Přejít k hlavnímu obsahu

Dejte si pozor na to, jak spíte. Tato poloha při spánku způsobuje noční můry

Jak nejraději spíte? Na boku, na zádech, nebo dokonce na břiše? Pokud jde o optimální polohu spánku, každý má své osobní preference. Věděli jste ale, že poloha, ve které spíte, může ovlivnit vaše sny? Studie zveřejněná na webu Everyday Health potvrzuje, že lidé, kteří spí na zádech, mají prokazatelně více nočních můr. Čím je to způsobeno?

Co jsou sny?

Sny jsou obrazy, zvuky a emocionální zážitky, které se objevují během spánku. Mohou se vyskytovat v různých formách, od realistických situací po absurdní a fantastické scénáře. Sny jsou spojeny s aktivitou mozku během tzv. REM fáze spánku, což je fáze rychle se pohybujících očí (v angličtině rapid eye movement). Během snů můžete prožívat různé dobrodružství, pocity a události, které mohou být inspirovány skutečnými zážitky, ale také mohou být úplně vytvořené a nereálné. Některé sny jsou příjemné, ale někdy se nám může zdát i ošklivá noční můra. Čím je to způsobeno? Určitou roli v tom hraje i poloha, ve které spíme.

Nová studie ukazuje, co způsobuje zvýšené riziko předčasného úmrtí: Kouření ani špatná životospráva to ale není

Vyšší riziko úmrtí může způsobit špatná životospráva, kouření, nedostatek pohybu a další faktory. Jeden z nich je ale úplně nejhorší a tím je osamělost. Ve vyšším věku je tento faktor důležitější než kdy dřív, a proto bychom na něj rozhodně neměli zapomínat. V článku vám představíme tipy, jak tomuto faktoru předejít.
svetzeny.cz

Lidé spící na zádech mají více nočních můr

V tom, jaké se nám zdají sny, může hrát roli hned několik různých faktorů a jedním z nich je i poloha, ve které spíme. Podle Lisy Billars, vedoucí neurologie a spánkové medicíny na klinice v Atlantě, se s větším počtem nočních můr setkávají jedinci, kteří preferují spánek na zádech. Mohlo by to být způsobeno reakcí na syndrom obstrukční spánkové apnoe (OSA), neboli syndrom zástavy dechu ve spánku. U jedinců, kteří tímto syndromem trpí je běžné, že jsou jeho fáze horší, když spí na zádech. Dochází zde totiž ke kolapsu nebo téměř kolapsu dýchacích cest, což má za následek pokles kyslíku a zvýšené hladiny oxidu uhličitého v těle. Tato fyziologická reakce může být vnímána jako stresující a apnoe může jedinci působit pocit úplného udušení. Tím se zvyšuje možnost znepokojivých snů nebo nočních můr.


Výzkum z roku 2011 odhaluje, že lidé se spánkovou apnoe nebo problémy s dýcháním mají tendenci snít o tom, že se dusí, jsou pod vodou nebo zadržují dech, což by mohlo souviset s epizodami apnoe, ke kterým dochází při spánku na zádech.

Budíte se ve 3 ráno? Vědci vyšli s pravdou ven, proč se to děje

Noc je obdobím, kdy tělo odpočívá a nabírá nové síly. Mnozí lidé však mají ve 3 hodiny ráno tento odpočinek přerušen, když se probudí a jejich myšlenky plné starostí se náhle vyderou na povrch. Vědci však přišli s jednoduchým vysvětlením, proč je právě tato hodina pro mnoho lidí tak problematická. Přečtěte si, jak se dá s tímto nepříjemným ranním buzením bojovat.
svetzeny.cz

Erotické sny mají lidé spící na břiše

Výzkumníci ze studie z roku 2012 zase tvrdí, že lidé, kteří spí na břiše, mají více erotických snů než jiní. Pravděpodobně za to může to, že poloha na břiše vyvíjí tlak na ty oblasti těla, které jsou sexuálně stimulující. Právě tato stimulace je pravděpodobně příčinou erotických snů jedince.

A kdo má ty nejlepší sny?

Podle studie z roku 2004 jsou to lidé, kteří spí na pravém boku. V této studii byly zkoumané dvě skupiny lidí – ti, kteří spí na pravém boku a ti, kteří spí na boku levém. Lidé spící na zádech nebo na břiše v této studii zkoumáni nebyli. A výsledek? Z 63 zkoumaných měli ti, kteří spali na pravém boku, více pozitivních snů než ostatní. Vědci zjistili, že emocionální obsah snů těchto lidí zahrnoval štěstí, radost, vzrušení, naději, mír, klid, touhu, úlevu, bezpečí a lásku častěji než jejich protějšky spící na straně levé.

Spáči na levé straně měli naopak tendenci mít více nočních můr. Podle vědců to může být tím, že je na levé straně umístěno srdce, které je v této poloze zatěžováno tíhou těla. Tato forma stresu může negativně ovlivňovat kvalitu spánku a vyvolávat právě noční můry.

Zdroj článku