Přejít k hlavnímu obsahu

Jak dlouho budete žít? Jednoduchý test vám ukáže očekávanou délku vašeho života

Každý z nás asi někdy přemýšlel nad tím, jak dlouho asi bude žít. Bohužel, ačkoliv jsme zvědaví a mnozí z nás by rádi viděli do budoucnosti, kdy zemřeme zjistit zkrátka nelze. Co ale zjistit lze je, jaká bude přibližná délka našeho života podle toho, jak jsme fyzicky zdatní. A jak na to? Přečtěte si o tzv. „sitting-rising” testu.

Jak by dnes vypadaly celebrity, které jsou po smrti: Fotograf vytvořil jejich podoby pomocí umělé inteligence

Předčasný odchod mnohých celebrit celosvětově zasáhl spousty lidí. Ačkoliv v paměti nás všech pravděpodobně zůstanou navždy mladí, určitě nás všechny někdy napadlo, jak by dnes asi vypadala princezna Diana, John Lennon, nebo třeba Kurt Cobain. Fotograf Alper Yesiltas vytvořil pomocí umělé inteligence jejich podobizny.
svetzeny.cz

Co je „sitting-rising” test?

Když si do překladače zadáte pojem „sitting-risingtest, vyjede vám překlad jako „vstávající-sedací” test. A přesně o to jde. Klinický test, který byl vyvinut brazilskými výzkumníky v oblasti cvičení a sportovní medicíny v 90.letech 20.století, poskytuje významnou a účinnou předpověď rizika úmrtnosti u starších osob. A v čem test spočívá? Jde jednoduše jen o to si ze stoje sednout na zem a pak se opět zvednout bez jakékoliv pomoci – tedy bez opření o ruce, či kolena. Samozřejmě neexistuje přímý důkaz toho, že by byl tento jednoduchý test přesným kalkulátorem délky vašeho života. Není však pochyb o tom, že naše flexibilita, fyzická zdatnost, síla a tělesná konstituce má co dočinění s naším celkovým zdravím, tím pádem i s předpokládanou délkou našeho života.

K čemu je tento test dobrý?

Toto cvičení slouží jako jedna z metod screeningu ztráty svalů jednotlivce v procesu stárnutí, známém jako sarkopenie, řekl Greg Hartley, prezident Akademie geriatrické fyzikální terapie a odborný asistent na University of Miami Miller School of Medicine. Dodal, že tento pokles vede k dalším problémům s mobilitou, což snižuje kvalitu života. „Křehkost, síla, svalová hmota, fyzický výkon – to vše souvisí s úmrtností, ale chci všechny upozornit, že korelace neznamená příčinnou souvislost,“ řekl Hartley. „Například, pokud měl někdo opravdu špatné koleno a neexistuje způsob, jak by mohl udělat test, jen proto, že ten člověk má opravdu špatné koleno, neznamená, že brzy zemře."

Jak si dle vědců spolehlivě prodloužit život: Pomůže pití kávy. Musíte však dodržet doporučované množství

Kdo by se nechtěl dožít vysokého věku? Dle vědců si můžete spolehlivě prodloužit život, když budete pít kávu, jeden z nejoblíbenějších nápojů vůbec. Je však třeba dodržet doporučované množství. Ověřte si, zda pijete optimální množství kávy denně.
svetzeny.cz

Jak přesně provést test?

Postavte se chodidly tak, aby byly ve stejné šířce, jako vaše boky. Překřižte nohy a sedněte si na zem bez použití jakékoliv opory. Jakmile si sednete, zkuste se stejným způsobem zvednout – opět bez jakékoliv pomoci či opory. Můžete si zároveň počítat body. Začínáte s 10 body s tím, že za každou oporu o ruku, koleno, jinou osobu, nebo zavrávorání, si jeden bod odečtete. Pokud test zvládnete bez větších potíží, máte skvělou fyzičku a sílu, které vám rozhodně prospějou k zdravému a dlouhému životu. K tomu, jak má test správně vypadat, se inspirujte v přiloženém videu.

Zdroj článku