý život. Může se stát, že jeden člověk má ale i dva i tři výrazné prvky těchto energií. Pokud jsou dóši vyvážené, bývá náš zdravotní stav v pořádku. Onemocníme, pokud jsou nevyvážené. V Indii a Nepálu je ájurvéda považovaná za tradiční osvědčenou medicínu. Abyste ji mohli praktikovat, obnáší to roky studia, stejně jako klasické lékařské vzdělání.

Mohlo by se vám líbit

Probouzíte se mezi 3 a 4 ráno? Má to magický význam, který vám může změnit život

Probouzet se v noci a rušit se ze spánku není ničí oblíbená činnost. Co kdybychom vám ale prozradili, že pokud se budíte mezi 3 a 4 hodinou, máte dar, který by vám mohl leckdo závidět. Připravili jsme pro vás článek, který vám tuto magickou hodinu přiblíží.
svetzeny.cz

Váta

Prvním typem dóši je Váta. Lidé, kteří spadají do této skupiny, mají charakteristické fyzické rysy. Jsou hubení a drobní. Často mívají studené ruce a nohy a viditelné žilky. Jejich pokožka bývá suchá. Jejich energie je přerušovaná, zničehonic u nich dochází k velké únavě, i když ještě před chvílí jí měli na rozdávání. Spánek mívají lehký a přerušovaný. Často je trápí problémy se žaludkem, protože ho mají citlivý. Také trpí na zácpu, artiritidu, slabost a neklid. Většinou jim hubnutí jde samo.

Pro jejich zdraví je důležité mít stanovenou denní rutinu a nevybočovat z ní. Určitě by v jejich dni měl být nějaký čas na odpočinek a péči o sebe. Nejlépe se zrelaxují při masáži. Měli by se vyvarovat chladu a větru. Pro tento typ dóši není vhodné zaměstnání, kde by museli často cestovat, také se jim špatně pracuje v hlučném prostředí. Dbejte na teplé oblékání a dostatek spánku. Do jídelníčku by měly zařadit výživná jídla a nebát se ani tuků. Jsou pro ně vhodné teplé pokrmy – zejména polévky. Dalšími vhodnými potravinami jsou mléčné produkty obecně, ořechy, dušené maso, čerstvý chléb, sladké ovoce a česnek. Odpoledne by si měly Váty na prohřátí dát bylinkový čaj. Neměly by pít příliš mnoho kávy, rovněž pro ně nejsou vhodné chlazené nápoje, studené saláty, nezralé ovoce a sladké bonbóny.

Mohlo by se vám líbit

Zhubněte díky kávě! Je to neuvěřitelně jednoduché a stačí vám k tomu šálek kávy denně

Je šálek kávy součástí vaší ranní rutiny? Pak se toho držte, protože káva vám může dokonce pomoci zhubnout. Nevěříte nám? Prozradíme vám, jak je to možné.
svetzeny.cz

Pitta

Pitta je druhým typem dóši, má odlišnou tělesnou konstituci. Její postava už není vyloženě štíhlá, ale také není obézní, takový zlatý střed. Kůže je na dotek teplá, typické je větší množství pih a mateřských znamének. Obličej Pitty se snadno začervená. Narozdíl od Váty je její trávení vynikající. Pitta má také mnohem více energie a chuti k jídlu. Co se týče zdravotních obtíží, Pittu trápí kožní vyrážky a ekzémy, žaludeční vředy, pocení a pálení žáhy.

Protože se Pitta snadno zpotí, spíše jí vyhovuje chladné počasí, cvičit by měla v ranních hodinách. Je pro ni klíčový dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, pakliže se rozhodne, že chce zhubnout, měla by začít dlouhými procházkami. Nejsou pro ni vhodná vyloženě horká jídla, např. vařicí polévka. Narozdíl od Váty si může pro ochlazení dopřát studené pokrmy – vhodné jsou saláty a zmrzlina. Nejvíce jí bude sedět vegetarianské stravování. Základ jídelníčku by měly tvořit obiloviny, zelenina a mléčné produkty. Vyvarovat by se Pitty měly nadměrné konzumaci kyselých potravin a tuků. Dále také alkoholu, vaječným žloutkům a těžkým jídlům. Smažená a pálivá jídla snadno podráždí jejich žaludek.

