Přejít k hlavnímu obsahu

Jak dlouho budete žít? Vědci vyvinuli speciální kalkulačky, díky kterým si můžete vypočítat předpokládanou délku svého života

Asi každý z nás někdy přemýšlel nad tím, jak dlouho bude žít a kolik času mu na tomto světě zbývá. Pro někoho se může jednat o poměrně morbidní myšlenky, někdo to vnímá pouze jako přirozený cyklus života. Existuje několik způsobů, jak si na otázku délky života odpovědět a jedním z nich jsou online kalkulačky, které váš zbývající čas vypočítají. Zda tomuto vědeckému projektu věřit, to je na uvážení každého.

Kalkulačky, které vypočítají délku vašeho života

Pro někoho může být tento projekt naprosto absurdní, pro jiného může představovat určitou jistotu. Kalkulačky pro výpočet předpokládané délky vašeho života můžete jednoduše nalézt na několika online serverech. Princip těchto kalkulaček tkví v tom, že jedinec do systému zadá požadované údaje, od kterých se výpočet odvíjí. Člověk do kalkulačky zadá své pohlaví, výšku, váhu a věk. Dále pak zadává informace o svém životním stylu, zda je kuřák, kolik cigaret denně vykouří, zda konzumuje alkohol a v jaké míře, jaké jsou jeho stravovací návyky, jestli a jak často sportuje, jak kvalitní je jeho spánek, zda se stresuje a v jaké míře a jaký je jeho zdravotní stav. Všechny informace kalkulačka zpracuje a vypočítá na základě nich předpokládanou délku života člověka. Některé servery nabízí kalkulačky spíše pro pobavení, jiné vychází z reálných lékařských statistik a studií.

Jak dlouho budete žít? Jednoduchý test vám ukáže očekávanou délku vašeho života

Každý z nás asi někdy přemýšlel nad tím, jak dlouho asi bude žít. Bohužel, ačkoliv jsme zvědaví a mnozí z nás by rádi viděli do budoucnosti, kdy zemřeme zjistit zkrátka nelze. Co ale zjistit lze je, jaká bude přibližná délka našeho života podle toho, jak jsme fyzicky zdatní. A jak na to? Přečtěte si o tzv. „sitting-rising” testu.
svetzeny.cz

Kalkulačky podle vědeckých studií

Jakkoliv kontroverzně může celý tento projekt znít, existují kalkulačky, které vychází z opravdových vědeckých studií podložených fakty. Studie New England Centenarian vychází z informací o lidech, kteří se dožili sta let. Na základě této studie byla vynalezena velmi podrobná kalkulačka schopna poměrně přesně vypočítat pravděpodobnou délku života člověka s názvem Livingto100. V rámci tohoto projektu je lidem položeno padesát otázek a na základě vašich odpovědí vám následně poskytne radu, jak si svůj život prodloužit.

Další kalkulačku vytvořila společnost Blue Zones ve spolupráci s profesorem D. Fosterem z Pensylvánské univerzity na základě informací z oblastí, kde se lidé dožívají nejvyššího věku. Jednu z dalších známých kalkulaček vyvinula společnost Northwestern Mutual, která lidem navíc radí, jak mohou svůj život prodloužit.

Jak si dle vědců spolehlivě prodloužit život: Pomůže pití kávy. Musíte však dodržet doporučované množství

Kdo by se nechtěl dožít vysokého věku? Dle vědců si můžete spolehlivě prodloužit život, když budete pít kávu, jeden z nejoblíbenějších nápojů vůbec. Je však třeba dodržet doporučované množství. Ověřte si, zda pijete optimální množství kávy denně.
svetzeny.cz

Můžeme výpočtům skutečně věřit?

Pokud bychom skutečně dokázali předvídat budoucnost, možná by mnozí z nás raději nechtěli vědět, co nás čeká. Být si vědomi toho, kolik času nám zde ještě zbývá, může být pro někoho poměrně stresující. Tyto kalkulačky nebyly vytvořeny s úmyslem strašit lidi, ale spíše jim pomoci lépe se připravit na budoucnost, zejména pak co se týče plánování financí. Přeci jen - kdybyste věděli, že vám zbývá například rok života, neužili byste si jej naplno tak, jak jste vždy chtěli? Z tohoto pohledu mohou být tyto nástroje užitečné. Nicméně ani ta nejpřesnější kalkulačka pravděpodobně nedokáže s jistotou předpovědět, kdo se dožije jakého věku. Každý jedinec je unikátní, každé tělo se vyrovnává s nemocemi různě. Někdo může žít klidně sto let, zatímco někdo jiný, sportovec, nekuřák a abstinent, může zemřít v mladém věku. Co každému z nás připravil osud, to se nedozvíme nejspíš nikdy. Kalkulačky sice mohou poskytnout jistý odhad, ale skutečnou budoucnost nejspíše přesně předpovědět nelze.

Zdroj článku