4 nečekané věci, od kterých potřebujeme detox každý den, abychom mohli dobře fungovat
svetzeny.cz
Jaro je tady, příroda se probouzí, ale vy se cítíte pod psa. Jste unavení, malátní, bez chuti do života. Proč jarní únava přichází zrovna na jaře? A jak s ní zatočit? V článku naleznete tipy na vitamíny, bylinky a odpočinkové aktivity, které vám pomohou dostat se zase do formy.
Ačkoliv se na jaře příroda probouzí, my jsme unavení, malátní a bez energie. Až tři čtvrtiny populace údajně trpí jarní únavou. Proč tomu tak je? V zimním období je nedostatek slunečního svitu. V důsledku toho máme větší sklon upadat do depresivních stavů, náš organismus je po dlouhé zimě vyčerpaný. Chybí nám tolik potřebný vitamín D, jehož nedostatek vede k slabostem kostí a svalů, ale také neústálé únavě. Také po sezóně respiračních onemocnění dostal zabrat náš imunitní systém. Ten dělal v zimě vše proto, aby nás ochránil před nemocemi, a to se nutně musí na celkové vyčerpanosti organismu podepsat.
Proti jarní únavě naštěstí funguje řada věcí, jednou z nich jsou vitamíny, které je třeba doplnit. Jedním z nich je výše zmíněný vitamín D. Ten lze získat buď přirozeně, pobytem na sluníčku nebo jej doplnit suplementy. Potřebná denní dávka vitamínu D činí 1000-2000 IU. Nejen, že vám vitamín D dodá energii, ale také ovlivňuje aktivitu serotoninu, hormonu štěstí, takže byste měli mít i lepší náladu.Vhodné je doplnit i vitamíny B, C a E. Přísun vitamínu B se doporučuje lidem, kteří si prošli zvýšenou fyzickou či psychickou záteží. Vitamín C je podstatný pro správnou funkci imunitního systému. Vitamín E je důležitý antioxidant, jehož nedostatek vede k zvýšené únavě.
S jarní únavou můžete zatočit za pomoci bylinek. Lze si zakoupit speciální již namíchanou směs bylin nebo sáhnout po konkrétní bylince. Těmi jsou:
• Kopřiva dvoudomá – Kopřivový čaj je schopen dodat vám více energie než šálek kávy. Kopřiva je bohatá na vitamíny a minerály. Kromě toho, že zažene únavu, dovede i zlepšit trávení a zmírnit kašel.
• Ženšen – Je skvělý pro zlepšení vaší kondice a vytrvalosti. V přírodní medicíně se o jeho použití mluví jako o tzv. adaptogenu, tedy látce, která pomáhá překonat stres.
• Šalvěj muškátová – Tato bylinka vám navodí dobrou náladu, pomáhá zvládat stres a přispívá k vnitřní vyrovnanosti. Pamatujte, že psychické potíže se často projevují únavou.
Vyzkoušet můžete i aromaterapii. Éterické oleje vás dovedou nabudit, sáhněte po osvěžující vůni grepu, citrónu, limetky nebo po mátě, eukalyptu a borovici. Oleje můžete dát do aromalampy, difuséru či do koupele. Navíc mají tyto éterické oleje přínos i pro vaše dýchací cesty, běžně se užívají, pokud máte respirační potíže.
Požádejte partnera, ať vás namasíruje, můžete při masáži pro větší požitek aplikovat voňavý masážní gel. Skvělým způsobem, jak se dostat do formy a zároveň si odpočinout, je jóga. Navíc si protáhnete ztuhlé svaly a uděláte něco pro své zdraví. Také lze doporučit meditaci. Na internetu je dnes řada hudebních nahrávek, které zklidní vaši mysl a vy si užijete chvilku jen pro sebe. Meditace je osvědčenou metodou, jak odbourat stres a načerpat znovu energii.