Přejít k hlavnímu obsahu

Trpí vaše dítě úzkostí? Odhalí to jednoduchý test, stačí ho nechat nakreslit rodinu

Info ikona
Dítě kreslí

Chtěli byste zjistit, zda vaše dítě trpí úzkostí, strachem a má problém se socializovat? Pak vyzkoušejte tento jednoduchý test. Stačí, aby vaše dítě nakreslilo vaši rodinu, z umístění osob na obrázku a jejich podoby lze vyčíst mnohé.

Jak se na test připravit?

Dítě nepotřebuje žádnou speciální přípravu před testem, bohatě stačí, aby bylo odpočaté a uvolněné. V domácnosti by ten den měla panovat přátelská atmosféra. Budete potřebovat papír a tužku. Pastelky nejsou potřeba, nebude se nic vybarvovat, ale pokud by je dítě chtělo, klidně mu je dejte, může si vybarvovat mezitím, co vy budete číst vyhodnocení testu. Test provádějte v dobře větrané místnosti, kam nedoléhá hluk, aby dítě mělo klid, mohlo svobodně myslet a pracovat. Můžete dítěti nechat na stole obrázek rodiny jako předlohu, ale ubezpečte jej, že může obrázek namalovat dle své vlastní fantazie, jeho úkolem není překreslit to, co vidí, takový test by byl neplatný. Dítě musí mít volnou ruku v tom, jak rodinu nakreslí, kam umístí postavy a jak tyto osoby budou velké. To vše se bude posléze vyhodnocovat.

Odhalte, jak funguje váš mozek: Vyzkoušejte test s keckou, která pobláznila svět. Vidíte ji šedo tyrkysovou nebo růžovo bílou?

svetzeny.cz

Pokud dítě nespolupracuje, udělejte si krátkou pauzu, poté obrázek dokončete. Začnete tím, že dítě poprosíte, aby namalovalo obrázek vaší rodiny. Pokud to nezvládne bez předlohy, dejte mu ji k dispozici, ale platí, že mu musíte vysvětlit, že se jí vůbec nemusí držet. Pokud dítě neví jak začít, povzbuďte jej otázkou: „Koho bys chtěl nakreslit jako prvního?“ Poté, co bude mít hotovou první postavu (pozorně sledujte, která to bude, je to důležité pro vyhodnocení testu), nechte jej nakreslit i všechny zbývající členy rodiny. Neukazujte mu, kam je má umístit, toto rozhodnutí je čistě na dítěti. Až bude hotovo, požádejte dítě, aby pojmenovalo jednotlivé osoby na obrázku, z kresby to totiž nemusí být patrné.

Info ikona
Dítě kreslí

Vyhodnocení testu

1. Nejprve se bude hodnotit umístění první osoby, kterou dítě nakreslilo

Úzkostné děti, které mají tendenci být si samy sebou nejisté, kreslí první osobu v levé části papíru nahoře. Často je tato kresba velmi malá. Tyto děti se těžko socializují a bojí se kontaktu s ostatními. Sebevědomé děti, které nemají problém seznámit se a netrpí úzkostmi, kreslí prvního člena rodiny doprostřed. Pokud dítě nakreslilo první osobu v dolní části papíru, znamená to, že se cítí být z nějakého důvodu pod tlakem.

2. Kdo je osoba, kterou dítě nakreslilo jako první?

V úvodu máte napsáno, že jste měli dávat dobrý pozor na to koho vaše dítě nakreslí jako prvního člena rodiny. Tato osoba je nejsilněji vryta do mysli dítěte. Pokud je dítě psychicky v pořádku, bývá to obvykle osoba, kterou má ze všech nejradši a pocitově je mu nejblíže. Tyto osoby děti obvykle kreslí co nejblíž k nim.

3. Vzdálenost osob na obrázku

Pozor na to, pokud se dítě na obrázku zakreslí daleko od dalších členů rodiny. V ten moment to značí odcizení a pocit odloučení od rodiny. Dítěti přijde, že do ní nezapadá.

Test osobnosti: Zvíře, které vidíte jako první, vypovídá o vašich přednostech

svetzeny.cz

4. Nakreslilo dítě i jiné osoby než rodinné příslušníky?

Pokud ano, zeptejte se ho na to, proč to udělalo. Tyto osoby má dítě ve svých myšlenkách, jinak by je nezahrnulo do obrázku.

5. Pořadí, ve kterém dítě osoby nakreslilo

Platí, že k prvnímu členovi rodiny, kterého dítě nakreslilo, má nejbližší vztah, s poslední osobou už si tolik blízké být nemusí.

6. Podoba lidí na výkresu

Jak osoby na výkresu vypadají? Zaměřte se na rysy v jejich obličeji. Pakliže se smějí, značí to spokojenost dítěte, rodinu vnímá jako šťastnou. Příliš velký tlak na tužku či propisku značí stres a strach. Pokud rodina nemá obličeje, symbolizuje to popření. Pokud dítě vykreslí obličeje velmi věrně, může to značit vysoký intelekt.