Přejít k hlavnímu obsahu

Kolik kroků denně je potřeba, abyste se vyhli srdečním i civilizačním chorobám: Studie má jasné odpovědi

Pravidelný pohyb patří bez debat k dobrému fyzickému, ale i psychickému zdraví. Pro zdravější a delší život není podle vědců potřeba excelentních sportovních výkonů, pouhá chůze udělá své. Kolik kroků denně vám poslouží proti srdečním i civilizačním chorobám? Výsledek vás mile překvapí.

Chůze je skvělým způsobem, jak zlepšit své zdraví a odvrátit možné srdeční onemocnění a další nemoci související s věkem, a to i v případě, že se chůzi věnujete méně. Především chůze patří mezi přirozené pohyby pro tělo a je nejvhodnější pro začátek cvičení nebo protažení. Podle studie zveřejněné v září v časopise JAMA Neurology je sice za ideální pro zlepšení zdraví považováno 10 000 kroků denně, ale už 3 800 kroků denně přináší výhody a chůze v rychlejším tempu je pro vás ještě lepší.

Vědecká studie radí, kdy je dobré chodit spát a proč: Můžete se vyhnout srdečním onemocněním a mrtvici

Tělo potřebuje tak nutně spánek, stejně jako vodu či jídlo, přesto mnoho lidí nespí ani déle než šest hodin. Lidem, kteří málo a špatně spí, hrozí nejen srdeční nemoci. Spánek patří mezi nejdůležitější mechanismy pro regeneraci těla, přesto ho lidé opomíjejí. S jakými výsledky přišla nová studie?
svetzeny.cz

Sedm let pozorování

Výzkumníci z univerzity v Sydney zkoumali údaje 78 430 Britů ve věku 40 až 70 let a porovnávali počet kroků, průměrnou rychlost a zdravotní výsledky po dobu cca sedmi let sledování. Zjistili, že na každých 2 000 kroků, které účastníci denně ujdou, je jejich riziko předčasného úmrtí v průměru o 8-11 % nižší, a to až do 10 000 kroků denně.

Podle údajů chůze pouhých 3 800 kroků denně přináší výhody, zejména pro zdraví mozku a snižuje riziko demence o 25 procent. U lidí, kteří denně ušli přibližně 9 800 kroků, bylo riziko demence nižší až o 50 procent. Podle údajů se na zdravotních výsledcích podílelo také tempo a intenzita chůze, přičemž rychlejší chůze měla větší přínos pro kognitivní zdraví a prevenci nemocí, jako jsou srdeční choroby a rakovina. Což je skutečně skvělá zpráva.

Potraviny, které dle studií poškozují funkci mozku: Hrozí demence i Alzheimerova choroba

Každým rokem přicházejí nové studie, které odhalují špatný vliv stravy či stresu na naše zdraví. To, že existují potraviny, které nám škodí, není žádným tajemstvím, ale víte, jaké potraviny mohou zhoršit vaši paměť nebo zvyšovat riziko demence a propuknutí Alzheimerovy choroby?
svetzeny.cz

Svižná chůze stačí

Optimální rychlost pro 30minutovou chůzi byla přibližně 112 kroků za minutu, což je o něco vyšší rychlost. Účastníci dosáhli většího přínosu při menším počtu kroků, pokud chůzi prováděli cíleně a s úmyslem cvičit, a ne se jen během dne přesouvat z místnosti do místnosti. Výzkumníci zjistili, že ideální množství účelné chůze je přibližně 6 000 kroků denně. To potěší všechny, kteří na cvičení a pohyb moc nedají.

Kolik kroků ujde průmerný Čech?

Zjištění podle vědců naznačují, že jak vzdálenost, tak rychlost chůze by mohly být užitečnými nástroji pro zlepšení zdraví a snížení rizika onemocnění. Několik měsíců také zkoumali aktivitu cca milionu lidí ze 111 zemí světa, pomocí chytrých hodinek pro denní aktivitu. Z výsledků vyplynulo, že Češi za den ujdou přibližně pět a půl tisíce kroků, přesto patří k nejaktivnější skupině Evropanů, podobně jako Britové, Němci, Poláci a Švýcaři.

„Z toho plyne, že pro dosažení ochranných zdravotních účinků by se lidé mohli nejen ideálně zaměřit na 10 000 kroků denně, ale také se snažit chodit rychleji, ale každý pohyb se počítá," uvedl v tiskové zprávě Dr. Matthew Ahmadi, spoluautor studie a výzkumný pracovník na University of Sydney.
Zdroj článku