Přejít k hlavnímu obsahu

Ráj pro všechny milovníky umění? Překvapivě Dubaj!

Info ikona
Dubaj a její (pouliční) umění

Do celoročně prosluněné metropole na pobřeží pohádkového Perského zálivu míří lidé z celého světa hlavně kvůli špičkovým službám, nákupům a plážím. Fakt, že je ale tohle město také plné úžasných muzeí, rušných kulturních čtvrtí, hodnotného street artu a úchvatných galerií, odkrývají až náhodou — a jsou ohromeni! Chystáte se do Dubaje a považujete se za milovnici umění a kultury? Pak se vyplatí tyhle netušené možnosti Dubaje prozkoumat ještě dřív, než nastoupíte do letadla…

Alserkal Avenue

Tuhle čtvrť najdete tam, kde byste ji sama těžko hledala — uprostřed dřívější průmyslové oblasti Al Quoz. A přitom jde o skvost, který je už od roku 2008 vyhlášenou kulturní čtvrtí. Pokud jste fanouškem nezávislých filmů, pak rozhodně doporučujeme navštívit kino Akil. V oblasti ale objevíte plno útulných kaváren, ve kterých to bohémskou atmosférou jen dýchá, a hlavně galerií. Leila Heller Gallery vystavuje díla současných umělců ze Středního východu a zbytku Asie. Jestli vás to táhne spíše na Západ, obdivovat kousky od umělců pocházejících z Evropy a USA můžete v Custot Gallery. V Alserkalu se kromě výstav konají nejrůznější pop-upy, vzdělávací programy, literární workshopy, zkrátka je tam taky intelektuálně nabito. Stačí si jen vybrat, co je vám osobně nejbližší. Více o možnostech lokality najdete tady.

Info ikona
Alserkal Avenue galerie

Dubai Design District

Kreativní dílny, studia, laboratoře a úchvatné prostory, které mixují digitální možnosti a design. To všechno ukrývá místo, které je položené jen čtvrt hodiny od dubajského letiště. Na své si v něm přijdou nejen milovníci inovací, moderních technologií, ale i ti, co rádi nakupují neotřelé kousky. A abyste při takové objevování sršeli energií, v některé z místních restaurací si  vychutnejte prvotřídní arabskou kávu!

Theatre of Digital Art

Hned na začátek vás musíme varovat: Od tohohle místa, které se nachází na adrese Souk Madinat Jumeirah, nečekejte, že zasednete klasicky v hledišti a budete pasivně sledovat, co se děje na pódiu. Tady je totiž všechno v pohybu, a i když je vizuální zážitek na prvním místě, nebudete tu vědět, co obdivovat dřív. Je plné fantastických multimediálních instalací, zaměřujících se nejen na statické umění, ale i virtuální realitu, nebo speciální hudební akce. Za Theatre of Digital Art stiojí první umělecká iniciativa Spojených arabských emirátů a rozhodně má co nabídnout.

Al Fahidi Historic Neighbourhood

Užíváte si ráda procházky historickými jádry měst? Pak rozhodně musíte navšítvit uličky Staré Dubaje. Konkrétně Al Fahidi je místo, kde budete mít pocit, že se Orient zastavil v 19. stoletím. Lemuje jej zátoka Dubai Creek a kromě toho, že na každém kroku budete cítit genius loci starých časů (domy včetně Centra kulturního porozumění šejka Mohameda, které si můžete v rámci některých okruhů projít s průvodcem, jsou zde v původním, ale dokonale zachovalém stavu). A mimo to zjistíte, že právě tady se nachází i plno galerií, muzeí a možná se ještě připletete do hloučku návštěvníků některého z festivalu. Fascinuje vás arabské zdobné písmo? Pak nesmíte minout Dům kaligrafie.

Info ikona
Al Fahidi čtvrť v Dubaji

Kouzlo street artu

Jakmile se zase vrátíte do centra pulzující Dubaje, v rámci některé ze svých cest po slavném bulváru Sheikh Mohammed Bin Rashid Boulevard, který je nedaleko od dubajské opery a ikonického mrakodrapu Burdž Chalífa, můžete obdivovat sbírku venkovních soch.

Obří instalace, které se vyjímají na stěnách domů, neminete v City Walk. Stačí jen vytáhnout  mobilní telefon, cvaknout a o zásobu super úspěšných stories na svůj Instagram máte postaráno!

A když už jsme u toho Instagramu, určitě by byla škoda, neobdarovat svůj účet také fotkami z La Mer, populární plážové destinace, ve které to nápaditými graffiti jen hýří.

Info ikona
La Mer v Dubaji

Kam za designovým ubytováním?

Jestli svoji cestu do Dubaje hodláte pojmout ryze v artovém duchu, pak je ten nejlepší nápad ubytovat se na místě, z kterého umění a historická nálada jen sálá.

Butikový XVA Art Hotel funguje od roku 2003 a kromě 15 stylově zařízených apartmánů nabízí také tři věže, příjemné nádvoří a útulnou kavárnu. A aby té autentičnosti nebylo málo, v bezprostřední vzdálenosti hotelu můžete navštívit galerii XVA, kde se vyjímají díla od všemožných autorů Středního východu.

Info ikona
XVA hotel gallery

Rove Hotels

Síť 7 hotelů, která je rozhozená po celé Dubaji, je častým útočištěm klientů, kteří rádi bydlí v pohodlném prostoru obklopeném zajímavým designem. Všechny hotely navíc spolupracují s místními umělci, takže tu jsou často k vidění nejrůznější instalace, expozice, které vás osloví natolik, že rázem získáte pocit, že pouhým pobytem zde navazuje kontakt s celým městem. A o to přesně jde. Splynout s temperamentem Dubaje, abyste na zážitky ze svého pobytu nikdy nezapomněla.

Tip na závěr: Pokud objevování skvostů SAE nemáte stále dost, pro další inspiraci mrkněte na tyto stránky.