Mohlo by se vám líbit

Každodenní procházky vám změní život. Kolik kroků denně ujít, abyste měli dobrou náladu, zdraví a ještě zhubli?

Zvláště v takzvané „době lockdownové“ jsou pravidelné procházky jednou z mála věcí, kterým se můžeme dál věnovat. A to je skvělé, protože, jak uvádějí odborníci, jsou právě procházky velmi prospěšné pro naše zdraví. Ovšem není chůze jako chůze. Když ji provádíte správně a v dostatečné míře, zlepší váš spánek, náladu i fyzickou kondici. Kolik kroků je třeba denně ujít, aby se obchůzky začaly blahodárně projevovat na našem zdraví, a proč tolik záleží i na jejich tempu?
svetzeny.cz

Kapha

Třetím typem je Kapha, její postava je zakulacená, mohutnější, má více tuku či svalové hmoty. Pleť mívá svěží a zářivou. Spí dobře a nepřerušovaně. Trávení jí funguje dobře. Typ Kapha má výrazný sklon k nadváze. Rovněž se u tohoto typu někdy rozvine cukrovka či jiná civilizační nemoc. Dále trpí na astma, alergie a může se u ní snadno rozvinout deprese.

Kapha by měla vstávat brzy ráno a nespat přes den. Její tělo potřebuje hodně fyzického pohybu. Zejména je pro ni vhodné kardio cvičení, při kterém nejsnáze spálí tuky. Jídelníček by měl být sestaven z lehkých pokrmů, které doplní o zeleninu a ovoce. Nesvědčí jí smažená tučná jídla, ideálně by měla namísto toho jíst spíše grilované maso, restovanou zeleninu a pečené pokrmy. Může si dovolit i více kořenit, naopak pro ni nejsou vhodné potraviny vařené v páře. Vyhýbat by se měla i sladkostem. Je třeba si hlídat i množství soli, které Kapha konzumuje. A hlavně, nepřejídat se. K tomu má Kapha totiž výrazné sklony. Také pro ni nejsou vhodné chlazené potraviny a nápoje, včetně mléčných produktů.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku
Mohlo by se vám líbit

Čakry: Bolí vás záda, máte střevní potíže, deprese? Takto vypadá zablokovaná kořenová čakra. Uvolnit si ji můžete sami

První, tedy základní kořenová čakra je součástí 7 čaker, tedy energetických center našeho těla. Jsou to jakési rotující víry a mají za úkol udržovat v harmonii celý náš organismus. Jsou tu ovšem určité vnější vlivy, které je blokují a pak se nám mohou projevit jako různé duševní i fyzické choroby. První čakře se ne nadarmo říká kořenová nebo základní, přes ní totiž proudí energie do ostatních čaker a má tak naprosto zásadní vliv na jejich správné fungování.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

4 nejzdravější potraviny světa, které musíte zařadit do svého jídelníčku

Možná už jste slyšeli, že vyvážená strava je základ pro zdraví. Ale které konkrétní potraviny by vám v žádném případě neměli v jídelníčku chybět? Jedná se o tzv. Superpotraviny, tedy potraviny, které v rámci téhož druhu mají vyšší obsah prospěšných látek, zejména vitamínů a minerálů. Které to jsou a jak jsou zdraví prospěšné se dozvíte v tomto článku.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Co se stane s vaším tělem, když budete jíst česnek každý den? Můžete zhubnout i snížit krevní tlak

Co se stane? V první řadě u vás nebudou mít upíři šanci a zůstanou daleko od vás. To stejné platí o lidech ve skutečnosti, pokud budete zapáchat česnekem den co den.
svetzeny.cz