Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zbavit tuku na břiše po 50: Je důležité vyhovět novým požadavkům těla

Info ikona
hubnutí

Většinou se po dosažení padesátky stává hubnutí náročným procesem, který si lze však značně usnadnit, pokud se člověk přizpůsobí novým požadavkům těla. S několika pozitivními změnami životního stylu se můžete zbavit tuku na břiše, zlepšit svoji kondici a předcházet tak vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby, mrtvice atp. Nenechte se odradit a pusťte se do hubnutí ještě dnes!

Posílení pánevního dna: Cviky, které zvládnou i ženy nad 60 let a výrazně zlepší kvalitu vašeho života včetně toho intimního

svetzeny.cz

Proč je hubnutí náročnější

Po padesátce má vaše tělo zkrátka jiné požadavky. Nejvíce se to projevuje u žen, které procházejí menopauzou. Jejich tělo začíná jinak zpracovávat sacharidy a kvůli ztrátě estrogenu dochází k rychlejšímu úbytku svalové hmoty. A jelikož se tuk pálí především ve svalech, dochází ke zpomalení metabolismu a hubnutí se stává stále náročnějším. Nejlepší prevencí je pochopitelně již v dřívějším věku vybudovat dostatečnou „svalovou základnu“, abyste nemuseli začínat s hubnutím v náročnější fázi. Ale ani po padesátce není vůbec pozdě s hubnutím začít. Hlavní je nenechat se odradit.

Základní pravidla pro hubnutí po 50

Počítejte si kalorie

Pokud jste dosud jedli všechno, na co jste měli chuť, po padesátce je třeba si příjem kalorií začít více hlídat. Ideální je proto počítat si množství přijatých kalorií, s čímž vám mohou pomoct různé aplikace do telefonu. Při výpočtu správného množství kalorií záleží i na vaší výšce, aktuální hmotnosti, úrovni aktivity či metabolickém zdraví, obecně však platí, že průměrná středně aktivní žena nad 50 let potřebuje k udržení hmotnosti asi 1800 kalorií denně a na snížení hmotnosti asi 1300 kalorií denně.

Dbejte na hydrataci

Dále je důležité, abyste pili dostatek vody. Ženám se doporučuje vypít 2-3 litry denně, mužům 4 litry. Pochopitelně záleží na fyzické aktivitě, kdy při zvýšené aktivitě je třeba zvýšit i množství přijatých tekutin. Dostatečná hydratace umožní vašemu tělu efektivně pracovat a sníží hladinu kortizolu, což vám pomůže lépe odbourat tělesný tuk z břicha.

Hubnutí po čtyřicítce: Vybírejte správné tuky, velký pozor si dávejte na kalorie v alkoholu

svetzeny.cz

Zvolte udržitelnou dietu

Nemá smysl se trápit přísnými dietami, jelikož nejsou trvale udržitelné a hrozí jojo efekt. Caroline Grainger, certifikovaná osobní trenérka ISSA ve společnosti FitnessTrainer, doporučuje ženám po padesátce, aby si našly trvale udržitelné stravování, kterého se budou moct držet. Dále dodává, že břišní tuk je tvrdohlavý a nelze zničit rychlými dietami ani „chytrými“ triky. Hlavní roli hraje příjem správného množství kalorií, omezení příjmu sacharidů, navýšení bílkovin ve stravě, dostatek vlákniny a pravidelnost stravy. Vyhýbejte se sladkým nápojům a konzumaci alkoholu omezte na minimum nebo jej ideálně zcela vynechejte.

Zhubněte rychleji díky kardiu

Ačkoliv strava a hydratace hraje při hubnutí břicha zásadní roli, odbourání vyššího množství břišního tuku může tímto způsobem trvat i několik měsíců. Pokud chcete měsíce zkrátit na týdny, je důležité zařadit do svého života i dostatek pohybu, který navíc prospívá vaší celkové kondici a lepšímu psychickému rozpoložení. Ideální je kardio cvičení, jako je například chůze, jogging, jízda na kole, plavání nebo třeba tenis. Najděte si takový pohyb, který vás bude bavit a budete ho provádět pravidelně alespoň 1-2krát týdně.

Dopřejte si kvalitní spánek

Když je váš mozek unavený, tělo začne toužit po cukru. Dopřejte si proto dostatek spánku, díky čemuž pro vás bude snazší se držet zdravých stravovacích návyků. Tělo si během spánku navíc odpočine a budete mít více energie k tělesným aktivitám.

Zdroj článku