Přejít k hlavnímu obsahu

Stravovací (zlo)zvyky, které škodí zádům: Upravte svůj jídelníček a zbavte se bolesti, která negativně ovlivňuje váš život

Víte, že problémy s bolavými a blokovanými zády mohou někdy souviset i s tím, co jíme? Není to pokaždé, ale co můžeme říct téměř s jistotou; některé zádové blokády můžeme tím, co jíme, slušně přiživovat a udržovat. Víte tedy, že třeba limonáda, řízek a kafe vám rozhodně neprospějí?

Mohlo by se vám líbit

"Vždyť to říkám už podesáté" aneb Když se chováme ke starším rodičům jako k dětem

Stárneme všichni a ani naši rodiče, bohužel, nejsou výjimkou. Mluvit s nimi může někdy být obtížnější, mohou mít své názory, které se u vás nesetkávají s pochopením. Pro ně je to také nová životní situace, nezvládnou toho tolik, co předtím, nechodí do práce.
svetzeny.cz

Kdopak bude prvním viníkem?

Kofein nedělá svalům dobře

Ranní káva, káva po obědě, odpoledne. Někdy to nemusí být dobrý nápad, zejména tehdy, když o sobě víte, že jste na kofein citlivější. Snadněji cítíte jeho povzbuzující účinek, po jeho požití nemůžete spát a cítíte i náběhy na úzkost či nervozitu. Pak si můžete být jisti, že přemíra kofeinu vaše tělo v podstatě stresuje a stres stahuje svaly. Pak se problémy projevují hlavně v šíjové oblasti, v oblasti hrudní páteře (například blokády žeber, bolesti pod lopatkami).

POZOR: Podobnou medvědí službu mohou zádům dělat i léky na bolest, které obsahují kofein.

Mohlo by se vám líbit

Hubnutí po padesátce: Přechytračte svoje tělo a zvyšte hormony, bílkoviny i váhy

S přibývajícími roky je hubnutí čím dál složitější. A ne, není to jen klišé nebo výmluvy. Důvodem je kombinace životního stylu a fyziologických faktorů, které dohromady způsobují, že shození několika kilogramů je obtížnější než v 35 nebo 40 letech. Na druhou stranu, víme, že když se chce, všechno jde. Takže konec výmluv, každé kilo dole se počítá.
svetzeny.cz

Bolí vás záda? Zkuste kávu nahradit levandulovým nebo kozlíkovým čajem. Není to rozhodně tak chutná náhrada, ale za pár dnů mohou křečovité bolesti šíje viditelně pominout. Pokud ano, kofein vám opravdu nedělal dobře.

Málo bílkovin a nekvalitní strava obecně

Ono se to nezdá, ale strava, která nijak neživí svaly, oslabuje tělo. Pro dobré držení těla a silné svaly tam, kde silné mají být, potřebujete pro svaly výživu. Strava plná sacharidů, fast foodu a sladkých nápojů není pro naše svaly vhodná. Nemají se z čeho obnovovat, neřknu-li růst.

Potřebujete-li svá záda dát do kondice, vylepšete jídelníček o kvalitní bílkoviny. A to jen proto, aby se snáze hojila svalová drobná poškození, lépe se tělo zpevňovalo a udržovalo.

Stačí do jídelníčku přidat např.

  • Tuňáka, kuřecí maso
  • Řecký jogurt, tvaroh
  • Sojové maso, tofu, luštěniny

Stres ničí nejen svaly, ale i zásoby vitamínů

Má-li váš jídelníček nedostatek vitamínů skupiny B a hořčíku, můžete pociťovat větší bolesti zatěžovaných zádových svalů. Právě tyto dva prvky jsou důležité při tvorbě svalů, ale také při udržování jejich kondice. O hořčíku se navíc říká, že snižuje pravděpodobnost svalových křečí a snižuje náchylnost k fyzickému přetížení svalů.  Neplatí to úplně pro každého, navíc je důležité mít hořčík ve formě citrátu (je vstřebatelnější) než laktátu (hůře se vstřebává).

Stres zvyšuje spotřebu těchto dvou vitamínů, stejně jako neustále prožívaná fyzická bolest svalů, blokád, bolestí hlavy, takže se nedostatek těchto vitamínů ještě prohlubuje. Určitě si je přidejte do jídelníčku i v doplňkové formě.

Do jídelníčku stačí přidat největší přírodní zdroje vitamínu B a hořčíku:

  • Banány
  • Luštěniny, semínka
Mohlo by se vám líbit

Duchovní příčina vysokého a nízkého krevního tlaku: Nejde jen o životosprávu, zdraví vám ohrožuje vaše chování a nastavení mysli

Ačkoliv by s tímto tvrzením určitě spoustu lékařů nesouhlasilo, je tomu opravdu tak. Náš fyzický tlak – ať už nízký, nebo vysoký – je mnohdy odrazem právě našeho psychického nastavení mysli. Samozřejmě, že v tomto ohledu hraje velmi důležitou roli životospráva, nicméně odůvodnění k příliš vysokému či nízkému tlaku můžeme hledat i v duchovní příčině.
svetzeny.cz

Ach, ten zánět! Protizánětlivým potravinami do boje!

Svalové přetížení působí ve svalech stálý zánět a zánět jednoduše řečeno učiní svaly citlivější k přetížení. Bolí-li vás záda a zároveň podstupujete fyzioterapii, kromě všeho výše doporučeného, mějte na paměti i vynechávání prozánětlivých potravin jako jsou slazené nápoje, tmavé tučné maso nebo sycené nápoje a alkohol. Naopak pak působí všechno zelené a s obsahem omega 3 mastných kyselin, které zánět léčí.

Přidejte do jídelníčku:

  • Listovou zeleninu (špenát, kapusta, rukola)
  • Ryby, ořechy, potravinové doplňky s omega 3 olejem
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s lifee - papírová Liška