Přejít k hlavnímu obsahu

Zpověď letušky soukromého letadla: Intimní chvilky na palubě nejsou výjimkou

Info ikona
letuška

Málokomu se poštěstí letět v soukromém letadle, které je vypravováno jen pro vás. Točí se okol vás personál, který splní i to nejtajnější přání, pokud je to v jeho silách. Platí se zde mimo jiné za pohodlí, klid, bezpečí a především soukromí. Aby vše klapalo je důležité zajistit špičkového pilota a především správnou letušku, která splní každé přání. A že jsou někdy poměrně dost neobvyklá. Své o tom ví letuška Ava.

Ta se v roce 2019 z letušky první třídy stala letuškou soukromého letadla. “Snažíme se chránit osobní životy našich klientů,” uvádí hned na úvod. Jako stevardka nejluxusnějších letadel tráví hodiny času, aby zajistila svým klientům vše, nač si vzpomenou. Jsou to lidé bohatí i slavní, proto je jejich standard mnohdy jinde. Prémiové služby a nevšední požadavky jsou na každodenním pořádku. “Jsou ti, kteří si to chtějí užít a současně se vstupem na palubu berou do ruky sklenku šampaňského. A pak jsou tady ti, kteří sotva o něco požádají,” popisuje zkušená stevardka.

Pandemie to ovlivnila

První dva měsíce pandemie se všichni báli a nelétalo se. Poté se to opravdu rozjelo. Každý, kdo by normálně letěl první nebo business třídou byl ochotný připlatit za soukromý tryskáč,” začíná Ava své vyprávění. “Líbilo se mi cestovat s lidmi, kteří ještě v takovém letadle nebyli,” usmívá se. “Takoví lidé přicházejí opravdu brzy, vše si fotí. Chtějí fotku s posádkou, vyfotit se před letadlem. Obvykle si z letu udělají velkou událost, párty, hodně pijí a neustále něco chtějí. Ti, kteří s námi hodně létají nebo slavné osobnosti jsou pravým opakem. Sotva něco chtějí. Je to pro ně součást jejich práce, potřebují se dostat z bodu A do bodu B. To je vše,” rozděluje pasažéry.

Už žádné sukně a podpatky: Letušky obléknou kalhoty a tenisky. Který styl uniformy se vám líbí více?

svetzeny.cz

Máma, táta, děti a pes

Soukromé letadlo však nevyužívají jen celebrity, ale také podnikatelé, ženy, bohatí lidé nebo celé rodiny. “Po pandemii se dost schůzek přehrálo do online světa a došlo tak k většímu poklesu. Na palubě se to nyní mění na rodinky s dětmi, které jedou na dovolenou. Tito lidé mají s sebou většinou chůvu a právě s ní nejvíc komunikují. Líbí se mi, jak chůvy umí děti udržet pod kontrolou,” připisuje jim plus Ava. “Děti jsou skvělými pasažéry. Jsou vždycky nadšené a to bez ohledu na to, kolikrát už letěly. Stále se dívají z okna, chtějí se setkat s piloty a podobně,” usmívá se.

Celebrity? Jen v rámci turné!

Stává se to velmi zřídka, že s námi létají celebrity. Ve skutečnosti si to nemohou dovolit,” překvapuje a poukazuje na fakt, že představy o vysokém životním stylu celebrit nemusí být až tak pravdivé. “Soukromým letadlem létají obvykle jen na turné nebo v rámci propagace. Je velmi vzácné, že si soukromé letadlo zaplatí ze své vlastní kapsy. Různí manažeři a ředitelé jsou častějšími pasažéry,” dodává.

Party už na palubě

Stevardi nemohou dopustit, aby se situace vymkla kontrole. Rozlučky se svobodou se zde konají často. Letadlo je vybaveno reproduktory, takže můžeme pustit hudbu a zábava začíná. Jednou byla na palubě parta lidí, která letěla poprvé. Milovali vše okolo, ale jakmile se usadili chtěli margarity, martini, panáky, piva, šampaňské. Někdy může být těžké to zvládnout během delšího letu, protože chcete všechny udržet v pořádku a bezpečí. Jste spoustu kilometrů nad zemí,” popisuje, co je pro ni a další stevardy prioritou.

Info ikona
paluba

Šokující zážitky z paluby: Letušky se svěřily, jak občas vypadá jejich práce. Zvrhlosti, opilectví ale i žádosti o ruku

svetzeny.cz

Pozor turbulence

Když se situace vymyká kontrole a klienti začínají pít ve velkém existuje pár způsobů, jak to zmírnit. “Začnete být s výdejem nápojů pomalejší, odkládáte to nebo požádáte piloty o součinnost. Zapnou výstrahu bezpečnostních pásů a pasažérům řekneme, že jsou turbulence. Ihned si sedají a zase je to v pořádku,” usmívá se. “Alkohol je na palubě běžný, drzost nebo nadávky moc ne. To spíš v komerčních letech” vysvětluje. “Jsou však cestující, kteří mají nálepku obtížní. Bohatým lidem, kteří mají rádi moc, se nelíbí, že nemají situaci pod kontrolou a musí někoho poslouchat,” popisuje dál.

Zvláštní požadavky

Nestává se to často. “Občas však přijde specifický seznam potřeb, jako určitý typ vody na pití, vše hypoalergenní na palubě, bulvární časopisy, určitý druh čokolády a podobně. Pokud dostaneme pokyn, zařídíme to. Jsou také lidé, kteří si rádi v letadle užívají intimní chvilky. Je to malý prostor a i když tam jsou dveře všichni slyší, co se děje. Takovým lidem je to zpravidla jedno. A na mě pak je, abych vše uklidila a vydesinfikovala," prozrazuje šokující informace Ava.

Zdroj článku