Přejít k hlavnímu obsahu

Většinu Čechů trápí problém se zády. Na vině bývají zlozvyky, které vás dovedou až na operační sál!

Osmdesát procent populace se někdy v životě setká s bolestmi zad. Vzhledem k tomu, že jsou světově nejčastějším zdrojem chronické bolesti a hlavní příčinou invalidity, je dobré se včas zamyslet nad tím, co můžete pro svá záda udělat. Zdravý a pravidelný pohyb je nutností. Ale co dál? Zkuste pamatovat i na další aspekty, jež mohou za bolestí zad stát. Zde je několik překvapivých důvodů, proč vás mohou záda bolet. Zkuste se jim vyhnout.

"S přibývajícím věkem začínáme ztrácet tekutinu v ploténkách," vysvětluje doktor Gbolahan Okubadejo, ortoped z amerického Institutu pro komplexní péči o páteř. Jak páteř „vysychá“, ploténky mají tendenci sesedat, páteř není tak pružná a zvyšuje se nejen riziko zranění, ale i bolesti. I z toho důvodu končí stále více lidí na operačním stole spondylochirurgů. Proto je důležité vyhýbat se některým špatným návykům, které v mládí problémy nedělaly, ale s vyšším věkem vedou k bolesti. Některé z nich, jako je například dlouhé sezení u počítače nebo špatné zvedání břemen, jsou známé, ale některé důvody vás mohou překvapit.

Překvapivým důvodem bolesti zad může být fakt, že pijete málo mléka

Nejde o mléko jako takové, ale o vitamin D a vápník, které je v něm obsaženy. Některé studie zjistily, že osoby s nejsilnějšími bolestmi zad měly nejnižší hladinu vitaminu D. Vápník a vitamín D chybí především ženám po menopauze a bývají také důvodem osteoporózy, tedy řídnutí kostí. Silnější kosti jsou předpokladem k tomu, abyste se vyhnuly právě bolestem zad a dalším zdravotním problémům.

Potvrzeno zubaři: Za citlivost zubů můžou vaše zlozvyky. Na vině je i kartáček

Asi každý máme nějaký zlozvyk. Můžeme si třeba okusovat nehty, cvakat propiskou nebo podupávat nohou, někdo jiný třeba skřípe zuby nebo křupe klouby prstů. Veškeré zlozvyky bývají pro okolí otravné až nesnesitelné a některé dokonce mohou člověku ublížit. Přečtěte si, které zlozvyky mohou poškodit vaše zuby.
svetzeny.cz

Bolest zad souvisí se špatným spánkem

Na kvalitu spánku má vliv světlo. Pokud v noci svítíte nebo nemáte zatažené závěsy a proniká do místnosti světlo z ulice, váš mozek to pozná. Zvyšuje pak tepovou frekvenci, což narušuje fáze hlubokého spánku. Existuje jasná souvislost mezi špatným spánkem a bolestmi zad. Spánek pomáhá našim svalům uvolnit se a zbavit se nahromaděné kyseliny mléčné. Navíc nedostatek kvalitního spánku zvyšuje citlivost na bolest.

Za bolestí zad mohou být nevhodné boty

Nosíte rádi boty na vysoké platformě, do špičky, nebo na vysokém podpatku? Pak se můžete dočkat bolestí zad. "Noha potřebuje dostatek prostoru, ale klasická obuv s úzkou špičkou, včetně té sportovní, svazuje prsty k sobě. Právě z nich přitom vychází síla odrazu. Jakmile ji nemůžete plně využít, hledáte jiný způsob pohybu. Ten však vychýlí a přetíží jinou část těla a vzniká nezdravá chůze. Nerovnováha a narušená stabilita se totiž přenáší přes kotníky, kolena, kyčle, pánev až k páteři a hlavě," vysvětluje fyzioterapeut Lukáš Klimpera a zakladatel značky zdravé obuvi Ahinsa shoes. 

