Přejít k hlavnímu obsahu

Jak by dnes vypadaly celebrity, které jsou po smrti: Fotograf vytvořil jejich podoby pomocí umělé inteligence

Info ikona
princezna Diana

Předčasný odchod mnohých celebrit celosvětově zasáhl spousty lidí. Ačkoliv v paměti nás všech pravděpodobně zůstanou navždy mladí, určitě nás všechny někdy napadlo, jak by dnes asi vypadala princezna Diana, John Lennon, nebo třeba Kurt Cobain. Fotograf Alper Yesiltas vytvořil pomocí umělé inteligence jejich podobizny.

Co dnes dělá inženýrka Tejfarová ze Slunce, seno? Kateřina Lojdová má peněz jako šlupek, hereckou kariéru pověsila na hřebík

svetzeny.cz

Projekt „As if nothing happened

Turecký fotograf a právník Alper Yesiltas svůj unikátní projekt pojmenoval „As if nothing happened”, což v češtině znamená „Jakoby se nic nestalo”. S pomocí umělé inteligence a pokročilého softwaru vytvořil sérii snímků, jejichž cílem je přivézt některé z nejznámějších ikon popkultury zpět k životu. Výsledky jsou opravdu fascinující, ale zároveň srdcervoucí.

Co fotografa vedlo k vytvoření snímků?

Yesiltas projekt vytvořil především kvůli jeho obrovskému zájmu o technologii a umělou inteligenci. Přemýšlel nad tím, jak potenciál technologie využít a usoudil, že zkusí vytvořit vzhled celebrit, které byly ze světa vzaty příliš brzy. V rozhovoru pro web Euronews Culture řekl, že byl skutečně nadšený z toho, že díky umělé inteligenci může vše, co si do té doby pouze představoval, ukázat světu. „Když jsem si začal se softwarem hrát a zjistil jsem, co umím, okamžitě jsem přemýšlel nad tím, co by mě udělalo nejšťastnějším. Chtěl jsem znovu vidět některé lidi, kteří mi chyběli. A tak se zrodil projekt „As if nothing happened”, říká fotograf.

Herci, které byste bez filmového make-upu jen těžko poznali: Floki, Lord Voldemort nebo Freddy Krueger

svetzeny.cz

Jak obrázky vznikají?

K vytváření snímků používá Yesiltas řadu různých softwarů, jako jsou například: Remini, AI Photo Enhancer a další programy pro úpravu fotografií jako Lightroom a VSCO. „Nejdůležitější pro mě je, aby obraz působil realisticky. Zachytit ten pocit reality, který si představuji, trvá dlouho. Ale jako fanoušek těchto celebrit vím hodně o vizuálních vlastnostech člověka, se kterými pracuji”, říká fotograf a dodává, že do budoucna plánuje pokračovat v dalším rozšiřování projektu „Mám v plánu v projektu určitě pokračovat a ještě více ho rozvíjet. A až projekt dosáhne umělecké úrovně, kterou si představuji, mohu přemýšlet třeba o vystavování v nějakých uměleckých galeriích”.

Zdroj článku