Přejít k hlavnímu obsahu

Změna letního času na zimní: Důsledky pro naše tělo i psychiku jsou zásadní! Nejvíce to pocítí lidé nad 50 let

Změna času na zimní a letní čas je předmětem mnoha diskuzí mezi odborníky, kteří se snaží varovat před zdravotními riziky tohoto posunu. Změna času totiž není jen o zdánlivé délce dne, ale také má významný vliv na naši psychiku a zdraví. Přečtěte si, jaký vliv má změna času na lidské zdraví, zejména u lidí nad padesát let.

Opět se změnou času na zimní naruší spánkový cyklus

Jedním z nejzřetelnějších důsledků změny času na zimní je opětovné narušení spánkových vzorců. V neděli 29. října přecházíme na zimní čas, kdy se hodinová ručička ve 3:00 vrací na 2:00, což v praxi znamená, že se setmí dříve a ráno je dříve světlo. Tato změna může způsobit potíže s usínáním i probouzením. Osoby starší 50 let jsou často citlivější na tuto změnu, protože se s věkem mění i kvalita spánku. Nedostatek spánku nebo narušený spánkový cyklus může vést k únavě, podrážděnosti a snížené mentální pohodě. Výzkumy ukazují, že standardní čas je úžeji spojen s vnitřním cirkadiánním rytmem člověka. Udržování jednoho pevného času po celý rok by mohlo snížit negativní dopady na psychiku a zdraví jednotlivců.

Odborníci s posouváním času nesouhlasí

Kromě vlivu na spánkový cyklus má změna času na zimní i značná rizika pro zdraví a bezpečnost. Americká akademie spánkové medicíny (American Academy of Sleep Medicine) podporuje návrh na zavedení celostátního, pevného a celoročního času v USA. Tato organizace argumentuje tím, že posun času přináší potenciální rizika, včetně zvýšeného rizika nežádoucích kardiovaskulárních potíží, poruch nálady a častějších nehod motorových vozidel. Tato záležitost se týká obzvláště osob nad 50 let, které mohou být více ohroženy těmito zdravotními komplikacemi. Zvýšené riziko kardiovaskulárních příhod je spojováno se změnou biorytmu, který reguluje srdeční činnost a krevní tlak. Poruchy nálady, jako je třeba deprese, mohou být důsledkem porušení spánkového režimu a následného stresu. Kromě toho zvýšená únava způsobená změnou času může vést k nedostatečné pozornosti a reakci řidičů, což zvyšuje riziko dopravních nehod.

Klíč k zářivým a zdravým zubům

Úsměv je bezesporu první věcí, které si na druhém člověku všimneme. Vytváří se tak náš první dojem, který může mít zásadní vliv na to, jak jsme vnímáni a jak se sami cítíme. Kromě estetického aspektu má však zdravý úsměv i hlubší význam – jde o ukazatel celkového zdraví a pohody. Správná ústní hygiena je jedním z klíčových způsobů, jak dosáhnout zářivého a zdravého úsměvu.
svetzeny.cz

Posun času přináší celou škálu zdravotních rizik

Narušení spánkového rytmu bylo spojeno také s řadou dalších zdravotních rizik. Dochází také k porušení hormonálního systému, včetně hormonu melatoninu, který ovlivňuje spánkový režim a metabolismus. Studie naznačují, že posun času může zvýšit také riziko obezity a zpomalovat metabolismus. To je problematické především u skupiny lidí starších padesáti let, kdy je metabolismus již zpomalen přibývajícími roky.  Změna času na zimní a letní tedy může mít dalekosáhlé následky na lidské zdraví a pohodu, zejména u starší populace.

Jak se vyrovnat s posunem času, abyste minimalizovali dopad na zdraví

Pokuste se pár dní před posunem času začít postupně měnit svůj denní režim. Postupně posouvejte časy, kdy chodíte spát a vstáváte, aby byl váš biologický rytmus lépe přizpůsoben novému času. Dbejte na to, abyste měli dostatek spánku, a to i v den změny času. Snažte se vytvořit si klidné a temné prostředí pro spánek. Správný jídelníček také může mít také vliv na vaši schopnost přizpůsobit se změně času. Snažte se jíst lehčí večeře a nepřejídat se ve večerních hodinách. Pravidelná fyzická aktivita může pomoci udržovat váš biologický rytmus. Snažte se cvičit pravidelně, ale vyhněte se intenzivnímu cvičení těsně před spaním. Omezte také stres, který může mít negativní vliv na váš spánek a adaptaci na změnu času. Relaxační techniky, jako je meditace nebo jóga, mohou pomoci snížit stres. Vzhledem k tomu, že světlo ovlivňuje biologické hodiny, snažte se využívat denního světla co nejvíce během dne a večer omezte zejména modré světlo z elektronických zařízení. Omezte také konzumaci kofeinu a alkoholu.

Chcete se zbavit tuku na břiše? Pak okamžitě přestaňte konzumovat některé potraviny. Tyhle jsou úplně nejhorší

Trápí vás přebytečný tuk v oblasti břicha? Faktem je, že pneumatika na břiše dokáže pořádně potrápit. Je všeobecně známo, že k dosažení vysněné postavy vede sport, celková změna životního stylu a také jídelníčku. To všichni dobře víme. Existuje ale pár potravin, jejichž úplné vyřazení vám dokáže cestu za plochým bříškem výrazně usnadnit. A které to jsou?
svetzeny.cz
Zdroj článku