Přejít k hlavnímu obsahu

Věk, kdy máte menstruaci, může předpovědět, jak dlouho budete žít

Je pravděpodobné, že jste už zapomněla, kdy jste dostala svoji první menstruaci, ale vzpomeňte si na ten hrozný den, kdy poprvé přišla vaše měsíční kamarádka. Byla jste "pozdě kvetoucí", nebo jste byla první dívkou ve vaší skupině přátel, která se "stala ženou"? Právě první menstruace může údajně prozradit, jak vysokého věku se dožijete.

Menstruace může poskytnout určité indikace o zdraví ženy. Například pravidelnost menstruačního cyklu může být indikátorem správného fungování hormonálních systémů těla. Pravidelná menstruace znamená, že v těle probíhá správný hormonální cyklus.

Nedostatek menstruačního krvácení nebo příliš hojné krvácení může být indikátorem různých zdravotních problémů. Například velmi málo krvácení může být známkou poruchy v produkci hormonů, zatímco velmi silné krvácení může být příznakem fibroidů v děloze nebo jiných gynekologických problémů.

Mohlo by se vám líbit

Největší trendy v manikúře pro sezonu jaro a léto 2023: Metalické odlesky, růžová ve stylu Barbie i neonky

Ponechme teď stranou nesmrtelnou klasiku v podobě červených nebo přirozených tělových odstínů. Ty jsou aktuální prostě pořád. Co zkusit něco podle posledních trendů? Pokud se nebojíte trochu experimentovat a nevadí vám třeba ani trocha extravagance, máme pro vás souhrn těch největších nehtových trendů pro nadcházející sezonu.
svetzeny.cz

Kdo bude žít déle?

Podle studie vědců z Kalifornské univerzity v San Diegu mají ženy, které dostaly první menstruaci později v životě, větší pravděpodobnost, že budou žít déle. Během studie se vědci podívali na data od 16 000 žen po menopauze, která shromáždila iniciativa Women's Health Initiative. Při tom zjistili, že jak věk první menstruace, tak věk menopauzy mají vliv na celkové zdraví a dlouhověkost.

Výzkum ukazuje, že menstruace ve věku 12 let a výše, stejně jako zahájení menopauzy po 50, je spojeno s delším životem. 

Dalšími zajímavými poznatky ze studie bylo, že u žen, které dostaly menstruaci později v životě, byla menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine cukrovka nebo se u nich objeví chuť na cigaretu.

Jeden z vedoucích studie, Aladdin Shadyab, řekl: „Náš tým zjistil, že ženy, které začaly menstruovat v pozdějším věku, měly menší pravděpodobnost, že budou mít určité zdravotní problémy, jako je ischemická choroba srdeční."

Poukázal také na to, že některé faktory, "jako je kouření, mohou poškodit kardiovaskulární systém a vaječníky, což může vést k dřívější menopauze. Ženy s pozdější menopauzou a delší reprodukční délkou života mohou mít snížené riziko kardiovaskulárních onemocnění."

Mohlo by se vám líbit

Perimenopauza: Dovede potrápit i třicátnice. Zjistěte, zda i vy pociťujete její příznaky

Zatímco menopauza je všem dobře známá, pojem perimenopauza je pro řadu lidí nový. Jedná se o období předcházející menopauze. Mnohdy její symptomy potrápí už i třicátnice. Zjistěte, zda i vy pociťujete její příznaky.
svetzeny.cz

Menstruace má vliv na délku života

Zdá se, že lidé neustále hledají způsoby, jak žít déle, a ačkoliv správné stravování a cvičení jsou obvyklými možnostmi, tajemství může ve skutečnosti spočívat v tom, kdy jste dostali menstruaci.

„Dosažení dlouhověkosti je zastřešujícím cílem veřejného zdraví, když se tolik z nás ptá ‚jak mohu žít déle?‘ Naše studie zjistila, že ženy, které začaly menstruovat ve věku 12 let nebo starší, zažily menopauzu, ať už přirozenou nebo chirurgickou, ve věku 50 nebo více let a měly více než 40 reprodukčních let, zvýšily tak šance na přežití do 90 let,“ uzavřel Shadyab.

Zdroj článku