Přejít k hlavnímu obsahu

Helena Růžičková, jak ji neznáte: Bývala krásnou štíhlou baletkou, poté dobyla svět českého filmu

Info ikona
Helena Růžičková

Herečka, kterou zná snad každý. Ve své době bylo právě její jméno synonymem české komedie a zárukou úspěchu. Populární herečka, komička, tanečnice a baletka ztvárnila mnoho nezapomenutelných rolí, které se navždy vryly divákům do paměti.

Malá baletka

Narodila se 13. června 1939 do rodiny vojáka a legionáře a úřednice, která měla srbské kořeny. Rodiče ji brali jako rovného člena rodiny, proto jí doma nic nezakazovali. Poprvé si například zapálila cigaretu ve čtyřech letech. Od dětství tíhla malá Helena, tehdy Málková, k divadlu a tanci. Byla baletka, která účinkovala v dětském souboru Národního divadla. Původně měla být její kariéra spjata se stomatologií, studovala na zubní laborantku. Přes choreografku a jevištní techničku se nakonec přeci jen dostala k divadlu a herectví. Začínala jako osvětlovačka, ale brzy si všimli jejího talentu a dostala první roli.

 

Info ikona
Helena Růžičková

Divadlo a první filmové role

V divadle se také seznámila se svým manželem, divadelním hercem a později režisérem Jiřím Růžičkou. Vzali se po krátké známosti a za svědka jí byla kamarádka Jiřina Bohdalová. Z manželství se narodil syn Jiří, který vystudoval ekonomickou školu a stal se hercem. Velmi často hrál po boku své maminky ve filmech, vystupovali spolu i na zájezdech. Byl celkem třikrát ženatý a zemřel v roce 1999 ve věku 43 let.

Její filmové počátky se datují do roku 1956, kde dostala menší roli ve filmu Nevěra. Následoval film Bomba. Dráha baletky, která ji také velmi lákala musela ustoupit i z důvodu přibírání na váze. Ze své korpulentní postavy uměla hodně vytěžit, postavila na ní, spolu s komediálním talentem, svou hereckou kariéru. Dlouhé roky byla obsazována jen do menších filmových rolí. Na tu velkou čekala.

První větší role

V paměti mnoha diváků je zapsaná jako komička, nebyl ji však cizí ani jiný filmový žánr. Připomeňme například seriál Tři chlapi v chalupě, Bílá paní, Dáma na kolejích nebo Všichni dobří rodáci, kde sice nebyla v hlavní roli, ale i tak ve snímcích nechala svůj nezaměnitelný otisk. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se dočkala větších rolí, které ji zajistili také popularitu. Zazářila v komediích Pane, vy jste vdova, Slaměný klobouk či Dívka na koštěti. I když nehrála princeznu, její role Droběny v pohádce Tři oříšky pro Popelku se zapsala do paměti všech milovníků této pohádky.

 

Představitelka stařenky z Titanicu kdysi patřila mezi nejkrásnější ženy světa: Podívejte se na její fotky z mládí

svetzeny.cz

Baletící Heduš a první trilogie

Malomešťácká Heduš Homolková patří k jednomu z největších filmových úspěchů. Jde o první trilogii, která Růžičkovou vyšvihla mezi oblíbené a hojně vyhledávané herečky. Ač byla známá jako komediální herečka, zazářila také v několika vážnějších rolích. Ve slovenském psychologickém snímku Kamarátky ztvárnila roli uklízečky, v českém seriálu Přítelkyně z domu smutku, kde si zahrála udavačku Helgu nebo v seriálu Vlak dětství a naděje, kde ztvárnila kuchařku Annu. Za tuto roli dostala Cenu Českého literárního fondu.

 

Škopková

Osmdesátá léta nepřinesla herečce mnoho rolí, tehdejší vedení Barrandova a Kavčích hor jí nebylo nakloněno. Přesto se v té době dočkala role. A to dokonce v další trilogii, která ji vynesla nadčasovou popularitu. Jedna se o jedny z nejoblíbenějších komedií Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika. Poslední zmíněná se natáčela už po revoluci. Ve snímcích ztvárnila Škopkovou, která měla energie na rozdávání a nešla pro ostřejší slovo i ránu daleko, což dokládají historky, jak se filmová facka proměnila v tu reálnou.

Ač se na Helena Růžičková DAMU nikdy nedostala, údajně pro nedostatek talentu, jako herečka otiskla svůj um do nespočet her, filmů a seriálů. Některé jsou již legendární a zlidověly. V divadle si zahrála mnoho rolí, jedna ze zásadních byla Hejtmanka v Gogolově Revizorovi. Věnovala se charitě, napsala autobiografické i kuchařské knížky. Měla vždy dobrou náladu a mnoho jejich hereckých kolegů na ni vzpomíná jako na energickou ženu. Zemřela 4. ledna 2004 po dvouletém boji s rakovinou.

Zdroj: Wikipedie, Reflex, FDB