Co s vaším tělem provedou podpatky? "Vzhledem k naklopení pánve vpřed se bederní obratle dostanou do nepřirozeného postavení. Mírné prohnutí neboli lordóza je v pořádku, ale podpatek právě způsobuje zvýšené prohnutí a přetěžuje obratle. Při pravidelném nošení podpatků povolují svaly břišní stěny. Stabilizaci páteře tak musí obstarat zádové svaly, které neunesou případnou větší nálož. Tak vznikají blokády a výhřezy," doplňuje Lukáš Klimpera

Jaká obuv je tedy podle fyzioterapeuta nejvodnější? Noste kvalitní obuv, která chodidla nijak neomezuje. Věnujte pozornost šířce špičky i celé boty, všímejte si hmotnosti, vyhněte se tvrdým neflexibilním materiálům a silné podrážce. V takových botách totiž nelze používat prsty a přirozeně se odrážet. Vyzkoušejte například boty pro bosou chůzi, které umožní celému tělu fungovat zdravě a v plném rozsahu. Vyberete si například z nabídky Ahinsa shoes.
 

Madla lásky trápí hlavně ženy po 40: Výživový poradce radí, jak s nimi zatočit

V určitém věku se přirozeně začne tuk ukládat víc, než doposud. Větší břicho, ruce i stehna trápí většinu žen. A co teprve boky! Tzv. madla lásky zkrátka nevypadají lichotivě. Výživový poradce Michal Šetina radí, jak s nimi zatočit. Stačí pár jednoduchých cviků, které můžete dělat i doma před televizí.
svetzeny.cz

Překvapivým důvodem bolestí zad je také stres

Je známým faktem, že chronický stres škodí celému našemu organismu a záda nejsou výjimkou. Pokud jste v úzkosti či stresu, podvědomě se stahuje vaše svalstvo a špatně dýcháte. To pak vede ke snížení rozsahu pohyblivosti a následným bolestem zad. K celkovému uvolnění pomůže jóga a pravidelné vědomé dýchání.

Za bolesti zad může také kouření

Další důvod, proč se tohoto zlozvyku jednou provždy zbavit. Podle švédské studie zveřejněné v časopise The Spine Journal kouření škodí páteři. Nikotin nejenže poškozuje  tkáň kolem páteře, ale může také přispívat k řídnutí kostí a ve výsledku zhoršovat bolesti zad.

Bolesti zad překvapivě souvisí i s mobilním telefonem

Neustálé sledování telefonu může vést k potížím s krční páteří. Každé dva centimetry, kdy je vaše hlava skloněná dolů a dopředu, se rovnají přidání 20 kilogramů na temeno hlavy, což může nakonec vést k bolestem této oblasti, jež se pak může šířit i do ostatních částí zad.  Místo toho držte telefon před sebou těsně pod úrovní očí.

Jak zatočit s inkontinencí nejen po 50. roku: Kegelovy cviky jsou efektivní, slouží i jako dokonalá prevence

Už se vám někdy stalo, že vám při smíchu či kýchnutí uniklo pár kapek moči? Ať tak či onak, Kegelovy cviky jsou nejen účinné v boji proti inkontinenci, ale slouží jako skvělá prevence. Tyto cviky byly vynalezeny již téměř před 80 lety a dodnes patří mezi nejúčinnější cviky na posílení pánevního dna. Jejich provedení je přitom velmi jednoduché a zvládne ho každý. Přečtěte si jednoduchý návod a zjistěte, jak na inkontinenci pohlížejí čeští odborníci.
svetzeny.cz

Za bolestmi zad může být i špatná podprsenka

„Nesprávný výběr podprsenky může způsobit různé obtíže. Například když sáhnete po příliš volném obvodu podprsenky, většina tíhy padne na ramínka, která se pak zařezávají. Tíha prsou visí na ramenou, která vás mohou rozbolet a s nimi i krční páteř. Při správně zvoleném a pevném obvodu podprsenky se toto nestane, protože většina váhy prsou se rozloží do obvodu,“ vysvětluje Zdeňka Sahulová, brafitterka značky Astratex.

Bolí vás záda? Možná často sedíte s nohou přes nohu

Velice častý nešvar, kterým si ničí páteř nejeden z nás. Když si při sezení dáte nohu přes nohu, páteř se vychýlí k jedné straně, což ovlivní celou statiku zad. Pokud takto sedíte často, nakonec se po letech dopracujete až k výhřezu plotýnek, skolióze a bolestem bederní páteře, které bude muset řešit lékař.

 

Zdroj článku