Vědecká studie radí, kdy je dobré chodit spát a proč: Můžete se vyhnout srdečním onemocněním a mrtvici
svetzeny.cz
Pravidelný pohyb patří bez debat k dobrému fyzickému, ale i psychickému zdraví. Pro zdravější a delší život není podle vědců potřeba excelentních sportovních výkonů, pouhá chůze udělá své. Kolik kroků denně vám poslouží proti srdečním i civilizačním chorobám? Výsledek vás mile překvapí.
Chůze je skvělým způsobem, jak zlepšit své zdraví a odvrátit možné srdeční onemocnění a další nemoci související s věkem, a to i v případě, že se chůzi věnujete méně. Především chůze patří mezi přirozené pohyby pro tělo a je nejvhodnější pro začátek cvičení nebo protažení. Podle studie zveřejněné v září v časopise JAMA Neurology je sice za ideální pro zlepšení zdraví považováno 10 000 kroků denně, ale už 3 800 kroků denně přináší výhody a chůze v rychlejším tempu je pro vás ještě lepší.
Výzkumníci z univerzity v Sydney zkoumali údaje 78 430 Britů ve věku 40 až 70 let a porovnávali počet kroků, průměrnou rychlost a zdravotní výsledky po dobu cca sedmi let sledování. Zjistili, že na každých 2 000 kroků, které účastníci denně ujdou, je jejich riziko předčasného úmrtí v průměru o 8-11 % nižší, a to až do 10 000 kroků denně.
Podle údajů chůze pouhých 3 800 kroků denně přináší výhody, zejména pro zdraví mozku a snižuje riziko demence o 25 procent. U lidí, kteří denně ušli přibližně 9 800 kroků, bylo riziko demence nižší až o 50 procent. Podle údajů se na zdravotních výsledcích podílelo také tempo a intenzita chůze, přičemž rychlejší chůze měla větší přínos pro kognitivní zdraví a prevenci nemocí, jako jsou srdeční choroby a rakovina. Což je skutečně skvělá zpráva.
Optimální rychlost pro 30minutovou chůzi byla přibližně 112 kroků za minutu, což je o něco vyšší rychlost. Účastníci dosáhli většího přínosu při menším počtu kroků, pokud chůzi prováděli cíleně a s úmyslem cvičit, a ne se jen během dne přesouvat z místnosti do místnosti. Výzkumníci zjistili, že ideální množství účelné chůze je přibližně 6 000 kroků denně. To potěší všechny, kteří na cvičení a pohyb moc nedají.
Zjištění podle vědců naznačují, že jak vzdálenost, tak rychlost chůze by mohly být užitečnými nástroji pro zlepšení zdraví a snížení rizika onemocnění. Několik měsíců také zkoumali aktivitu cca milionu lidí ze 111 zemí světa, pomocí chytrých hodinek pro denní aktivitu. Z výsledků vyplynulo, že Češi za den ujdou přibližně pět a půl tisíce kroků, přesto patří k nejaktivnější skupině Evropanů, podobně jako Britové, Němci, Poláci a Švýcaři.
Healthyco, Jamanetwork, Sciencedirect